Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF w Lubuskiem. W okolicach Tarnowa Jeziernego znaleziono dwadzieścia padłych dzików. Czy powodem był wirus? [20.11.2019]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Dziki w okolicach Tarnowa Jeziernego są często widywane
Dziki w okolicach Tarnowa Jeziernego są często widywane Arch. Polska Press
Dwadzieścia martwych dzików w różnym wieku znaleziono w sobotę w okolicach Tarnowa Jeziernego. Poszukiwania to część działań związanych z wykryciem ASF u dzika potrąconego przez samochód.

AKTUALIZACJA (środa, 20 listopada godz. 9.00):
Są wyniki badań. 20 padłych dzików miało ASF.

AKTUALIZACJA (poniedziałek, 18 listopada godz. 13.50):
Z informacji od uczestników akcji przeszukiwania lasów w okolicy Tarnowa Jeziernego wynika, że znaleziono łącznie w sobotę i niedzielę aż 20 padłych dzików w różnym wieku.

Spodziewane jest oświadczenie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Jeszcze w poniedziałek zbierze się sztab antykryzysowy w starostwie powiatowym.

- To nie jest normalne. Znajdowaliśmy padłe dziki w różnym wieku, od małego do dużego. To nie jest tak, że one dożyły swojego wieku - mówi jeden z uczestników akcji. - Kiedy dziki umierają ze starości chowają się w takich miejscach, do których rzadko człowiek trafi.

Przypomnijmy, w czwartek okazało się, że samica dzika potrącona przez samochód w okolicy Tarnowa Jeziernego była chora na ASF. Zwierzę znaleziono przy drodze 4 listopada. Badanie pobranych próbek przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wskazało na obecność wirusa. Jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem odbyło się spotkanie powiatowego zespołu zarządzania, w którym wzięło udział ok. 60 osób. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu wschowskiego i gminy Sława, a także myśliwi i leśnicy oraz inne służby. W piątek Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenie w sprawie określenia terenu skażonego o promieniu pięciu kilometrów od miejsca znalezienia chorego dzika. Teren ten został ogrodzony metalową siatką. Pojawiły się też tablice informacyjne o wystąpieniu Afrykańskiego Pomoru Świń.

W sobotę rano ruszyła akcja przeszukiwania lasów pod kątem padłych dzików. Na zbiórkę stawiło się ok. 150-170 osób.

Nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w akcji poszukiwawczej. Osoby, które hodują świnie lub pracują w takich miejscach, były wykluczane z działań ze względu na możliwość przeniesienia choroby z dzików na świnie
jeden z rozmówców „GL”

W sobotę znaleziono dziewięć martwych dzików. - Jest przyczyna żeby szukać, więc szukamy, ale to, że znajdujemy je w takiej ilości jest dziwne, nawet biorąc pod uwagę, że teren jest duży - mówi uczestnik akcji.

- Zaangażowanie ludzi robi wrażenie. Pracują urzędnicy, leśnicy, strażacy, myśliwi. Nad wszystkim czuwają Powiatowy i Wojewódzki Inspektor Weterynarii. Widać, że sprawa jest poważna - stwierdza inny z uczestników akcji. - Wszyscy będziemy teraz czekać na wyniki badań - mówią nasi rozmówcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska