Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bachusiki w Zielonej Górze, Suleszki w Sulechowie. Również w Kożuchowie będzie szlak figurek. Wiadomo, czyj wizerunek posłuży pierwszej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Książę Henryk III Głogowski pod koniec maja zasiądzie w Kożuchowie
Książę Henryk III Głogowski pod koniec maja zasiądzie w Kożuchowie Artur Wochniak
Podczas Dni Kożuchowa będzie miała premierę pierwsza rzeźba z nowego szlaku, który powstanie w tym historycznym mieście. Okazją do takiej promocji miasta jest 770-lecie założenia Kożuchowa.

Dni Kożuchowa. Odsłonięcie rzeźby

Odsłonięcie figurki nastąpi w trakcie Dni Kożuchowa, czyli w ostatni weekend maja. Wiadomo, że rzeźba będzie miała wysokość około pięćdziesięciu centymetrów. Wkrótce będzie znane miejsce, w którym zostanie umieszczona. Skąd wziął się pomysł? To uczczenie rocznicy założenia miasta i sposób promocji historycznej miejscowości. W tym roku Kożuchów obchodził będzie 770-lecie istnienia. Rocznicę wyliczono na podstawie dokumentu wystawionego przez Henryka III w 1273 roku, który potwierdza zawarcie porozumienia miedzy jego ojcem Konradem I Głogowskim a Biskupem Wrocławskim Tomaszem w 1253 roku.

– Z tej okazji Kożuchów będzie mieć księcia! Ta mała figurka przedstawiająca pierwszego księcia na naszych ziemiach Henryka III Głogowskiego zapoczątkuje powstawanie całego szlaku pomników, promujących historię Kożuchowa – poinformowała Anna Ciszka-Marczewska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Kożuchowie.

Trwa głosowanie...

Czy figurki typu Bachusiki, Suleszki czy krasnale to dobry pomysł na promocję miasta?

Kożuchów. Artur Wochniak - autor rzeźby

Autorem rzeźby będzie Artur Wochniak, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. To artysta, który przygotował Suleszka, odsłoniętego niedawno w Sulechowie i tworzy Bachusiki podziwiane w Zielonej Górze.

– Pan Wochniak przedstawił najkorzystniejszą ofertę cenową i została zamówiona jedna figurka Księcia Henryka III – informuje rzeczniczka urzędu.

Czytaj też:

Henryk III Głogowski. Z historii

Gmina Kożuchów przypomina, że książę Henryk III Głogowski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli linii Piastów głogowskich. Urodził się między 1251 a 1260 r., w 1278 r. po podziale księstwa głogowskiego między braci, Henryk III otrzymał część głogowską z Kożuchowem oraz Bytomiem Odrzańskim.

– Jego imię zawsze łączone jest z wiernością, Kożuchów zawdzięcza mu i jego małżonce Matyldzie Brunszwickiej swój rozwój – podkreśla rzeczniczka urzędu. – Książę Henryk III głogowski przeprowadził szereg reform, zarówno w księstwie głogowskim, jak i wielkopolskim, był bardzo hojny dla Kościoła, ufundował klasztory magdalenek w Bytomiu Odrzańskim i klarysek w Głogowie. Uważał się za dziedzica i kontynuatora króla Przemysława II. Prowadził ambitną i pragmatyczną politykę, miał duże zasługi w zakresie działalności administracyjnej i gospodarczej, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój kolonizacji i lokację miast.

Henryk III zawsze podpisywał się jako: „Henryk z Bożej łaski dziedzic Królestwa Polski. Książę Śląska, pan głogowa i Poznania”. Taką prezentował na swojej pieczęci.

– W następnej kolejności planujemy wykonać figurki kolejnych książąt panujących w księstwie głogowskim, do którego zaliczał się Kożuchów – zapowiada Anna Ciszka-Marczewska.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Zobacz też wideo: Bieg Tropem Wilczym w Kożuchowie, 5 marca 2023 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska