Dorota Abramowicz
Dziennik BałtyckiGdańsk

Nadal na szczepienia czeka pół miliona medyków. Nie ma szans na rozpoczęcie 15 stycznia rejestracji seniorów do szczepień w pierwszej turze?
Choć już za kilka dni ma zacząć się rejestracja chętnych do szczepień, począwszy od osób w wieku 70 i więcej lat, nadal na szczepionkę na COVID-19 czeka około pół miliona medyków. - Jeśli szczepienia będą przeprowadzane w dotychczasowym tempie, optymistycznie liczę na zakończenie szczepień grupy zero w połowie lutego - mówi Andrzej Zapaśnik, prezes Przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Dlatego przewiduję, że w przyszłym tygodniu, ze względu na dotychczasowe tempo szczepień, rząd przesunie termin rejestracji grupy pierwszej. Jednak dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień uważa, że termin 15 stycznia nadal jest realny.

Jak działa respirator? Jest mocno inwazyjny, powoduje odleżyny, zwężenie tchawicy, ale często to jedyna metoda, by uratować komuś życie
Od kilku miesięcy w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 coraz częściej słyszymy o urządzeniach, które mogą wspomóc w oddychaniu płuca zniszczone przez wirusa SARS-CoV-2. A także o tym, że respiratorów brakuje i o tym, że brak także lekarzy i pielęgniarek, mogących je obsługiwać. Można znaleźć też w sieci opinie, że podłączenie do sztucznych płuc przynosi pacjentowi więcej szkody, niż pożytku. Ile jest w tym prawdy? Jak działa respirator? Kto i kiedy go wymyślił? Czy pacjent, za którego oddycha maszyna, czuje ból? Jakie długotrwałe skutki zdrowotne niesie konieczność korzystania z respiratora? I jak długo można leżeć pod respiratorem? W konsultacji z pomorskimi anestezjologami przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów i ich rodziny pytania.

Epidemiolodzy ostrzegają: Święta bombą z opóźnionym zapłonem! Polacy nie rezygnują z rodzinnych spotkań. Test przepustką na Wigilię?
Kiedy Niemcy wprowadzają tuż przed świętami twardy lockdown, Litwa ogranicza tuż po Sylwestrze wyjścia z domów, a Słowacy planują testowanie dużych zakładów pracy, Polacy planują rodzinne święta. W wielu rodzinach przepustką na kolację wigilijną może być negatywny wynik testu na koronawirusa. - Spodziewamy się pod koniec tego tygodnia dużego zainteresowania testami - mówi dr inż. Dawid Nidzworski z gdańskiego Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.

W ostatniej chwili Narodowy Fundusz Zdrowia łagodzi zasady naboru do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19
Narodowy Fundusz Zdrowia na dzień przed ostatecznym terminem zgłoszeń łagodzi kryteria dla świadczeniodawców chcących wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień. Poprzednie, zbyt restrykcyjne warunki, sprawiły, że do programu nie zgłosiły się mniejsze ośrodki. A to oznaczało brak szans na zaszczepienie przeciw COVID-19 mieszkańców większości polskich gmin.

To prowizorki! Lekarze alarmują: oddziały covidowe są często nieprzystosowane do leczenia chorych. "To pozorowana pomoc"
Tworzone naprędce w całej Polsce oddziały, przeznaczone do leczenia chorych zakażonych koronawirusem, są często zupełnie nieprzystosowane do zadań, jakie mają spełniać - takie sygnały od medyków docierają codziennie do zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego trafiło pismo podpisane przez Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego OZZL mówiące o pozorowanym leczeniu w "potiomkinowskich" oddziałach szpitalnych.

Małe miejscowości bez szczepień przeciw COVID-19? "Nie ma szans, by przy warunkach stawianych przez NFZ szczepionka trafiła do każdej gminy"
Dla większości małych przychodni, usytuowanych blisko pacjentów, w ich miejscu zamieszkania, NFZ postawił warunki, które uniemożliwiają im udział w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2! - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie, która zaapelowała o zawieszenie obecnego naboru placówek do programu. - Pacjenci będą musieli jeździć do większych ośrodków - uważa dr Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Gdzie jednak znajdzie się 8 tysięcy ośrodków, w których mają być przeprowadzane szczepienia? W całym kraju jest 9,5 tys. przychodni. Jeśli warunki, stawiane przez NFZ wyłączają na starcie dwie trzecie z nich, to pozostaje pytanie, gdzie stworzyć te pozostałe 6 tys. placówek.

Pulsoksymetrów brakuje w aptekach i w hurtowniach! Są dostępne w Internecie, ale ich cena wzrosła. Kiedy ruszy rządowy system wypożyczania?
Brak pulsoksymetrów w aptekach i hurtowniach! Od poniedziałku, 9.11.2020 r. na razie tylko w Małopolsce, ruszają testy systemu PulsoCare, który pozwoli na monitorowanie przebywających w domach pacjentów z COVID-19. Jak zapowiedział minister zdrowia, docelowo osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych, otrzymają pulsoksymetry, pozwalające ocenić wysycenie tlenem krwi. Tymczasem w aptekach i sklepach medycznych coraz trudniej natrafić na to urządzenie. Można je kupić w Internecie, ale czas oczekiwania na dostawy w niektórych przypadkach przekracza nawet miesiąc!

Czy gdyński kolekcjoner odzyska cenne, gromadzone przez pół wieku zbiory, zarekwirowane przed dwoma laty przez policję?
Wydarzenie to zbulwersowało środowisko kolekcjonerów w całej Polsce. Przed ponad dwoma laty policja zabrała w majestacie prawa cenny zbiór należący do gdyńskiego kolekcjonera Jacka Urbańskiego. Samemu kolekcjonerowi nie postawiono żadnych zarzutów. Ostatnio w jego sprawie poseł z Gdyni interweniował u Jarosława Kaczyńskiego, a prokuratura zawiadomiła o umorzeniu dochodzenia. Tylko, co ze zbiorem? – Boję się, że mogę zostać okradziony – mówi Jacek Urbański. – W majestacie prawa.

Szczepionka na koronawirusa budzi wielkie nadzieje. Czy zatrzyma pandemię? Jak zorganizować szczepienia w Polsce? I czy będą bezpieczne?
Co ze szczepionką na koronawirusa? - Jesteśmy na etapie masowego i dość dużego badania klinicznego szczepionki na koronawirusa. Jednak ze względu na to, że w grupach ryzyka szkody wynikające z zetknięcia się z wirusem są duże, wyniki dotychczasowych badań mogą przeważyć szalę na rzecz podjęcia ryzyka, oczywiście przy dobrowolności szczepień. Uważam przy tym, że trzeba w sposób jawny i transparentny monitorować skutki uboczne. Jest to dobra okazja dla rządu, by powołał niezależny, dość duży zespół ekspertów do spraw związanych ze szczepieniami. Powinni być to ludzie znający się zarówno na kwestiach inżynierskich, a także na epidemiologii, wirusologii, immunologii, informatyki medycznej. Jest jeszcze trochę czasu, by te zadania dobrze wykonać - uważa dr Tadeusz Jędrzejczyk, specjalista zdrowia publicznego, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Polskie hodowle norek mogą być źródłem zakażeń nową mutacją SARS-CoV-2? Jakie jest ryzyko zakażenia koronawirusem od zwierząt domowych?
We wtorek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało komunikat, informujący o podjęciu badań w fermach norek na terenie całej Polski. Wiąże się to z zagrożeniem zakażenia COVID-19 ludzi od tych zwierząt. Po tym, jak oficjalnie potwierdzono, że 12 osób zakaziło się koronawirusem od norek, a około 340 przypadków zakażeń może mieć związek z fermami norek, w północnej części Danii podjęto decyzję o wybiciu 17 milionów zwierząt. Według naukowców są dowody na mutacje koronawirusa u tych zwierząt. Czy oznacza to, że także polskie hodowle norek mogą być źródłem zakażeń nową mutacją SARS-CoV-2? I czy powinniśmy obawiać się, że koronawirus pojawi się również u innych zwierząt domowych? I jakie nadzieje niesie ogłoszone w poniedziałek wynalezienie szczepionki na koronawirusa? - pytamy wybitnego biologa molekularnego prof. dr hab. Grzegorza Węgrzyna z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, twórcę leku na chorobę Sanfilippo.
Najpopularniejsze