Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Artysta ma prawo wyglądać głupawo, czyli srebrny jubileusz Natury moich okolic. ZNP wydało nawet książkę wspomnieniową

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczno-Fotograficzny pod hasłem "Natura moich okolic" od 25 lat organizuje Lubuski Okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczno-Fotograficzny pod hasłem "Natura moich okolic" od 25 lat organizuje Lubuski Okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego. Leszek Kalinowski
Od 25 lat chwalą naturę swoich okolic. Pięć tysięcy osób rywalizowało - i nadal to robi – w różnych kategoriach artystycznych. Bierze udział w plenerach i wystawach. Ale jak mówią uczestnicy, najważniejsze są ludzkie kontakty i niepowtarzalna atmosfera. Bo jak powtarzali: Artysta ma prawo wyglądać głupawo!

O czym mowa? O srebrnym jubileuszu konkursu „Natura moich okolic”, który od ćwierć wieku organizuje Lubuski Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. O plenerach na Ziemi Lubuskiej i nie tylko. O wystawach w Łagowie czy na zielonogórskim deptaku. O przegadanych nocach, warsztatach, niekończącej się nauce…

Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczno-Fotograficzny pod hasłem "Natura moich okolic" od 25 lat organizuje Lubuski Okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Artysta ma prawo wyglądać głupawo, czyli srebrny jubileusz N...

Konkurs Natura moich okolic narodził się w... Wojnowie

W piękny letni wrześniowy wieczór w 1994 roku, nad jeziorem w Wojnowie, podczas koleżeńskiej rozmowy z Leszkiem Frey- Witkowskim- nauczycielem, grafikiem, poetą, autorem exlibrisów ze Świebodzina, i śp. Leszkiem Wysockim- prezesem Okręgu Zielonogórskiego ZNP oraz Martą Byczkowicz- prezesem Oddziału ZNP w Świebodzinie , narodził się pomysł przeniesienia idei ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci „Przyroda Moich Okolic” na działania nauczycieli.

Zadanie to powierzono wówczas wiceprezesce Okręgu Zielonogórskiego ZNP Bożenie Mani.

Dwa lata później Zarząd Okręgu Zielonogórskiego ZNP podjął uchwałę o organizacji ogólnopolskiej imprezy artystycznej pod nazwą „Przyroda moich okolic”.

Na ten pierwszy konkurs wpłynęło 68 prac plastycznych i 96 prac literackich.

Dla rozróżnienia tych konkursów druga edycja, dla nauczycieli i środowiska oświatowego, nosiła już nazwę „Natura Moich Okolic”.
Pierwsze konkursy i plenery w Łagowie Lubuskim organizowała 3-osobowa ekipa: M. Byczkowicz, B. Mania i L. Frey- Witkowski. Kolejne z Bożeną Mania współorganizowały prezeski oddziału ZNP w Zielonej Górze: Grażyna Matuszak i Ewa Kostrzewska. Następne od 2002 prowadzi do dziś nazwana przez uczestników "Załoga G": Bożena Mania, Jolanta Olszewska z Gubina i Andrzej Kowalski z Sulechowa.

Natura moich okolic to konkurs i plenery, przyjaźnie i atmosfera

Z czasem ten artystyczny konkurs stał się także Ogólnopolskimi Artystycznymi Spotkaniami Nauczycieli, a wystawa pokonkursowa na zielonogórskim deptaku, została wpisana w ogólnopolski projekt Festiwalu Lata Muz Wszelakich, jaki odbywa się w Zielonej Górze w lipcu i sierpniu. Plenery odbywały się nie tylko w Łagowie Lubuskim, Przytoku, Płotach, Kalsku czy Zielonej Górze, ale także poza województwem lubuskim, m.in. w Gdańsku, Szklarskiej Porębie, Augustowie, Sopocie, Świeradowie Zdroju, Polanicy Zdroju. Wszędzie tam mieszkańcy i turyści mogli podziwiać obrazy, rzeźby, zdjęcia, rysunki, grafiki, hafty, prace literackie uczestników artystycznych spotkań.

- Wielu pracowników oświaty dzięki konkursowi miało okazje pokazać szerszej publiczności swoje inne oblicze. Wielu też odkryło w sobie talenty czy zaraziło się nowymi pasjami – mówi prezes Lubuskiego Okręgu ZNP Bożena Mania.

Z okazji srebrnego jubileuszu wydano specjalną publikację „25 lat - Natura moich okolic”. Znalazły się w niej prace i wspomnienia organizatorów i uczestników.

Wiesława Pawletko z Żor napisała m.in.: Plener to nie tylko uczestnicy. Bez Bożenki, Joli i Andrzeja nie byłoby ani konkursu, ani pleneru. Nie wiem, jak oni się dobrali. Można by rzec: trzej muszkieterowie. Doskonale zgrani, rozumiejący się bez słów, uzupełniający się idealnie. To trzy dobre duchy plenerów, które potrafiły pociągnąć za sobą i prowadzących zajęcia, i uczestników.
Renata Blicharz z Opola podkreśliła, że „Natura moich okolic” to jedyne w swoim rodzaju, nieocenione i niezapomniane przeżycie i doświadczenie. Niechaj trwa tak długo, jak długo trwać będzie sztuka i jej wyznawcy, jej twórcy i jej odbiorcy, jej mistrzowie i jej mecenasi. No i tak długo, jak długo krążyć będą nad nimi dobre anioły…

Z kolei Zofia Grabowska – Andrijew z Chodzieży zauważyła, że przyjaźnie zrodzone na plenerach w obecnych, trudnych czasach podziałów i hejtu, niepewnych egzystencji stanowią niepodważalną wartość i dają nadzieję na zachowanie człowieczeństwa. Więc pomóżmy temu wartościowemu przedsięwzięciu Mańki i jej nieocenionej drużynie – przetrwać…

Urszula Olczyńska z Biłgoraja wspomina, że każdy plener miał swoja konwencję np. sportową, uniwersytecką, marynistyczną. I będzie się kojarzył z różnymi sytuacjami np. kiszeniem ogórków. Rubasznymi powiedzonkami Miry, słynnym zdaniem wypowiedzianym przez Jurka: Artysta ma prawo wyglądać głupawo”.

Uczestnicy wspominają, że podczas spotkań mogli też poczuć się jak dzieci. Beztrosko i z szalonymi pomysłami.

Zobacz też, co się działo na zielonogórskim deptaku:

Natura moich okolic. Klimat tworzą organizatorzy i uczestnicy

Jak podkreśla Bożena Mania, nie do przecenienia była wszechstronna opieka artystyczna naszych konkursowych jurorów i konsultantów na plenerach, a byli nimi przez lata śp. - Majka Aulich poetka, członek Związku Literatów Polskich, redaktorka „Głosu Nauczycielskiego” z Warszawy. Teraz tę zaszczytną rolę jurora pełni poetka Katarzyna Jarosz- Rabiej z Zielonej Góry.
Oceny prac plastycznych dokonuje, już 25 lat, Leopold Kolbiarz- artysta malarz z Zielonej Góry.

- Tylko dzięki jego pasji i ascetycznej postawie, nie tylko w jedzeniu, mogliśmy podnosić poziom artystyczny plastyków i zaistnieć jako grupa artystyczna. Jesteśmy wdzięczni za anielską cierpliwość i czas, który nam poświęcał – dodaje prezes lubuskiego ZNP.
Prace fotograficzne brali na warsztat, w ciągu tych 25 lat, śp. Zdzisław Błażejczyk- artysta fotografik z Gdańska, Tomasz Gawałkiewicz – artysta fotograf, fotoreporter „Gazety Lubuskiej”, a od 10 lat jurorem jest Ryszard Poprawski - fotograf, fotoreporter też przez lata związany z „Gazetą Lubuską” .

Od 1996 roku jest wydawany katalog pokonkursowy. Okładkę i logo zaprojektował pomysłodawca konkursu – Leszek Frey Witkowski. Katalog zawiera protokół z kolejnej edycji konkursu, fragmenty utworów literackich, zdjęcia nagrodzonych prac artystycznych oraz pokonkursowe refleksje.

Ze statystyki wynika, że w konkursach wzięło udział ponad 5 tysięcy twórców, przesyłając: 2061 utworów literackich, 1050 fotografii, 870 prac plastycznych, 430 prac rękodzieła artystycznego.

Nagrody przyznawane są indywidualnie. Raz tylko komisja zrobiła wyjątek ogłaszając Nagrodę Zbiorową nauczycielkom z Lubska, dzięki którym na wzór Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego możemy mówić o Lubskim Zagłębiu Hafciarskim.

Natura moich okolic: dziękujemy, zapraszamy na kolejne edycje

- Nieobce uczestnikom naszych działań były także łzy, smutek i żal. 25 lat to długi czas, w którym można się zaprzyjaźnić, polubić mieć wspólne idee. To wszystko może w jednej chwili stać się tylko wspomnieniem – zauważa Bożena Mania. - Przewinęło się przez nasz konkurs setki wspaniałych artystów, dobrych, mądrych, szlachetnych ludzi. Część uczestniczyła w konkursach do końca swoich dni życia.

Prezes lubuskiego ZNP dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że konkurs doczekał się tak pięknego jubileuszu.
- Wasza obecność na plenerach potwierdzała, że wyzwania, które podjęliśmy 25 lat temu, zaowocowały licznymi przyjaźniami, niepowtarzalnością artystyczną, ale nade wysoko kształtowały naszą wrażliwość, która pozwoliła nam łatwiej dostrzegać i smakować otaczający nas świat natury i nas samych – podkreśla Bożena Mania.
ZOBACZ TEŻ:

Nauczyciele: To żadne podwyżki! Nikt nie przyjdzie uczyć dzieci za takie pieniądze.

Nauczyciele: To żadne podwyżki! Nikt nie przyjdzie uczyć dzi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska