Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arteterapia, czyli leczenie sztuką w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzozowcu

Agata Wolańska
Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowcu jest jeszcze w trakcie remontu.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowcu jest jeszcze w trakcie remontu. Artur Borowski
W Brzozowcu ruszy arteterapia, czyli leczenie sztuką. - Zajęcia pomogły mi uwierzyć w siebie – mówi uczestniczka warsztatów w Gorzowie.

Pod koniec grudnia pełną parą ruszy Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowcu (gm. Deszczno). Jak mówi Marta Gutowska, zastępca kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Deszcznie, będzie to miejsce dla osób upośledzonych umysłowo i z problemami psychicznymi.

Pierwsze zajęcia już 30 grudnia. Osoby zainteresowane uczestnictwem są proszone o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Deszcznie. Jest 25 miejsc. Zajęcia będą odbywały się pięć dni w tygodniu, co najmniej przez sześć godzin dziennie - podobnie jak w szkole. Terapeuci poprowadzą ,,lekcje” w małych grupach, w specjalnych pracowniach. Będzie m.in. kurs gotowania, treningi funkcjonowania w codziennym życiu, umiejętności interpersonalnych i sposobów spędzania czasu wolnego, a także rozwiązania problemów.

Zobacz też: Dobiegniew: Środowiskowy Dom Samopomocy ma nową siedzibę

Placówka planuje także wprowadzenie arteterapii, czyli leczenia… sztuką. Taka terapia to między innymi malowanie, taniec i muzyka. Uczestnicy nie muszą być ani szczególnie uzdolnieni, nie muszą też mieć artystycznego doświadczenia. – Głównym celem zajęć jest wzmocnienie poczucia własnych możliwości poprzez dostrzeżenie swoich mocnych stron, odkrycie w sobie optymizmu, ale także stworzenie odpowiednich warunków wypoczynku – mówi Bożena Sumińska, która prowadzi podobne zajęcia („Arteterapia sposobem
na stres”) w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie. – Warsztaty pomogły mi uwierzyć we własne możliwości. Odprężyły, zrelaksowały, oderwały od codzienności. Umocniły więzi z koleżankami – komentuje uczestniczka. A B. Sumińska dodaje: – Po warsztatach uczestnicy są bardziej aktywni na innych zajęciach.

Każdy z podopiecznych ośrodka dostanie po trzech miesiącach indywidualny plan. Oznacza to mniej więcej tyle, że każdy nauczy się tego, z czym ma największe problemy. - Niektórzy nauczą się robić herbatę, bo są tacy, którzy mają z tym problem. Inni z kolei dowiedzą się, jak dbać o wygląd, higienę albo jak gospodarować pieniędzmi. Nauczymy ich także, jak załatwić sprawę w urzędzie, jak zachować się w instytucjach kulturalnych. Będzie też terapia ruchowa. W przyszłości być może wprowadzimy wyjazdy integracyjne - mówi ,,GL” Marta Gutowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska