Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Arłukowicz i Sibińska: - W Lubuskiem robi się tylko 80 testów na koronawirusa. GL sprawdza, jaka jest prawda

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Lubuskiem przebadano na koronawirusa już ponad 6 tys. osób.
W Lubuskiem przebadano na koronawirusa już ponad 6 tys. osób. Przemek Świderski
Zdaniem polityków PO w Lubuskiem jest robionych tylko 80 testów na koronawirusa dziennie. GL sprawdziła tę informację. Liczba testów rzeczywiście spadła. Badanych Lubuszan jest jednak około 150. Próbki trafiają bowiem także poza województwo.

„No, ładnie, panie ministrze. 80 testów na dobę wykonywanych w województwie lubuskim? To jest porażka! Zamiast uczestniczyć w kampanii prezydenckiej, proszę zabrać się do właściwej pracy” – napisała we wtorek 28 kwietnia na swoim koncie na Facebooku poseł Krystyna Sibińska z PO. Udostępniła przy okazji post swojego partyjnego kolegi - europosła Bartosza Arłukowicza.
Arłukowicz, były minister zdrowia, opublikował pismo, jakie w ostatni piątek Dorota Konaszczuk, szefowa lubuskiego sanepidu, rozesłała do lubuskich szpitali.

Trwa głosowanie...

Czy boisz się zakażenia koronawirusem w Lubuskiem?

W piśmie czytamy: „Lubuski Państwowy Inspektor Sanitarny informuje, że od 21 kwietnia przepustowość laboratorium stacji w kierunku diagnostyki wirusa Sars CoV-2 zmniejszyła się do 80 próbek w ciągu doby. Zmniejszenie przepustowości związane jest z brakiem dostępności na rynku niezbędnych do badań zestawów do izolacji automatycznej wirusa. W związku z powyższym laboratorium nie posiada możliwości realizacji wszystkich próbek do badań ze szpitali z terenu województwa lubuskiego” – napisała D. Konaszczuk. Dodała też, że laboratorium w dalszym ciągu będzie badać wymazy pochodzące od osób, których stan zdrowia nakazuje pobyt w szpitalu oraz od osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Koronawirus w Lubuskiem. Aktualnie: 21 chorych

Przekazaną przez B. Arłukowicza informację od razu przekazywali sobie internauci. O zdanie pytali także w naszej redakcji.
Pytania pojawiają się m.in. w związku z tym, że Lubuskie ma najniższy wskaźnik zachorowalności na Covid-19. Do wtorku 28 kwietnia w naszym regionie stwierdzono 87. przypadków koronawirusa. Dziś 3/4 pacjentów z tej grupy jest już zdrowa. Wyleczonych zostało 66 osób. W dalszym ciągu jesteśmy jedynym województwem, w którym nie stwierdzono śmierci osoby zakażonej wirusem.

We wtorek od rana sprawdzaliśmy, jak to z testami w Lubuskiem jest rzeczywiście.
Przez kilka ostatnich tygodni w Lubuskiem próbki były badane jedynie w laboratorium lubuskiego sanepidu w Gorzowie. Miesiąc temu wojewoda Władysław Dajczak mówił GL, że codziennie robiono w nim średnio około 120 testów na obecność koronawirusa. Kilka tygodni później rzecznik wojewody Aleksandra Chmielińska-Ciepły mówiła nam, że liczba testów wzrosła do 150 dziennie. Jeszcze w piątek 24 kwietnia na stronie urzędu wojewódzkiego można było przeczytać, że próbki badane są na bieżąco. Jak zatem sytuacja wygląda teraz?

Rzecznik wojewody przyznaje: kończą się izolatory do aparatu do mechanicznej izolacji materiału genetycznego. Problem nie jest tylko lubuski. Braki dotykają jednak także innych laboratoriów korzystających z tego typu sprzętu.

- Średnia liczba wykonywanych w laboratorium w Gorzowie testów wynosi w ostatnich dniach 90. Czas oczekiwania na wynik nie zmienił się. To około 24 godziny – mówi rzecznik wojewody.

Koronawirus w Lubuskiem. Testy jadą poza region
Z problemami w laboratorium szpitale jednak sobie radzą. Jak mówił nam we wtorek Robert Surowiec, wiceprezes szpitala wojewódzkiego w Gorzowie, od czasu ograniczenia liczby testów w sanepidzie, lecznica część próbek wozi poza region. – Korzystamy nie tylko z laboratorium w Gorzowie, ale również w Poznaniu i w Pucku. Dziennie robimy kilkadziesiąt, a nawet prawie sto testów – mówił R. Surowiec.

Od 2 marca do 24 kwietnia pobraliśmy około 1,5 tys. wymazów - mówi rzecznik szpitala w Zielonej Górze

Podobnie sprawa wygląda w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Tu też pobieranych jest kilkadziesiąt wymazów dziennie. Łącznie z próbkami z Gorzowa daje to około 150 pobieranych próbek w ciągu doby. 80 z nich trafia do laboratorium w Gorzowie, reszta badana jest poza województwem. Podkreślmy jednak: dziennie badanych jest jednak sto kilkadziesiąt osób.
Poza region próbki trafiały już od dawna.
– Od 2 marca do 24 kwietnia pobraliśmy około 1,5 tys. wymazów. Połowa z nich pojechała do laboratorium w Gorzowie, a połowa do Poznania – mówiła nam we wtorek Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik zielonogórskiej lecznicy.

Testy w Lubuskiem. Zbadanych ponad 6 tys. osób
Co ważne, wymazy pobrane u nas w województwie, ale badane poza regionem, nie idą „na konto” Lubuskiego. Dokładnie: jeśli wynik jest negatywny, to „nabija” statystykę innemu województwu, a jeśli pozytywny – to Lubuskiemu. Do wtorku w laboratorium w Gorzowie wykonano około 5,3 tys. testów. Do tej liczby trzeba więc doliczyć – według naszych szacunków – około 1 tys. badań przeprowadzonych poza regionem. Przebadanych Lubuszan jest już zatem ponad 6 tys. osób.

W najbliższych dniach testów w Lubuskiem może być robionych więcej.
Od piątku 24 kwietnia testy genetyczne (sprowadzone z USA) robi u siebie szpital w Zielonej Górze. W ciągu doby może zrobić 70-80 badań. Na razie, przez pierwsze trzy dni, zrobił ich 43. Wszystkie były negatywne.

Do robienia testów na miejscu w lecznicy szykuje się też szpital w Gorzowie. Ma to nastąpić w ciągu kilku dni.
O tym, że testów będzie więcej, mówi nam też marszałek Elżbieta Anna Polak. Region kupił już bowiem testy dopuszczone do polskiego rynku. W Gorzowie i Zielonej Górze mają ich łącznie 11 tys.

Koronawirus w Lubuskiem. Pusto w szpitalu w Gorzowie
We wtorek w lubuskich szpitalach chorych lub podejrzewanych o koronawirusa było 19 osób. Wszyscy to pacjenci z południa regionu. W mającym 200 łóżek szpitalu zakaźnym w Gorzowie było do tej pory tylko dwóch pacjentów zarażonych wirusem. Ostatni chory (czyli ten drugi) wyszedł ze szpitala kilkanaście dni temu i można powiedzieć, że w tej części gorzowskiej lecznicy jest pusto.
- Mamy ambicję, by tak już zostało – mówi wiceprezes lecznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska