Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autyzm ciągle za mało znany

Grażyna Zwolińska
Sebastian Cycuła. Ma 26 lat. Jest politologiem. Od trzech lat związany ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem” w Zielonej Górze. Interesuje sie też prawami człowieka.
Sebastian Cycuła. Ma 26 lat. Jest politologiem. Od trzech lat związany ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem” w Zielonej Górze. Interesuje sie też prawami człowieka. fot. Batłomiej Kudowicz
W sobotę rusza Europejski Tydzień Autyzmu. To zaburzenie i jego pochodne występują raz na pięćset osób.

Co się zdarzy

Co się zdarzy

W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu przewidziano m.in.

  • Joanna Brodzik, aktorka od lat pomagająca dzieciom specjalnej troski, będzie w niedzielę o 19.00 w Kawiarni Teatralnej w Nowej Soli czytać teksty autystycznego Damiana. Obejrzeć tam też będzie można fotografie osób z autyzmem, wykonane przez Marka Józwę.
  • 4 bm., 17.00 - spotkanie w zielonogórskiej kawiarni Pod Aniołami na Zaciszu, gdzie będzie można wysłuchać opowiadania "Huśtawka" napisanego przez matkę autystycznej córki
  • 18 bm., 18.00 - otwarcie wystawy "Portrety" w BWA w Zielonej Górze
    Szczegóły imprez na stronie: www.tydzien.zgora.pl
  • Rozmowa z Sebastianem Cycułą ze Stowarzyszenia Dalej Razem, współorganizatorem Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

    - Co ma przynieść taki tydzeń?- Zwrócić uwagę władz na dyskryminację osób z autyzmem w Polsce. W Europie Tydzień ten organizowany jest od dość dawna. U nas dopiero od lat 90. Zajmują się tym organizacje pozarządowe.

    - Na czym polega ta dyskryminacja?- Na ograniczeniu dostępu osób autystycznych do opieki medycznej, edukacji, pracy, opieki społecznej. O ich problemach trzeba myśleć całościowo. W Polsce nie ma choćby żadnych form aktywizacji zawodowej osób z autyzmem. Podczas Tygodnia będzie można podpisać się pod petycją do władz, w której będziemy się domagać poważnego podejścia do problemu. Przekażemy ją zarówno lubuskim, jak i krajowym decydentom.

    - Macie sojuszników?- Współorganizatorem Tygodnia jest zielonogórska Fundacja Komunikacji Pozytywnej. Współpracują też z nami uczniowie szkół średnich z Zielonej Góry, Nowej Soli, Lubska, Gubina i Brodów, którzy brali udzial w projekcie "Autystycznie uzdolnieni. Fala solidarności". Będą zbierać podpisy, rozdawać ulotki. Zaangażowani w sprawę są też studenci i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ub. roku na uczelni w ramach Tygodnia odbyła się konferencja o autyzmie. W tym roku nasze stowarzyszenie wraz z Zakładem Opieki, Terapii i Profilaktyki Społecznej UZ organizuje seminarium, w którym udział weźmie jedna z największych w Polsce specjalistek w dziedzinie autyzmu prof. dr hab. Joanna Kruk-Lasocka z Wrocławia.

    - Specjalistów od autyzmu jest chyba wciąż za mało...- To prawda. Niewielu nauczycieli i pedagogów zna też odpowiednio dobrze istotę tego zaburzenia. Dlatego tak cenna jest współpraca z uniwersytetem. Dzięki niej grono studentów, mających kontakt z tym problemem, ma szansę się powiększyć.

    - Dziękuję.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska