Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AWF w Gorzowie ma nowy kierunek i szykuje dla niego budynek

Krzysztof Korsak 95 722 57 72 [email protected]
Tak ma wyglądać po przebudowie budynek przy ul. Orląt Lwowskich.
Tak ma wyglądać po przebudowie budynek przy ul. Orląt Lwowskich. fot. Wizualizacja AWF Gorzów
Gorzowski AWF może się pochwalić trzecim kierunkiem studiów, czyli fizjoterapią. Na ten rok akademicki przygotowano 72 miejsca, a chętnych jest już 170 - dowiedzieliśmy się w sobotę.

- Nowy kierunek to nowe możliwości i nowe szanse dla studentów, uczelni i Gorzowa. Na pewno pojawią się tu nowi ludzie - ocenia Arkadiusz Byczek, student Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej (dawna nazwa AWF jest bardziej popularna). Z kolei Marcin Kleczkowski przyznaje, że wprawdzie fizjoterapia go nie pociąga, ale wielu jego znajomym ten kierunek przypadł go gustu. - To szansa dla studentów, którzy mogą znaleźć dzięki temu dobrą pracę, ale i dla pracodawców, którzy będą mogli zatrudnić wykwalifikowanych ludzi - tłumaczy student gorzowskiej uczelni.

O tym, że fizjoterapia wreszcie rusza, władze placówki poinformowały w sobotę. - Będziemy pierwszą uczelnią w województwie z takim kierunkiem - mówił dr Janusz Doś, prodziekan ds. dydaktyki, który koordynował prace nad utworzeniem fizjoterapii. To już trzeci kierunek studiów na tej uczelni. Od powstania szkoliła ona w zakresie wychowania fizycznego. Od zeszłego roku akademickiego proponuje także turystykę i rekreację, a na rok 2010/2011 przygotowano dla studentów 72 miejsca na fizjoterapii. - Już zgłosiło się 170 chętnych - mówi dr Mariola Radzińska, prodziekan ds. studenckich. W kolejnym roku ma być już 168 miejsc, w następnym 249, a docelowo nawet 272 miejsca.

Już w 2008 r. rada uczelni zdecydowała, że chce kształcić przyszłych fizjoterapeutów. Kilkanaście miesięcy trwało załatwianie formalności. Fizjoterapia miała wystartować w zeszłym roku. Niestety, termin trzeba było przesunąć, ale uczelnia się nie poddawała. Argumentowała, że kształcenie na tym kierunku jest potrzebne m.in. dlatego, że obok województwa lubelskiego to właśnie w Lubuskiem jest najwięcej osób niepełnosprawnych (co piąty mieszkaniec). "Na rynku pracy mamy niedobór fizjoterapeutów (...). W niektórych miejscowościach kolejki oczekujących na zabiegi fizjoterapeutyczne wynoszą nawet rok" - czytamy we wniosku uczelni. Dziś już wiemy, że AWF zebrał wykwalifikowaną kadrę, a także podjął współpracę z ośrodkami, które potrzebują fizjoterapeutów. I będzie ich kształcił.

Z myślą o nowym kierunku przebudowywany jest dawny akademik przy ul. Orląt Lwowskich.

Przewidywany termin zakończenia prac to ostatni dzień przyszłego roku. Koszt - aż 36 mln zł (połowę udało się pozyskać z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego). W budynku ma powstać siedem laboratoriów, trzy sale ćwiczeń, gabinety zabiegowe, dziewięć sal wykładowych, cztery sale seminaryjne, sala gimnastyki korekcyjnej, sala ergonometrów i sauna. Do tego biura i pokoje gościnne. Wszystko wyposażone w najnowszy sprzęt, ulokowane na prawie 5 tys. mkw. Budynek będzie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jednak uczelnia nie ma zamiaru na tym poprzestać. - W planach jest utworzenie kolejnych kierunków. Myślimy o dietetyce i kosmetologii - informuje prodziekan Doś. Kiedy możemy się tego spodziewać? - Jak już będziemy mieli gotowy budynek po byłym akademiku, to zaczniemy się mocniej zastanawiać nad kolejnymi kierunkami - dodaje prodziekan Radzińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska