Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arboretum w Wojsławicach. Tutaj jest jak w raju. Właśnie kwitną setki krzewów hortensji

erbe
Arboretum w Wojsławicach
Arboretum w Wojsławicach GL
Do Arboretum w Wojsławicach zagląda niewielu Lubuszan. To widać po tablicach rejestracyjnych samochodów na pobliskim parkingu. Tymczasem jest to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę, którą można polecić wszystkim miłośnikom ogrodów i osobom ceniącym wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Właśnie kwitnie kilkadziesiąt odmian hortensji z największej w Polsce narodowej kolekcji tych roślin.

Wojsławice (gm. Niemcza) leżą ok. 50 km od Wrocławia. Z Zielonej Góry dojedziemy tam w 2,5 godziny. Na wysokości stolicy Dolnego Śląska trzeba zjechać z autostrady A4 na drogę krajową nr 8, którą dojedziemy prawie do samego celu.

Park położony jest na wzgórzach, przecinają go dwie doliny z niewielkimi strumykami. Zajmuje kilkadziesiąt hektarów. Specyficzny mikroklimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleba sprzyjają uprawie wielu gatunków roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski.

Arboretum wygląda pięknie o każdej porze roku. Dla zwiedzających jest dostępne od wiosny do jesieni. W maju można podziwiać obsypane kwiatami rododendrony i lilaki. W czerwcu zachwycają piwonie. W lipcu do Wojsławic ściągają tłumy dla kwitnących liliowców, których różnorodność przyprawia o zawrót głowy. W sierpniu park wygląda zjawiskowo za sprawą hortensji, rozsianych po całym terenie. Kwiaty niektórych z nich są w niewiarygodnych wręcz odcieniach niebieskiego. We wrześniowym słońcu pięknie prezentują się astry, rozchodniki i różnobarwne trawy, a w październiku zobaczymy całą paletę barw jesieni. Każda wizyta pozwala odkryć coś ciekawego. Tym razem mieliśmy szczęście zobaczyć kwiat lotosu. Niesamowite wrażenie zawsze robią araukarie, mamutowiec olbrzymi, wielka katalpa czy gunnery olbrzymie.

Ciekawostką jest Georetum – kolekcja skał oraz minerałów, a także zbiór starych maszyn i narzędzi rolniczych. W wielu miejscach znajdziemy tablice edukacyjne, a przy roślinach tabliczki z nazwami. Rzadkie egzemplarze mają także tablice informacyjne.

14 tysięcy gatunków i odmian

Na terenie parku rośnie 50 gatunków ujętych na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN (tj. rzadkich na świecie), 65 gatunków znajdujących się na polskiej czerwonej liście paprotników i roślin kwiatowych (tj. rzadkich w skali kraju), 58 gatunków roślin objętych w kraju ochroną ścisłą oraz 30 gatunków objętych ochroną częściową. Według danych ze stycznia 2020 roku wojsławicka kolekcja roślin obejmowała 14 010 różnych gatunków, odmian botanicznych i uprawnych.

Na stronie Arboretum można znaleźć szczegółowy spis roślin.

Z wielu miejsc widać piękną panoramę

Początki pierwszych ogrodowych założeń datowane są na XIX w. Od 1988 roku Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Cały czas jest rozbudowywane, systematycznie sadzone są nowe rośliny. W ostatnich latach na zboczu wzgórza powstały drewniane altany, z których rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę. W wielu zakątkach znajdują się ławeczki i leżaki, a w czereśniowym sadzie można urządzić piknik na trawie. W sezonie owocami prosto z drzewa mogą częstować się zwiedzający.

Przy wejściu są rozlokowane punkty gastronomiczne i punkty sprzedaży roślin. Są też place zabaw dla dzieci i miejsca do grillowania. Można też za specjalną opłatą spędzić czas przy ognisku.

Kilka razy w sezonie na terenie Arboretum organizowane są tematyczne imprezy połączone z kiermaszami, wystawami, wykładami i koncertami.

Narodowe kolekcje roślin i rabaty pokazowe

W Wojsławicach znajduje się wiele rzadkich gatunków drzew i roślin. Arboretum przyciąga tysiące gości, którzy mogą podziwiać kolekcje roślin oraz szukać inspiracji m.in. na pokazowych rabatach.

Znajdują się tutaj największe w Polsce kolekcje:

  • Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników Rasy Łużyckiej
  • bukszpanów
  • piwonii
  • hortensji
  • barwinków
  • przedstawicieli rodziny oczarowatych
  • oraz największa w Europie kolekcja liliowców (Hemerocallis).

Zabierz wygodne buty

Do arboretum przylega rozległy darmowy parking. Nawet wtedy, gdy odbywają się imprezy tematyczne, można znaleźć wolne miejsce.

Ogród można zwiedzać od godz. 9 do 20.00. Kasy czynne są do 18.00. Bilety można też nabyć przez internet.

Ceny podstawowych biletów:

  • bilet normalny – 25 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł
  • bilet dla osób z Kartą Dużej Rodziny (min 3 osoby uprawnione) – 30 zł.

Bezpłatny wstęp mają m.in.:

  • osoby ze znaczną niepełnosprawnością wraz z opiekunem oraz pies przewodnik osoby niepełnosprawnej
  • dzieci do 3 lat.

Można też kupić bilet ważny przez cały sezon, zorganizować ślub, czy zdjęciową sesję okolicznościową. Dla mieszkańców gminy Niemcza oraz Wrocławia przewidziane są zniżki. Szczegóły na stronie internetowej.

Ze względu na teren podgórski, warto zabrać odpowiednie obuwie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska