MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ASF W LUBUSKIEM. Nowe rozporządzenie Wojewody Lubuskiego poszerza obszar skażony afrykańskim pomorem świń

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Takie tablice pojawiły się na drogach wjazdowych do Zielonej Góry
Takie tablice pojawiły się na drogach wjazdowych do Zielonej Góry Mariusz Kapała
Jest nowe rozporządzenie wojewody lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików. Obowiązuje w powiatach wschowskim, nowosolskim, zielonogórskim, mieście Zielona Góra oraz powiatach żagańskim i żarskim.

Biuro prasowe Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowało, że na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego zbudowano 78 kilometrów płotu. Ponadto, wystąpienie wirusa potwierdzono już u co najmniej 31 znalezionych dzików. Kolejne ciała są badane.

Dwuletnia praca Zespołu ds. analizy zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się choroby wirusowej afrykańskiego pomoru świń oraz wytyczania kierunków działań prewencyjno-stabilizacyjnych, przygotowała służby, inspekcje i samorządy do walki z wirusem - czytamy w komunikacie.

Cały powiat nowosolski to strefa skażona

- W powiecie nowosolskim teren skażony obejmuje już wszystkie gminy - informuje Anna Chyła, rzecznik starostwa powiatowego. W poprzednim rozporządzeniu strefa skażona nie obejmowała jeszcze gminy Nowe Miasteczko - zauważa radny powiatu nowosolskiego Grzegorz Zwarycz i udostępnia zarządzenie Wojewody Lubuskiego.

Obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików

  • gmina Sława w powiecie wschowskim,
  • gminy: Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Kożuchów i Nowe Miasteczko w powiecie nowosolskim,
  • gminy: Bojadła, Trzebiechów, Zabór, Kargowa, Babimost, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica, Nowogród Bobrzański w powiecie zielonogórskim,
  • Miasto Zielona Góra,
  • gminy: Brzeźnica i część gminy Żagań położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 do granicy administracyjnej miasta Żagań, wyłączając miasto Żagań w powiecie żagańskim,
  • gminy: Jasień i część gminy Żary położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 do granicy administracyjnej miasta Żary, wyłączając miasto Żary, następnie na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 287 do granicy gminy Jasień w powiecie żarskim.

Na obszarze skażonym zakaz wstępu do lasu

Obowiązuje wstępu do lasu bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego ze względu na obszar wskazany w rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego.

- W obszarze, określonym przez Wojewodę Lubuskiego, prowadzone są stałe przeszukiwania padłych dzików i ich części. W ramach współpracy z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii i zaangażowanymi pracownikami Zakładów Usług Leśnych oraz myśliwymi z miejscowych kół łowieckich, leśnicy wspierają stałe poszukiwania oraz czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny. Do akcji włączyły się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w województwie lubuskim będą trwały do odwołania - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Trwa głosowanie...

Czy przez ASF nie będzie dzików w lasach w Lubuskiem?

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska