Bądź EKO - bądź kreatywny! Wykorzystaj zanim wyrzucisz.

Materiał partnera zewnętrznego
Czas, który teraz poświęcamy obecnie na przebywaniu w domach możemy też wykorzystać na pogłębienie wiedzy na temat odpadów i przyjrzeniu się naszemu śmietnikowi.

Czas, który teraz poświęcamy obecnie na przebywaniu w domach możemy też wykorzystać na pogłębienie wiedzy na temat odpadów i przyjrzeniu się naszemu śmietnikowi. Współczesna gospodarka uzależniona jest od wysokiego poziomu konsumpcji, która z kolei powoduje wytwarzanie ogromnych ilości odpadów. Problem śmieci narasta, a według danych GUS mieszkańcy województwa lubuskiego są na 4 miejscu pod względem ilości wytwarzanych odpadów na 1 osobę (361 kg). Poprzez różne działania edukacyjne, konieczność ponoszenia opłat za wytwarzane odpady i konieczność ich segregacji wzrasta świadomość mieszkańców i wzrasta ilość odpadów zbieranych selektywnie. W CZG-12 w roku 2019 ten wzrost był ponad 14 %, w porównaniu z rokiem 2018.

JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ PUSTE OPAKOWANIA ZANIM JE WYRZUCIMY – oto kilka przydatnych pomysłów!

1. PLASTIKOWE POJEMNIKI – pojemniki po jogurtach, serkach i deserach mogą być wykorzystane jako doniczka. Sezon na rozsady wysianych w lutym nasion warzyw i kwiatów właśnie nadszedł – nie musimy kupować specjalnych doniczek. Wykorzystajmy, to co mamy w domu!

2. Jeśli mowa o roślinach to nie da się ich rozsadzić bez dobrej ziemi! Wytworzenie kompostu w warunkach domowych jest możliwe, ale też czasochłonne. Proponujemy zatem gromadzić w osobnym pojemniku skórki od bananów, skorupki jajek. Skórki od bananów najlepiej pokroić na małe kawałki i wysuszyć. Tak przygotowany „nawóz” możemy wykorzystać pod pomidory i inne rośliny kwitnące (np. róże). Fusy od kawy wzbogacają glebę w składniki odżywcze oraz poprawiają jej strukturę. 1-2 razy w miesiącu dodaj fusy do roślin doniczkowych, najlepiej kwasolubnych – (1-2 łyżeczki na doniczkę o średnicy 20 cm), a odwdzięczą się pięknymi kwiatami

3. PUSTE PUSZKI ALUMINIOWE, SZKLANE SŁOIKI – można z nich zrobić piękne lampiony na letnie wieczory;

4. (NIE)POTRZEBNE UBRANIA – obecnie musimy dbać o zdrowie nosząc maseczki. Mogą być to bawełniane maseczki uszyte w warunkach domowych (ręcznie lub przy pomocy

maszyny), a wykorzystać do ich uszycia można niepotrzebne ubrania – koszule, koszulki. Z pewnością w tych niepotrzebnych ubraniach znajdzie się również kawałek gumki Obecnie utrudniony jest dostęp do różnych punktów z odzieżą używaną – może w okolicy są osoby potrzebujące, którym przydadzą się ubrania, buty itp. Zadzwoń do pobliskiego Domu Opieki Społecznej -zapytaj czy można tam dostarczyć ubrania.

5. (NIE)POTRZEBNE KSIĄŻKI – pozamykane Instytucje Kultury i Biblioteki powodują, że dostęp do książek jest ograniczony. Są jednak punkty, w których możemy zostawić niepotrzebne książki. Przykład takiej budki znajdziemy w Międzyrzeczu!

Wiele pustych opakowań stanowi doskonały materiał do kreatywnej pracy z najmłodszymi – przy okazji zabawy warto porozmawiać z dziećmi jak posegregować opakowania, gdzie wyrzucać papier, a gdzie plastik. Na naszym portalu społecznościowym CZG-12 znajduje się przykład takiej gry – zapraszamy do wspólnej zabawy. Uczmy się dobrych nawyków!

Idąc do sklepu pamiętajmy o :

1. Liście zakupów! W ten sposób zakupy zrobimy szybciej, inne osoby z kolejki na pewną będą wdzięczne i kupimy te produkty, które są nam niezbędne.

2. Torbie na zakupy! Są tacy co piszą, że obecny czas, to nie jest czas o myśleniu o ekologii - uważamy, że nie jest to stwierdzenie właściwe. Pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości toreb bawełnianych, koszyka. Nie kupuj toreb foliowych!

3. Woreczkach na warzywa i owoce! To kolejny element zakupów w duchu eko Takie woreczki można wyprać i zdezynfekować w wysokiej temperaturze, a wykorzystując je wielokrotnie chronimy środowisko przed zaśmieceniem jednorazowymi foliówkami!

Pamiętaj o segregacji odpadów, a przed wyrzuceniem ODKRĘĆ - OPRÓŻNIJ z zawartości – ODDZIEL elementy z folii termokurczliwej, oddziel papier od plastiku - – ZGNIEĆ puste opakowanie!

Pamiętaj, że nie musisz myć opakowań przed ich wyrzuceniem!

Więcej o akcji przeczytasz na fanpage'u Celowy Związek Gmin CZG-12

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska