Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Automatyzacja zabierze miejsca pracy? Kto powinien się obawiać? Eksperci wyjaśniają

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Automatyzacja przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy ale wiele nowych stanowisk wymaga od pracowników wyższych kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności.
Automatyzacja przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy ale wiele nowych stanowisk wymaga od pracowników wyższych kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności. Paweł Dubiel/ Polska Press
Obawy o wypieranie pracowników przez roboty, technologie cyfrowe czy innowacje jest nieuzasadniona. Ponadto w wielu przypadkach nowe technologie mogą doprowadzić do zwiększenia liczby miejsc pracy – podaje Polski Instytut Ekonomiczny powołując się na wyniki niedawno opublikowanych badań naukowych. Mają się do tego przyczynić zarówno efekty bezpośrednie, jak na przykład tworzenie nowych miejsc pracy oraz efekty pośrednie (miejsca pracy powstałe na skutek wzrostu produktywności czy całkowitego dochodu i popytu.

Eksperci Polskiego instytutu Ekonomicznego w swoim Tygodniku Gospodarczym wskazują, że we wszystkich pięciu rodzajach zmiany technologicznej „efekt zastępowania pracowników jest równoważony przez tworzone nowe miejsca pracy lub wzrost dochodu i popytu”.

Będą zmiany dla pracowników

Jak wyjaśniono, autorzy badali wpływ nowoczesnych technologii na pracę: inwestycje w ICT, robotyzację, wpływ na produktywność oraz wprowadzanie przez firmy innowacji produktowych i procesowych. Piątą kategorię badań stanowiły te, w których badane są inne aspekty technologii lub wpływ jest pośredni.

Jednocześnie podkreślono, że nie oznacza to, że zmiana technologiczna jest neutralna dla pracowników. – Nowe miejsca pracy nie zawsze powstają w tych samych miejscach, w których technologia zastąpiła pracowników, a wiele nowych stanowisk wymaga od pracowników wyższych kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności – czytamy.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Optymistyczne wnioski

Powiązanie wzrostu automatyzacji ze zwiększeniem zatrudnienia – płynęły również z badania robotyzacji w firmach działających w Polsce, przeprowadzone przez PIE w ubiegłym roku. Jak przypomniano, wtedy ankietowani przedstawiciele firm wskazywali, że w ślad za coraz większym wykorzystaniem robotów przemysłowych rośnie ich produktywność, popyt na produkty, a w ślad za tym łączne zatrudnienie.

73 spośród 96 badań potwierdziły pozytywny efekt nowych technologii na tworzenie miejsc pracy. Z kolei 69 spośród 103 badań potwierdziło efekt zastępowania miejsc pracy przez nowe technologie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska