Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 61 proc. Polaków sięga po wodę tylko wtedy, gdy czuje pragnienie

(oprac. staw) Źródło: kampania www.wodazezrodla.pl
Kobieta powinna wypijać dziennie 2.700 ml dziennie, a mężczyzna 3.700
Kobieta powinna wypijać dziennie 2.700 ml dziennie, a mężczyzna 3.700 Fot. DiGiTouch
Aby nasz organizm pracował prawidłowo codziennie powinniśmy dostarczać mu tyle płynów, ile traci. Pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas upałów i podczas wysiłku fizycznego.

Według Złotej Karty Prawidłowego Żywienia (www.radadapromocji.pl) dziennie należy wypijać minimum 1 litr naturalnej wody butelkowanej. Instytut Żywności i Żywienia opracował po raz pierwszy normy na wodę dla ludności Polski, zgodnie z którymi dorosła kobieta powinna wypijać 2.700 ml płynów, zaś mężczyzna 3.700 ml.

I krem nie pomoże

Brak wody w organizmie przejawia się nie tylko chronicznym zmęczeniem, bezsennością, pogorszeniem koncentracji, zaburzeniami pamięci, bólami głowy i przesuszeniem skóry, ale i kłopotami z trawieniem i sercem. Chroniczny niedobór wody w organizmie może prowadzić do kamicy nerkowej i trwałego zwyrodnienia stawów.

- Niedobór wody może się odbijać nie tylko na pracy narządów wewnętrznych, ale również na naszym wyglądzie. Nierzadko szara, łuszcząca się, matowa, tak zwana pergaminowa skóra jest objawem niewystarczającej podaży wody. W takim przypadku nie pomogą żadne kremy i maseczki - musimy pić wodę. Właściwa podaż wody korzystnie wpływa na cerę, gdyż dzięki niej z organizmu usuwane są produkty przemiany materii, które są niezwykle szkodliwe, gdy zalegają w organizmie - podkreśla doc. dr n. med. Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska.

Co kupujemy

W potocznym języku polskim każdą wodę butelkowaną błędnie określa się jako "wodę mineralną". Tymczasem wody butelkowane dzielą się na trzy rodzaje: naturalne wody mineralne, naturalne wody źródlane i wody mineralizowane zwane stołowymi.

Wspólną i bardzo ważną cechą naturalnych wód mineralnych i naturalnych wód źródlanych jest ich pochodzenie z zasobów podziemnych oraz pierwotna czystość pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Wyróżnia się wody niskozmineralizowane (o ogólnej zawartości soli mineralnych do 500 mg/l), wody średniozmineralizowane (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (soli mineralnych więcej niż 1.500 mg w litrze).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska