Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie w laboratorium

PIOTR JĘDZURA
Policjanci nie mają sprzętu potrzebnego do stwierdzenia, czy kierowca prowadzi samochód pod wpływem narkotyku.

Gdy policjanci podejrzewają kierowcę, że prowadził samochód po spożyciu alkoholu, każą mu dmuchać w alkomat lub alkotest.

Badanie w laboratorium

Jeśli kierowca zakwestionuje wyniki, funkcjonariusze mogą zawieźć go do szpitala, gdzie lekarz pobierze krew do analizy. Trudniej jest udowodnić kierowcy, że prowadzi samochód po zażyciu leków psychotropowych lub narkotyków.
- Na drodze nie możemy stwierdzić, czy kierowca brał narkotyki, bo nie mamy do tego żadnych przyrządów - mówi rzecznik lubuskiej policji podinsp. Wiesław Ciepiela. - To można zrobić tylko w szpitalu.
- Stwierdzimy to, ale nie wcześniej jak siedem-osiem godzin po zażyciu narkotyków - wyjaśnia kierownik laboratorium analitycznego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze Aleksandra Frydrych. - Badanie trwa 30 minut. Wykaże narkotyk nawet 24-48 godzin po jego zażyciu.
Kierowca, który brał narkotyki, staje się zagrożeniem na jezdni, bo zachowuje się jak osoba pijana.
- Po zażyciu narkotyków występują najczęściej reakcje spowalniające - wyjaśnia psychiatra Andrzej Płóciennik. Po niektórych środkach, np. amfetaminie lub kokainie, reakcje mogą być zbyt szybkie.
To samo dotyczy leków psychotropowych, np. relanium. - Kierowca najczęściej będzie miał spóźnione reakcje - mówi A. Płóciennik.

Patrzą w oczy

- Rocznie łapiemy w województwie kilka tysięcy pijanych kierowców i tylko kilkunastu prowadzących auto po zażyciu narkotyków - informuje W. Ciepiela.
W ub.r. w Zielonej Górze odnotowano dwa przypadki, w których kierowcy byli pod wpływem narkotyków. - Jeden ze zmotoryzowanych rozbił cztery auta na parkingu przy ul. Ptasiej - mówi rzeczniczka zielonogórskiej policji kom. Donata Wojnicz.
Kierowca, który prowadzi samochód po spożyciu narkotyków, odpowiada tak samo jak osoba, która usiadła za kierownicę po pijanemu. - Jest tak samo niebezpieczny jak pijany kierowca - dodaje W. Ciepiela.
Aby rozpoznać kierowcę, który prowadzi pod wpływem narkotyków, policjanci sprawdzają reakcję źrenic na światło. Gdy jej nie ma, mogą się domyślać, że kierowca brał wcześniej narkotyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska