MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcyjnymi koncertami obie lubuskie filharmonie zakończą swoje sezony. W Zielonej Górze Bolerem, a w Gorzowie - Dziewiątą Beethovena

Jarosław Wnorowski
Filharmonia Zielonogórska zakończy swój sezon artystyczny koncertem promenadowym, który odbędzie się w sobotę (2.06) o godz. 21 przed budynkiem tej instytucji (pl. Powstańców Wielkopolskich).
Filharmonia Zielonogórska zakończy swój sezon artystyczny koncertem promenadowym, który odbędzie się w sobotę (2.06) o godz. 21 przed budynkiem tej instytucji (pl. Powstańców Wielkopolskich). Jarosław Wnorowski
Ten weekend będzie podsumowaniem bieżących sezonów artystycznych obu lubuskich świątyń muzyki, przed w pełni zasłużonymi wakacjami. W Filharmonii Gorzowskiej zabrzmi Dziewiąta Symfonia L. v. Beethovena, zaś w Filharmonii Zielonogórskiej jedną z atrakcji będzie Bolero–Ravela.

Oda do radości

W piątkowy wieczór (21.06) o godz. 19, sala Filharmonii Gorzowskiej wypełni się dźwiękami monumentalnej, ostatniej symfonii, mistrza klasycyzmu – Ludwiga van Beethovena. Słynna „dziewiąta” opus 125 w tonacji d-moll została skomponowana w latach 1822–1824. Po raz pierwszy wykonano ją w Wiedniu 7 maja 1824 r. (w tym roku przypadła zatem 200-letnia rocznica). Jest uważana przez wielu krytyków i muzykologów za arcydzieło zachodniej muzyki klasycznej i jedno z najwyższych osiągnięć w historii muzyki. Dzieło jest też jedną z najczęściej wykonywanych symfonii na świecie. Ostatnia (czwarta) część symfonii, powszechnie znana jako „Oda do radości”, jest wykonywana przez orkiestrę z towarzyszeniem czterech solistów wokalnych i chóru. Tekst został zaadaptowany z poematu „An die Freude” napisanego przez Friedricha Schillera w 1785 r. z dodatkowym tekstem napisanym przez Beethovena. Melodia chóru została przyjęta przez Radę Europy, a później - Unię Europejską - jako hymn Europy. IX. Symfonię Beethoven komponował już po utracie słuchu. Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, solistami w składzie: Małgorzata Trojanowska (sopran), Anna Bernacka (alt), Rafał Bartmiński (tenor) i Jerzy Butryn (baryton) oraz Chórem Teatru Wielkiego w Poznaniu zadyryguje Przemysław Fiugajski. Wstęp płatny.

Klarnet i elektronika

Pod koniec czerwca, już mocno kameralnie, w sobotę (29.06) o godz. 19, w ramach cyklu „Dobry wieczór Gorzów”, klarnecista orkiestry Grzegorz Tobis korzystając także z tzw. elektroniki, wykona koncert wypełniony utworami z klarnetem w roli głównej pt. „Clarinet Soundscape”. Będą to jego aranżacje i w większości własne kompozycje.

Crescendo na orkiestrę

Z kolei Filharmonia Zielonogórska zakończy swój sezon artystyczny koncertem promenadowym, który odbędzie się w sobotę (2.06) o godz. 21 przed budynkiem tej instytucji (pl. Powstańców Wielkopolskich). Zaprezentują się Orkiestra Symfoniczna i Chór FZ. W programie koncertu znajdą się utwory R. Kłoczki (Fanfara), G. Bizeta (Suity z opery „Carmen”), G. Verdiego (Chór kowadeł, a właściwie „umięśnionych kowali” - z opery „Trubadur”), H. Zimmera (Piraci z Karaibów) oraz E. Elgara (Marsz okolicznościowy). Wisienką na torcie ma być najdłuższe crescendo (określenie na stopniowe zgłośnienie) na orkiestrę czyli „Bolero” Maurice’a Ravela. Dzieło powstało na zamówienie Idy Rubinstein. W założeniu było tłem muzycznym do widowiska baletowego w choreografii Bronisławy Niżyńskiej. Sceniczna premiera Bolera odbyła się w Operze Paryskiej 22 listopada 1928 roku. Całość zaczyna się solem werbla (gra aż do końca, a w dalszej fazie dołącza się drugi perkusista), następnie melodię gra m.in. flet, klarnet, fagot, mały klarnet, rożek angielski, flet z trąbką, saksofon tenorowy, saksofon sopranowy, waltornia z fletami i celestą, puzon i cała orkiestra. Na koniec grupa „Karmazyn” wykona pokaz tańca z ogniem. Nie zabraknie także świetlnego show. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska