Atrakcja turystyczna w Kożuchowie. To się spodoba poszukiwaczom tajemnic. Takie mury to rzadkość. Archeolodzy już tam są

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kożuchów to miasto cennych zabytków.
Kożuchów to miasto cennych zabytków. Eliza Gniewek-Juszczak
Mury miejskie w Kożuchowie należą do najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. - Udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku - podkreśla dr Barbara Bielinis - Kopeć.

Zaawansowane są plany turystycznego wykorzystania murów miejskich w Kożuchowie. W środę, 10 czerwca w tej sprawie spotkali się dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, burmistrz Paweł Jagasek i dr Maciej Małachowicz.

Mury miejskie w Kożuchowie. Atrakcja turystyczna miasta i powiatu nowosolskiego

Dr Maciej Małachowicz wraz z zespołem przeprowadził wstępne badania oraz przygotował program remontu murów i ich adaptacji na cele turystyczne. Poinformowała o tym dr Barbara Bielinis-Kopeć na profilu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku.

Robimy dokumentację zabezpieczającą mury obronne.

- Robimy dokumentację zabezpieczającą mury obronne, na odcinku od Placu Jedności Robotniczej do ul. Limanowskiego - potwierdza Anna Ciszka-Marczewska z wydziału funduszy i inwestycji w urzędzie miejskim w Kożuchowie.
Plany są szeroko zakrojone. Ma być remont konserwatorski podwójnego pasa zabytkowego muru. Odtworzona ma być historyczna konstrukcja i pokrycie dachu istniejącej baszty tzw. domku kata. Planowana jest też rekonstrukcja otworów strzelniczych i korony muru istniejącej bastei oraz ekspozycja jej wnętrza od strony międzymurza.
Projekt zakłada też rekonstrukcję neogotyckiego budynku w górnym obwodzie murów. Będą prowadzone jeszcze badania architektoniczne na tego potrzeby projektu.

Zabytkowe mury w Lubuskiem

Dr Barbara Bielinis-Kopeć przypomina, że w województwie lubuskim jest 19 zespołów średniowiecznych obwarowań miejskich. - Do najcenniejszych i najlepiej zachowanych, obok Strzelec Krajeńskich i Ośna Lubuskiego, należą mury Kożuchowa, które powstały na przełomie XIII i XIV wieku, z zewnętrznym pierścieniem murów z XV wieku - podkreśla konserwator.

Mury stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego Kożuchowa, wymagają konserwacji, a udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku.

Zachowane elementy to: wewnętrzny pierścień murów z czatowniami, zewnętrzny pierścień murów z bastejami (z XV wieku), sucha fosa i baszta bramy Krośnieńskiej. Dr B. Bielinis-Kopeć zaznacza, że obwarowania łączyły się z zamkiem. - Do dziś są one czytelne w przestrzeni miasta. Mury stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego Kożuchowa, wymagają konserwacji, a udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku, stąd starania samorządu zasługują na wsparcie - podkreśla lubuska konserwator zabytków.

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie należą do najlepiej zachowanych w Polsce.

- Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie do dziś zachowały się niemal w pierwotnej długości i należą do najlepiej zachowanych w Polsce - podkreśla Anna Ciszka-Marczewska.

zobacz w pobliżu Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Cosuchovia Dance 2018 w Kożuchowie

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie