Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy odnaleźli szczątki dwóch żołnierzy

Wiesław Zdanowicz
Stowarzyszenie Pomost
Prace ekshumacyjne w Łagowie przeprowadzili archeolodzy ze Stowarzyszenia POMOST

Wczwartek, 8 grudnia, potwierdziły się informacje łagowianina Sławomira Milejskiego, który na podstawie wspomnień swojego dziadka wskazał prawdopodobne miejsce pochówku żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej na terenie Łagowa przy ulicy Mostowej. Prace ekshumacyjne w Łagowie przeprowadziła ekipa Stowarzyszenia POMOST z Poznania.

- Z grobu przy ul. Mostowej podjęliśmy szczątki dwóch żołnierzy niemieckich - potwierdza archeolog Maksymilian Frąckowiak. - Zginęli oni w trakcie walk z wojskami radzieckimi w styczniu 1945 r. Miejscowa ludność pochowała ich w masowej mogile razem z dwoma zabitymi jeńcami włoskimi.

W latach 60. przeprowadzono ekshumację szczątków Włochów. Do Łagowa przyjechali wówczas przedstawiciele włoskiej ambasady. Według świadków tamtego wydarzenia wydobyto wtedy wszystkie szczątki. Te należące do jeńców złożono w drewnianych trumienkach i zabrano, natomiast szczątki niemieckich żołnierzy wrzucono z powrotem do dołu i zasypano. Potwierdzeniem tych wspomnień jest także sytuacja zadokumentowana podczas grudniowych prac ekshumacyjnych. W jamie grobowej zarejestrowaliśmy szczątki, w większości bez układu anatomicznego, wtórnie zdeponowane na głębokości 20-30 cm poniżej dzisiejszego poziomu gruntu. Wśród nich odnaleźliśmy jednak dwa przełamane znaki tożsamości. Za pomoc w lokalizacji grobu oraz odtworzeniu je go historii chcielibyśmy podziękować Sławomirowi Milejskiemu z Łagowa.

Tyle dowiedzieliśmy się z relacji arecheologa Maksymiliana Frąckowiaka.

- Historia śmierci tych żołnierzy wiąże się z historią mojego dziadka, ale to jest dłuższa opowieść - zasygnalizował nam Sławomir Milejski z Łagowa. Do obu tych wątków będziemy powracać w kolejnych naszych publikacjach.

Przy okazji przypomnijmy, że badacze Stowarzyszenia Pomost znani są na naszym terenie ze swoich dokonań co najmniej od maja 2010 roku.

Wtedy to w Radoszynie przeprowadzili ekshumację szczątków 53 żołnierzy i niemieckiej ludności cywilnej zastrzelonej 29 stycznia1945 roku przez wkraczające do wsi oddziały Armii Czerwonej. Odnalezione szczątki przeniesiono i pochowano na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie pod Szczecinem, a w starej żwirowni w Radoszynie, 27 lipca 2013, odsłonięto i poświęcono kamień pamiątkowy.

Później, 10 czerwca 2015 r. przeprowadzili ekshumację szczątków dwóch żołnierzy niemieckich w pobliżu Dąbrówki Wielkopolskiej i 26 kwietnia 2016 r. ekshumację szczątków trzech osób cywilnych z mogiły na terenie przysiółka Depot w pobliżu Dąbrówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska