Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apulia, czyli wielka układanka (zdjęcia)

Dariusz Chajewski
Białe klify Vieste
Białe klify Vieste Dariusz Chajewski
Jak na Włochy Apulia to naprawdę dziki kraj pełen jeszcze naturalnych zakątków. Mimo to nazywanie nawet sporego lasu puszczą wydaje się nam, Lubuszanom, przesadą. Jednak zazdrościć powinniśmy wszyscy mieszkańcom tej krainy wspaniałej historii i zabytków.
Zamek w Barletcie wzniesiony przez Fryderyka II

Apulia, czyli wielka układanka

Apulia, zwana przez Włochów Puglią, leży południowej Italii, ma powierzchnię 19.348 kmkw i liczy 4 miliony mieszkańców. Jej stolicą jest Bari (362,5 tys. mieszkańców). To kraina o bogatej tradycji, którą skolonizowali Grecy i która wraz z Bruttium, Kalabrią i Lukanią stanowiła w antyku część tzw. Wielkiej Grecji. W apulijskim mieście Wenuzji urodził się rzymski poeta Horacy. I to właśnie w Apulii znajdowało się miasto Kanny, gdzie Rzymianie ponieśli klęskę w II wojnie punickiej.

Pod względem widokowym znajdziemy tutaj wszystko. Przede wszystkim mamy wspaniałe, wapienne klify na Półwyspie Gargano, gdzie możemy spędzić kilka dni w kurorcie Vieste. Na adriatyckim wybrzeżu znajdziemy zresztą śliczne romantyczne zatoczki. Z pewnością zauroczą nas romańskie kościółki w stylu apulijsko-romańskim i wspaniałe, nie tylko normańskie zamczyska. Czeka na nas także kilka unikalnych widoków, jak chociażby niezwykłej architektury miasteczka Alberobello - trulli. W Bari koniecznie obejrzyjmy marmurowy nagrobek polskiej królowej Bony, w Barletcie zamek Fryderyka II, a w Trani wspaniałą katedrę nad samym morzem.

Prawdziwa uczta duchowa czeka nas, gdy trafimy na jakieś święto. Dla ciała z kolei tradycyjna kuchnia z pomidorami, bakłażanami, fasolą, rybami oraz owocami w roli głównej. Koniecznie spróbujcie orecchiette, makaronu w kształcie uszek oraz sera burrata. A gdy przysłuchamy się językowi, którym mówią miejscowi ludzie łatwiej będzie nam zrozumieć historię tego regionu. W północnej i centralnej części usłyszymy dialekty języka neapolitańskiego, w południowej sycylijskiego. W południowej części Salento dialekt współczesnej greckiej zwanej Griko. W dwóch regionach w okolicy Foggi francusko-prowansalskim, a w kilku wsiach dialekt języka albańskiego...

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska