Austria żegna się z Euro 2016. Islandczycy nadal piszą piękną historię!

Sylwester Grochal
Islandia - Austria
Islandia - Austria Thibault Camus
W ostatnim meczu fazy grupowej Euro 2016 reprezentacja Islandii pokonała Austrię 2:1. Drużyna debiutująca na mistrzostwach Europy wywalczyła tym samym historyczny awans do 1/8 finału, a Austriacy pożegnali się z turniejem.

Starcie zespołów, które podobnie jak Węgry i Portugalia, liczyły się w walce o awans do fazy pucharowej, już na dzień dobry mogło rozpocząć się od prowadzenia Islandczyków. Potężny strzał Jahanna Gudmundsson wylądował na poprzeczce bramki Roberta Almera. W 11. minucie niewiele brakowało, abyśmy byli świadkami kuriozalnej bramki. Bramkarz Islandczyków, Hannes Halldorson niebezpiecznie zabawił się z piłką we własnym polu karnym. Z jego prezentu prezencie nie skorzystał ostatecznie Marko Arnautovic i skończyło się tylko na strachu wśród Islandzkich kibiców.

Dokładnie siedem minut później byliśmy świadkami pierwszej bramki w tym spotkaniu. Padła ona z wydawałoby się niegroźnej sytuacji. Z autu piłkę wrzucał Aron Gunnarsson, a zamieszanie w polu karnym wykorzystał Jon Dadl Bodvarsson, wyprowadzając tym samym podopiecznych Larsa Lagerbacka i Heimira Hallgrimssona na prowadzenie.

Od tego momentu inicjatywę na boisku przejęli Austriacy, ale na sytuacje podbramkowe trzeba było czekać do 30. minuty. Wtedy to w odstępie kilkudziesięciu sekund dwukrotnie na bramkę Halldorsona uderzał Arnautovic. Najpierw gracz Stoke uderzył piłkę nogą wprost w dobrze ustawionego golkipera, a następnie głową przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. W 36. minucie Ari Skulason przetrzymywał w polu karnym Davida Alabe i sędziująco to spotkanie Szymon Marciniak wskazał na jedenastkę. Do piłki podszedł Aleksandar Dragovic, ale uderzył w słupek.

Tuż przed przerwą z dystansu uderzał jeszcze Baumgartlinger, lecz jego techniczne uderzenie przeniósł nad poprzeczkę Halldorson. Bramkarz Islandii został wyręczony przez własną defensywę na początku drugiej części gry. W polu karnym piłkę opanował Alaba, którego uderzenie sprzed linii bramkowej wybił Karl Arnason. Chwilę później zaskakująco na bramkę Almera strzelał Gyfli Sigurdsson. Uderzenie pomocnika Swansea minęło dalszy słupek Austriaków.

Kolejne minuty to zdecydowana przewaga podopiecznych trenera Marcella Kollera. W 53. minucie po raz kolejny skórę Islandczykom uratował Arnason, a następnie kolejne uderzenie z dystansu, tym razem w wykonaniu rezerwowego Schoepfa, wylądowało w dłoniach Halldorsona. Gracz Schalke nie dał już jednak szans na skuteczną interwencję Halldorsonowi w 60. minucie gry, kiedy to uderzeniem na dalszy słupek, doprowadził na Saint - Denis do wyrównania.

Austriacy do awansu potrzebowali jeszcze jednej bramki, nie dziwi zatem, że coraz większą ilością graczy angażowali się w akcje ofensywne, przez co narażali się na groźne kontrataki. Pięć minut po utracie gola, Islandia mogła ponownie wyjść na prowadzenie. Po raz kolejny uderzał Sigurdsson, lecz tym razem na jego drodze stanął Almer. Mimo to, napór ze strony Austriaków rósł z każdą minutą. Kolejny rezerwowy Marc Janko, podobnie jak Schoepf mógł zaliczyć znakomite wejście na murawę, ale po dośrodkowaniu Sabitzera napastnikowi Bazylei zabrakło centymetrów do zdobycia gola.

Ostatnie minuty to ciągły napór podopiecznych trenera Kollera. Z rzutu wolnego groźnie uderzał Alaba, piłkę zmierzającą w środek bramki skutecznie nad poprzeczkę strącił Islandzki bramkarz. Już w doliczonym czasie gry, kontra zespołu Islandii została zwieńczona zdobyciem zwycięskiej bramki, której autorem został Arnor Traustason. Tym samym historyczny sukces w historii Islandzkiej piłki stał się faktem, a typowani przed turniejem we Francji do roli czarnego konia Austriacy, kończą zmagania w fazie grupowej z zaledwie jednym punktem.

Piękne trybuny na meczu Polska - Ukraina [GALERIA]

Materiał oryginalny: Austria żegna się z Euro 2016. Islandczycy nadal piszą piękną historię! - Gol24