MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcja turystyczna w Kożuchowie. To się spodoba poszukiwaczom tajemnic. Takie mury to rzadkość. Archeolodzy już tam są

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kożuchów to miasto cennych zabytków.
Kożuchów to miasto cennych zabytków. Eliza Gniewek-Juszczak
Mury miejskie w Kożuchowie należą do najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. - Udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku - podkreśla dr Barbara Bielinis - Kopeć.

Zaawansowane są plany turystycznego wykorzystania murów miejskich w Kożuchowie. W środę, 10 czerwca w tej sprawie spotkali się dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, burmistrz Paweł Jagasek i dr Maciej Małachowicz.

Mury miejskie w Kożuchowie. Atrakcja turystyczna miasta i powiatu nowosolskiego

Dr Maciej Małachowicz wraz z zespołem przeprowadził wstępne badania oraz przygotował program remontu murów i ich adaptacji na cele turystyczne. Poinformowała o tym dr Barbara Bielinis-Kopeć na profilu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku.

Robimy dokumentację zabezpieczającą mury obronne.

- Robimy dokumentację zabezpieczającą mury obronne, na odcinku od Placu Jedności Robotniczej do ul. Limanowskiego - potwierdza Anna Ciszka-Marczewska z wydziału funduszy i inwestycji w urzędzie miejskim w Kożuchowie.
Plany są szeroko zakrojone. Ma być remont konserwatorski podwójnego pasa zabytkowego muru. Odtworzona ma być historyczna konstrukcja i pokrycie dachu istniejącej baszty tzw. domku kata. Planowana jest też rekonstrukcja otworów strzelniczych i korony muru istniejącej bastei oraz ekspozycja jej wnętrza od strony międzymurza.
Projekt zakłada też rekonstrukcję neogotyckiego budynku w górnym obwodzie murów. Będą prowadzone jeszcze badania architektoniczne na tego potrzeby projektu.

Zabytkowe mury w Lubuskiem

Dr Barbara Bielinis-Kopeć przypomina, że w województwie lubuskim jest 19 zespołów średniowiecznych obwarowań miejskich. - Do najcenniejszych i najlepiej zachowanych, obok Strzelec Krajeńskich i Ośna Lubuskiego, należą mury Kożuchowa, które powstały na przełomie XIII i XIV wieku, z zewnętrznym pierścieniem murów z XV wieku - podkreśla konserwator.

Mury stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego Kożuchowa, wymagają konserwacji, a udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku.

Zachowane elementy to: wewnętrzny pierścień murów z czatowniami, zewnętrzny pierścień murów z bastejami (z XV wieku), sucha fosa i baszta bramy Krośnieńskiej. Dr B. Bielinis-Kopeć zaznacza, że obwarowania łączyły się z zamkiem. - Do dziś są one czytelne w przestrzeni miasta. Mury stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego Kożuchowa, wymagają konserwacji, a udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku, stąd starania samorządu zasługują na wsparcie - podkreśla lubuska konserwator zabytków.

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie należą do najlepiej zachowanych w Polsce.

- Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie do dziś zachowały się niemal w pierwotnej długości i należą do najlepiej zachowanych w Polsce - podkreśla Anna Ciszka-Marczewska.

zobacz w pobliżu Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Cosuchovia Dance 2018 w Kożuchowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy można leniuchować i jakie są z tego korzyści - opowiada psycholog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska