Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bachowski świat klawesynu i wiosennych impresji w Filharmonii Zielonogórskiej. Za nami przedostatni koncert cyklu "Miesiąc kobiet"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Popis kunsztu gry na klawesynie podczas koncertu dały: Elżbieta Stefańska i jej japońska córka Mariko Kato-Shioya.
Popis kunsztu gry na klawesynie podczas koncertu dały: Elżbieta Stefańska i jej japońska córka Mariko Kato-Shioya. mat. FZ
To była prawdziwa uczta dla ducha i miłośników muzyki barokowej. Rzadko spotykany w filharmoniach klawesyn (a w przypadku koncertu 19 marca - aż dwa) dał się poznać z solistycznej strony. Instrumentów zazwyczaj używanych w operze czy zespołach muzyki barokowej, wysłuchaliśmy w mistrzowskim wykonaniu w dziełach Johanna Sebastiana Bacha. Na deser, zabrzmiała trzecia część "Szkiców wiosennych" zielonogórskiej kompozytorki - Katarzyny Kwiecień-Długosz. Wszystko z okazji Święta Muzyki Dawnej. Dodajmy, że podobny koncert odbył się także w piątek, 18 marca w Filharmonii Gorzowskiej.

Mistrzynie klawesynu w filharmonii

Popis kunsztu gry na klawesynie podczas koncertu dały: Elżbieta Stefańska i jej japońska córka Mariko Kato-Shioya. Artystki z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Filharmonii Gorzowskiej w składzie: Maciej Grygiel - skrzypce, Łukasz Jaros - skrzypce, Agnieszka Wenda - skrzypce, Joanna Głąb - altówka, Piotr Więcław - wiolonczela, Mateusz Rzytka - kontrabas wykonali Koncert na dwa klawesyny i smyczki c-moll BWV 1060, koncert na dwa klawesyn i smyczki C-dur BWV 1061 Bacha.

Elżbieta Stefańska pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych - jest córką pianistów: Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego. Początkowo gry na fortepianie uczył ją ojciec. Studia w zakresie gry na klawesynie ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u niemieckiego klawesynisty i muzykologa, Hansa Pischnera. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności doskonaliła na międzynarodowych kursach w Sienie i Weimarze m.in. pod kierunkiem Zuzanny Ruzickvej i Ruggiero Gerlina. Co roku zasiada w jury Turnieju Pianistycznego w Żaganiu. W 2008 roku otrzymała tytuł honorowego profesora Akademii Muzycznej w Kijowie, rok później order za wybitne zasługi dla kultury i sztuki w Kijowie, a także Nagrodę Honorową Krakowskiej Rady Kultury Polskiej.

Po przerwie muzycy, z towarzyszeniem Gaëlle Dohen grającej na flecie, zagrali V Koncert brandenburski D-dur na skrzypce, flet, klawesyn (Elżbieta Stefańska) i smyczki BWV 1050.

Szkice na pierwszy dzień wiosny

Podczas koncertu usłyszeliśmy na koniec trzecią część „Szkiców Wiosennych” pióra Katarzyna Kwiecień-Długosz - kompozytorki związanej z Zieloną Górą. Jak dodaje ona sama:

Szkice wiosenne" to trzyczęściowy cykl na klawesyn i orkiestrę smyczkową o charakterze koncertującym. Ta młodzieńcza kompozycja powstała wiosną 1999 r., a jej tytuł z jednej strony wskazuje na dość niezobowiązujący charakter utworu ("szkice"), z drugiej zaś na inspirację nastrojem wiosennym. Podczas koncertu zostanie zaprezentowana finałowa część cyklu, Vivace, bardzo żywiołowa i motoryczna, z dużą dawką wiosennej energii. Specjalnie na ten koncert została ona opracowana na pojedynczy kwintet smyczkowy.

Ciekawa moderacja

Koncert poprowadziła Elżbieta Kusz-Tracz. Opowiadała liczne ciekawostki o życiu Bacha, historii i budowie klawesynu, a także o wykonawcach. Bardzo miło się tego słuchało. Chylę czoła!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska