Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bachus nad Odrą, czyli wszystko o Winnicy Kinga ze Starej Wsi w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zobacz wystawę podczas Winobrania 2018!

Redakcja
Winnica Kinga ze Starej Wsi co roku ma swoją reprezentację w korowodzie winobraniowym. Teraz historię winnicy poznamy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Winnica Kinga ze Starej Wsi co roku ma swoją reprezentację w korowodzie winobraniowym. Teraz historię winnicy poznamy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Winobranie 2018 startuje w sobotę, 8 września 2018, ale już w środę warto przyjść na wernisaż w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Gdzie co roku ludzie polskiego kina i muzyki - goście i jurorzy Solanin Film Festiwalu - raczą się wybornym trunkiem? W Winnicy Kinga w Starej Wsi pod Nową Solą. To właśnie gospodarstwo jest bohaterką cyklu w Muzeum Ziemi Lubuskiej „Winnice lubuskie. Wczoraj i dziś”. Wystawa „Bachus nad Odrą” zostanie otwarta w środę, 5 września 2018 r.

Organizatorzy wystawy w MZL „Bachus nad Odrą”, której kuratorem jest dr Arkadiusz Cincio, przypominają historię Winnicy Kinga: położona w Starej Wsi koło Nowej Soli jest wielopokoleniowym gospodarstwem, które zostało założone w 1985 r. przez Halinę i Wojciecha Kowalewskich. O polskim winie wówczas jeszcze nikt poważnie nie myślał. Początkowo państwo Kowalewscy uprawiali jeden szczep winnej latorośli – Skarb Panonii. Jest to odmiana deserowa, wielkoowocowa, o bardzo smacznych żółtych owocach, która bardzo wcześnie dojrzewa. Winiarze ze Starej Wsi chcieli zmierzyć się z uprawa na większa skalę, dlatego wybór szczepu był sprawa oczywistą. Problemem był jednak brak osób, które mogłyby udzielić rad dotyczących kultywacji i ochrony winorośli.

Winogrona deserowe są uprawiane w tunelach foliowych. Właściciele winnicy zdecydowali się na tę formę z kilku względów. Krzewy są osłonięte przed wiatrem, deszczem i szkodnikami, co zapobiega uszkodzeniom gron. Decydującym argumentem jest jednak przyspieszenie dojrzewania owoców.

Gwiazdy na Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych w Lubuskim Teatrze

Działalność winnicy została drastycznie przerwana latem 1997 roku. Przez Polskę przetoczyła się wówczas katastrofalna powódź, która niestety nie oszczędziła także Starej Wsi. Gdy woda opadła, właściciele odnaleźli jeden żywy krzew. Odradzająca się roślina stała się znakiem dla rodziny. Podjęta została decyzja o kontynuacji uprawy winorośli. Wczesną wiosną 1998 roku Wojciech Kowalewski pojechał do Instytutu Winorośli w Kiszyniowie, skąd sprowadził sadzonki nowych interesujących odmian deserowych i moszczowych. Obecnie plantacja prowadzona jest przez drugie pokolenie winiarzy: Kingę i Roberta Koziarskich - piszą organizatorzy wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Wystawa „Bachus nad Odrą” zostanie otwarta w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w środę, 5 września 2018 r. o 17.00. Na wernisaż wstęp wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska