Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bąblowica. Coraz więcej odnotowanych zachorowań na bąblowice w Polsce. Jak się objawia bąblowica? Jak można się nią zarazić?

red
Uważajcie na jagody. Zawsze przed zjedzeniem porządnie je umyjcie!
Uważajcie na jagody. Zawsze przed zjedzeniem porządnie je umyjcie! piaxabay.com
Bąblowica. Ostatnio coraz częściej mówi się o tej chorobie. - Trudno ją zdiagnozować, a jest bardzo niebezpieczna - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. W ostatnich latach odnotowano 4-krotny wzrost zachorowań na bąblowice w Polsce. A latem najczęściej można zarazić się bąblowicą. Jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób, którą można zarazić się od zwierząt. Czasem mylnie diagnozowana jako nowotwór.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpieczną chorobą. Chodzi o bąblowice,której największą ilość zachorowań odnotowują właśnie latem.

Bąblowica: co to jest za choroba?

Bąblowica jest to choroba przenoszona ze zwierząt na ludzi, powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis.

Bąblowica: jak można się zarazić bąblowicą?

- Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów, i mogą dostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami - tłumaczy sanepid. Jaja tasiemców dostają się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami (np. głaska­nie) i przeniesienie jaj do ust za pośrednictwem brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami tasiemca żywności (np. nie myte owoce runa leśnego) lub skażonej wody.

Czytaj także: Jajka skażone salmonellą trafiły do sprzedaży! Sprawdź, które serie grożą zatruciem

Jaja tasiemca najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, mogą też przenieść się i wstępować:

  • w płucach
  • nerkach
  • śledzionie
  • ośrodkowym układzie nerwowym
  • kościach
  • oku

UWAGA! Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta!

Jakie są objawy bąblowicy?

Objawy choroby związane są głównie z:

  • powiększaniem się cyst
  • uciskiem na otaczające tkanki i narządy, i zależą od miejsca ich lokalizacji (np. cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci)

Choroba bąblowica postępuje powoli. Objawy ze strony wątroby lub innych zajętych przez bąblowce narządów mogą wystąpić nawet po kilkunastu latach. Głównym objawem bąblowicy jest torbiel, jednokomorowa w przypadku E. granulosus i wielokomorowa w przypadku E. multilocularis. Torbiel wywołuje objawy uciskowe. Często rozpoznaje się przypadkowo w badaniu RTG albo USG. Metodą gwarantującą pełne wyleczenie jest chirurgiczne wycięcie pasożyta z zaatakowanego narządu.

Wzrost zachorowań na bąblowice

Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na bąblowice. W roku 2011 odnotowano ok. 20 przypadków zachorowań na bąblowice, a w 2017 prawie 80 osób.
- Liczba stwierdzanych przypadków tej choroby jest prawdopodobnie zaniżona, z uwagi na trudną wykrywalność choroby – przewlekły rozwój sięgający 5-10 lat, brak objawów w pierwszej kilkuletniej fazie rozwoju, a z drugiej strony powszechne skażenie środowiska jajami tasiemców, wydalanych wraz z kałem przez zakażone lisy. Wyniki ostatnich badań dowodzą, że 1 na 3 lisy jest zakażo­ny ww. pasożytami - dodaje sanepid.

!GIS podkreśla, że w warunkach polskich także pies, jeśli nie jest na bieżąco poddawany profilaktyce przeciwpaso­żytniczej, może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych.

Zakażenie bąblowicą jest realne w wielu regionach naszego kraju ze względu na coraz częstsze występowanie lisów.

Bąblowica: Jak nie zarazić się bąblowicą?

- W zakresie zapobiegania zachorowaniu na bąblowicę najistotniejsze jest upowszechnianie wiedzy nt. zasad higieny podczas i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie, ochrona posesji przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, a także prowadzenie regularnych zabiegów odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce - tłumaczy GIS.

  • osoby, które mają bezpośredni kontakt z lisami i ich kałem powinny używać środków ochrony osobistej (przede wszystkim rękawic ochronnych)
  • przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym nie jeść owoców i warzyw bez ich uprzedniego dokładnego umycia
  • pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków

WIDEO: Pasożyty w twoim mózgu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska