Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum X coraz bliżej rozwiązania brutalnej zbrodni w Lubuskiem. Co się stało w Żaganiu 22 lata temu?

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Do brutalnej zbrodni doszło w 1999 roku w Żaganiu
Do brutalnej zbrodni doszło w 1999 roku w Żaganiu Lubuska Policja
We wrześniu 1999 roku w Żaganiu doszło do zbrodni, w wyniku której zabity został 43-letni mężczyzna. Prowadzone wówczas śledztwo nie doprowadziło do zebrania dostatecznego materiału dowodowego, który mógł w tamtym czasie pozwolić na wniesienie aktu oskarżenia wobec konkretnych osób. Teraz, po niemal 22 latach od tej zbrodni, dzięki zaangażowaniu policjantów z lubuskiego „Archiwum X” rozwiązanie tej sprawy staje się coraz bardziej realne.

Tajemnicza zbrodnia w Żaganiu

Przed blisko 22 laty, 1 października 1999 roku w Żaganiu, w okolicach jednego z osiedli mieszkaniowych znalezione zostały zwłoki 43-letniego mężczyzny, mieszkańca tego miasta. Ustalenia śledczych wskazują, że dzień wcześniej (30 września) około godziny 19 mężczyzna uczestniczył w imprezie towarzyskiej, w trakcie której z kolegami pił alkohol. Wychodząc z mieszkania kolegi, zauważył na klatce schodową kobietę, z która po chwili zaczął rozmawiać. Podczas rozmowy mężczyzna zaprosił ją, aby napić się razem wódki na tzw. „betonach” – miejscu, w którym w tamtych czasach spożywano alkohol.

Zaatakowali kołkiem

Kobieta zgodziła się na tę propozycję i poszła ze mężczyzną we wskazane miejsce. W czasie spotkania mężczyzna stał się natarczywy wobec kobiety i miało dojść między nimi do szamotaniny. Kobieta w końcu uwolniła się od niego i pobiegła do swojego domu. Następnego dnia 43-latek został znaleziony martwy. - W miejscu odnalezienia zwłok pracowali policyjni eksperci – dochodzeniowcy, kryminalni, technicy kryminalistyki, którzy pod nadzorem prokuratora prowadzili czynności procesowe na miejscu zbrodni. W trakcie oględzin zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, w tym ślady biologiczne - mówi podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp

Do badań zabezpieczono także narzędzie zbrodni, którym był kawałek drewnianego kołka – to nim prawdopodobnie sprawca bądź sprawcy zaatakowali 43-latka.

Policjanci z "Archiwum X" wracają do sprawy morderstwa sprzed 21 lat.

KRYMINALNY CZWARTEK. Policjanci z "Archiwum X" wracają do sp...

Lubuskie Archiwum X

Śledztwo w sprawie zabójstwa mieszkańca Żagania prowadzone było przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze. Dokonano licznych przesłuchać świadków, którzy mogliby posiadać jakieś informacje na temat tego zdarzenia. Niestety zebrany materiał dowodowy okazał się wówczas niewystarczający na wniesienie aktu oskarżenia do sądu przeciwko konkretnym osobom.
Policjanci z „Archiwum X” Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. od kilkunastu miesięcy zajmują się ponownie rozwiązaniem zagadki związanej z zabójstwem 43-letniego mieszkańca Żagania.

Śledztwo wznowiono

Ślady, które zabezpieczono przed laty na miejscu przestępstwa, poddano nowoczesnych i innowacyjnym badaniom w laboratoriach kryminalistycznych. - Warto pamiętać, że ślady biologiczne są niezbywalne, niepowtarzalne – nowoczesne metody badawcze, które są dostępne we współczesnej kryminalistyce, mogą dać konkretny dowód na udział danej osoby w tym zdarzeniu, jako niezwykle istotny materiał dowodowy. Kryminalni nie wykluczają także ponownych badań wariograficznych - dodaje podinsp. Maludy.

Aby wznowić postępowanie pod kątem procesowym, policjanci musieli dysponować bardzo silnym materiałem pod kątem operacyjnym i dowodowym. Żmudne czynności śledczych oraz rozwój kryminalistyki doprowadziły do tego, że krąg podejrzanych o zabójstwo znacznie się zawęził. To wszystko skutkowało uzyskaniem nowych dowodów w sprawie i ostatecznie wznowieniem śledztwa.

- To także czas dla osób, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie, aby podzielili się z nimi z policjantami i prokuratorami - mówi M. Maludy.

Trafiają do nich sprawy kryminalne najcięższego kalibru. Brutalne morderstwa, gwałty, zaginięcia. Wszystkie akta w pożółkłych już teczkach. To z pozoru sprawy beznadziejne. Przez lata nie udało się wykryć sprawców...„Archiwum X” – to potoczna nazwa wydziału, który w gorzowskiej komendzie wojewódzkiej pracuje nad sprawami sprzed lat. Pracują tu policjanci z wydziału kryminalnego i z grupy dochodzeniowo-śledczej. Do „Archiwum X” trafiają sprawy, w których przez lata nie udało się wykryć sprawców. Są też takie, w których nie udało się zidentyfikować ofiary. Ale dla policjantów z tego wydziału upływający czas nie jest przeszkodą. – Sprawy te odszukują sami policjanci, czasem robimy to w porozumieniu z prokuraturą. Wszystko zależy od tego, jakie dowody i ślady udało się zabezpieczyć przed laty i od możliwości odnalezienia nowych wątków w sprawie – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji. Zobacz też wideo:  Policjanci z Archiwum X wracają do zbrodni sprzed 21 lat. Kto zabił 43-letniego mieszkańca Żagania?Przed laty policjanci nie dysponowali tak wyrafinowanymi technologiami, jak obecnie. Teraz mogą korzystać m. in. z nowoczesnych laboratoriów. To w nich badane są próbki DNA, pozostałości krwi, i inne najdrobniejsze, zabezpieczone przed laty ślady. To często od sposobu zabezpieczenia tych śladów i dowodów zależy, czy po latach uda się wykryć sprawcę. Bywa też, że po latach świadkowie decydują się puścić parę z ust. Takich przykładów nie brakuje również w naszym województwie.Na kolejnych slajdach tej galerii prezentujemy część spraw, którymi zajmowało, bądź zajmuje się gorzowskie „Archiwum X”.

„Archiwum X” w Lubuskiem. Policjanci nie odpuszczają zbrod...

WIDEO: KRYMINALNY CZWARTEK - 27.09.2018 - Policjanci z gorzowskiego Archiwum X wracają do sprawy morderstwa 18-letniej Jolanty Tomczak z Żagania. Od jej śmierci minęło 27 lat. Czy uda się wytypować sprawcę zbrodni?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska