Balcerowicz to nie Doda

Tomasz Rusek, 95 722 57 72, trusek@gazetalubuska.pl
Leszek Balcerowicz barwnie opowiadał o ekonomii i przemianach sprzed 20 lat. Ale studenci kiepsko je pamiętali, bo wielu nie było wówczas na świecie.
Leszek Balcerowicz barwnie opowiadał o ekonomii i przemianach sprzed 20 lat. Ale studenci kiepsko je pamiętali, bo wielu nie było wówczas na świecie. fot. Tomasz Rusek
Jedni go wielbią, inni nienawidzą. - Uratował kraj, geniusz, bohater - piszą pierwsi. - Zniszczył polski przemysł, przez niego Polskę rozkradli, usankcjonował przekręty - krzyczą drudzy. Tymczasem na spotkaniu profesora ze studentami w Gorzowie była cisza i spokój. Dlaczego? - A kto to jest? - pytali niektórzy.

Poniedziałek, dochodzi 15.00. Sala w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej nabita po brzegi. Wolne miejsca tylko w pierwszych rzędach. Same młode twarze. Spotkanie z byłym wicepremierem i trzykrotnym ministrem finansów, człowiekiem, który 20 lat temu przestawił polską gospodarkę z centralnie sterowanej na wolnorynkową, zaraz się zacznie. Liczę, że będzie gorąco. Co młodzi zechcą wykrzyczeć? Podziękują mu czy rzucą, że "musi odejść"? - zastanawiam się.
Dla żartu pytam umalowaną, młodą dziewczynę z maleńką torebeczką: - Kim jest Balcerowicz?
A ona ni pyta, ni odpowiada: - Jakiś ważny polityk?

Kojarzy się z... niczym

Okazuje się, że ważny gość przyjedzie z opóźnieniem. Na sali szum. Jedni rozgadują się przez komórki, długowłosy chłopak odpala laptopa i włącza drugą część Batmana, na oko ponad 20 osób wychodzi z sali. Biegnę za nimi. Na schodach zaczepiam dwóch chłopaków. - Po co tu przyszliście? - pytam. Okazuje się, że w ten sposób odrabiają jakieś zajęcia. Kazali im, to przyszli. Balcerowicza kojarzą jako "faceta z tiwi". Czym zasłynął? Czemu budzi emocje? - Nie interesuję się polityką - odpowiada pierwszy, a drugi przytakuje.

Za chwilę wychodzi para. Ona słabo kojarzy Balcerowicza. - Chciałam go po prostu zobaczyć na żywo. To ważna postać - rzuca ogólnikiem. Planu Balcerowicza ani ona, ani on nie pamiętają. Okazuje się, że mają po 20 lat. Czyli tyle, ile sam plan...
Łapię jeszcze trzy roześmiane studentki. - Pojęcia nie mam kto to. Nawet twarzy sobie nie przypominam. Przyszłam, bo wszyscy szli - mówi najodważniejsza. Jej koleżankom profesor również kojarzy się z... niczym.

Nagrywający podobne wypowiedzi dziennikarz radiowy Zbigniew Bodnar, znany opozycjonista, z niedowierzaniem kiwa głową: - Nie wierzę. Oni nie żartują. Naprawdę niektórzy nie mają pojęcia, kim jest Balcerowicz. To kto by ich zainteresował? Doda?!
Zysk nie jest grzechem

Profesor wchodzi niemal godzinę spóźniony. Wita go cisza, dopiero potem brawa. Zaczyna od opowieści, jak kiedyś było. Jest szczuplejszy niż w telewizorze, uśmiecha się, gestykuluje. Stara się nie zanudzać, rzuca żarty. - Mężczyźni gorzej znosili socjalizm. Żyli krócej, bo za dużo pili - wspomina. Przekonuje, że aby w Polsce żyło się lepiej, ludzie muszą zacząć dłużej pracować. Inaczej przedwczesne emerytury i załatwione na lewo renty zarżną uczciwie pracujących.

Zerkam na studentów. Spora część nawet nie udaje, że słucha Balcerowicza. Bawią się komórkami, szepcą między sobą, robią zdjęcia. Gdy gość kończy miniwykład, daje czas na zadawanie pytań. - OK, mają szansę porozmawiać z człowiekiem legendą! Dawać, dawać - zachęcam w myślach. Na próżno.
Pierwsze pytanie zadaje kobieta, na oko wykładowca. Drąży m.in. temat wykorzystywania taniej siły roboczej w Trzecim Świecie. Ale Balcerowicz z humorem wykręca się od konkretnej odpowiedzi i zapewnia, że "zysk nie jest grzechem". Dopiero na koniec zapewnia, że nie wyzysk jest dla mieszkańców największym problemem, ale okrutne dyktatury.

Potem głos zabiera młody chłopak z drugiego końca sali. Widać, że się przygotował. Wbija profesorowi szpilę. Dziwi się, że on, wielki piewca wolnego rynku, jest za Unią Europejską, czyli eurosocjalizmem. W odpowiedzi profesora znowu więcej jest zabawy słowem, humoru, małej złośliwości, niż konkretów.
Potem pytanie zadaje wykładowca PWSZ, wcześniej dziękując Balcerowiczowi za to, co zrobił przed 20 laty. I... koniec spotkania. - Ale wstyd. Na trzy pytania tylko jedno od studenta - myślę sobie.
Ale jest jeszcze gorzej. Młody chłopak, którego wziąłem za żaka, wcale nim nie jest! Czyli studenci nie zadali żadnego pytania. Idę do wyjścia. Za sobą słyszę komentarz: - Ja pier..., ale nudny gość.

Warto znać historię

W tym czasie na naszym forum internetowym na www.gazetalubuska.pl wrze. Gość pisze: - Jestem oburzona spotkaniem z facetem, który zniszczył polski przemysł, PGR-y, upodlił ludzi, którzy wyzbywali się wszystkiego, żeby spłacić kredyty, doprowadził do najwyższego bezrobocia w świecie, jak on ma jeszcze czelność patrzeć ludziom w oczy.

Inny forumowicz na to: - Jedna nieudaczniczka już dała głos, hau, hau, hau. Tylko patrzeć, jak zacznie się wzdychanie do komuny, która już ne wrati.
Emerytka za nim: - Żenujący brak podstawowej wiedzy ekonomicznej. W końcu przestaliśmy dopłacać do beczek bez dna, jak PGR-y. Jak się pożycza, to trzeba oddać. Profesor Balcerowicz nikomu kredytów nie wciskał na siłę. A że banki urealniły oprocentowanie?

Ale internautę Samuraja to nie przekonało. O planie Balcerowicza napisał: - To był i jest dobry plan dla postkomuchów i postczarnuchów w czarnych sukienkach! Młodzi na zmywakach w Londynie i obozach pracy we Włoszech!!! Tylko przekręt w tym kraju ma ekstra, uczciwy nie ma szans!!!

Ale profesora wyzwiska już chyba nie ruszają. Nawet na "Balcerowicz musi odejść", które doleciało do niego, gdy był gościem Akademii Sztuk Przepięknych na Woodstocku, zareagował uśmiechem.

Po spotkaniu zapytaliśmy, jak ocenia fakt, że młodzi ludzie, równolatkowie jego reformy, często nie wiedzą, kim jest Balcerowicz. Odpowiedział: - Wiem, że młodzi nie odróżniają czasów króla Ćwieczka od zeszłych 20 lat. Ale nie wiem, czy to dobrze. Na pewno byłoby warto znać historię i wiedzieć, z czego Polska wyszła i czego warto bronić.

Wideo

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:))))))))
W dniu 23.01.2010 o 08:59, ~gość~ napisał:

Jak odszedł to niech idzie....


.......-I NIE WRACA!!!!!!!!!!!!!!!
Z
Zenek

Wstyd ze tego gnoja zaprasza jakakolwiek uczelnia, przeciez to nie zaden profesor a Lizydupa z PZPR, jakby mial kumpla hitlera to tych co pozbawil pracy pewnie by zagnali do komor gazowych.

~gość~
W dniu 22.01.2010 o 11:12, ENDI napisał:

on odszedł , a na innych , przyjdzie czas- już niedługo


Jak odszedł to niech idzie....
E
ENDI
W dniu 22.01.2010 o 10:58, LEPPER napisał:

Balcerowicz.....musi odejść i koniec!


on odszedł , a na innych , przyjdzie czas- już niedługo
L
LEPPER

Balcerowicz.....musi odejść i koniec!

e
enter.00

Kolega "szalony" przedstawia siebie nie tylko za pomocą nick'a ale przede wszystkim to w jaki sposób się zachowuje na forum. Prowadzi konwersacje tak, jakby to on zakładał wątek i wszyscy, którzy tam się wypowiadają stawali w opozycji wobec niego samego a nie tematu poruszanego na tymże forum... Samo wstawianie po 7 lub więcej wpisów jeden pod drugim "trochę" mnie śmieszy... Właściwie to gość stał się "sławny"... prześcignął nawet samego "wieczysława", ikonę tego forum :-)
Nie popieram takiego działania, ale w pewien sposób gratuluję oryginalności - głupiej bądz co badz, ale zawsze jakiejś.
Pozdrawiam

m
meto-dentysta
W dniu 20.01.2010 o 13:28, Big Lebowski napisał:

Ps. Jak on jest odpowiedzią, to jak brzmi pytanie ??



Czy w tym 'szaleństwie' , jest metoda?
B
Big Lebowski
W dniu 19.01.2010 o 22:14, wiedżmin napisał:

zasmucony jestem tym , że znów wymigałeś się od odpowiedzi na zadane pytania (...)



Hmm... czemu ja nie jestem zaskoczony ? Kolega szalony0511 prezentuje baaardzo wyrównany poziom konwersacji

Ps. Jak on jest odpowiedzią, to jak brzmi pytanie ??
w
wiedżmin
W dniu 19.01.2010 o 21:48, szalony0511 napisał:

w/w Z ekonomii pisałem i broniłem pracy dyplomowej,mam dwie specjlizacje-ekonomika rolnictwa,podatkowa.Twój w/w wpis dał namiastkę poglądu dla zamierzających utworzyć podmioty gospodarcze o profilu produkcji,rozeznaniu rynku,posiadanie swoich nieruchomości-własność,jak i własny kapitał-nie kredyt.Pozdrawiam.


Cieszy mnie , że skomentowałeś mój wpis , a jednocześnie zasmucony jestem tym , że znów wymigałeś się od odpowiedzi na zadane pytania
pozdrawiam.
s
szalony0511
W dniu 17.01.2010 o 22:56, wiedzmin napisał:

Skoro piszesz ,,nie rozumieją'' to znaczy ,że Ty rozumiesz? poniżej co to jest gospodarka wolnorynkowa - czym się charakteryzuje;,,,,,,,,,,,,,,Gospodarka wolnorynkowa: -państwo nie ingeruje w żaden sposób w działalność rynków – istotą systemu gospodarki wolnorynkowej jest maksymalne wyeliminowanie państwa z gospodarki, przy założeniu, że zakłóca ono warunki konkurencji, utrudnia działanie mechanizmów rynkowych, więc w konsekwencji szkodzi gospodarce. - gospodarka wolnorynkowa pozwala każdemu dokonywać wyboru zakresu produkowanych wyrobów lub świadczonych usług. Weryfikacji czy był to trafny wybór dokonuje z czasem rynek. -każdy ma prawo do własnej inicjatywy i wykorzystania swoich talentów, -„niewidzialna ręka rynku”. -przedstawiciele: F. Hayek, M. Friedman, K. Brunner. -ekonomia wolnorynkowo postuluje m.in. ograniczenie wielkości podatków, minimalną i roztropną politykę monetarną, zniesienie niepotrzebnych barier handlowych, nieefektywnych regulacji w zakresie bezpieczeństwa, skomplikowanej i niesprawiedliwej polityki zatrudnieniowej. -rząd jedynie powinien stworzyć bardzo dobre ramy prawne i instytucje polityczne zgodnie współpracujące z instytucjami rynkowymi. Skutki gospodarki wolnorynkowej: -równowaga towarów na rynku, - rozwój prywatnej przedsiębiorczości, -nieograniczona dystrybucja, -wymaga dobrze wykwalifikowanych pracowników na krótki termin produkcji -wysokie bezrobocie, -niskie wynagrodzenia i brak przywilejów w pracy -akumulacja bogactwa w rękach małej grupy ludzi lub firm. Wymagania istnienia wolnego rynku: -kapitał na inwestycje i rozwój, -nieograniczony dostęp do światowego rynku. -otwarty rynek bez kontroli rządu, -wysoka i nowoczesna technologia produkcji,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Jako , że wielokrotnie pisałeś o sobie,,znawca zagadnień z ekonomii itd '' proszę Cię , abyś odniósł się do powyższego. Zgadzasz się ze wszystkimi ''zaletami i wadami'' gospodarki wolnorynkowej , czy nie???Cz w Polsce mamy wolny rynek??

w/w
Z ekonomii pisałem i broniłem pracy dyplomowej,mam dwie specjlizacje-ekonomika rolnictwa,podatkowa.Twój w/w wpis dał namiastkę poglądu dla zamierzających utworzyć podmioty gospodarcze o profilu produkcji,rozeznaniu rynku,posiadanie swoich nieruchomości-własność,jak i własny kapitał-nie kredyt.Pozdrawiam.
s
szalony0511
W dniu 17.01.2010 o 23:00, Gość napisał:

Rozszerzyć.???..... on już bardziej nie może bo go w biodrach boli........



Śmiechu warte.Ominąć wpis!!!
G
Gość
W dniu 16.01.2010 o 21:26, szalony0511 napisał:

Byłeś studentem?Jaka prawda-rozszerz,podziel się z nami.


Rozszerzyć.???..... on już bardziej nie może bo go w biodrach boli........
w
wiedzmin
W dniu 16.01.2010 o 22:08, szalony0511 napisał:

Zgadzam się z Tobą,ale większść nie akceptuje gospodarki wolnorynkowej i dlatego tak jest,że nie rozumieją prof.Balcerowicza.


Skoro piszesz ,,nie rozumieją'' to znaczy ,że Ty rozumiesz? poniżej co to jest gospodarka wolnorynkowa - czym się charakteryzuje;
,,,,,,,,,,,,,,Gospodarka wolnorynkowa:
-państwo nie ingeruje w żaden sposób w działalność rynków – istotą systemu gospodarki wolnorynkowej jest maksymalne wyeliminowanie państwa z gospodarki, przy założeniu, że
zakłóca ono warunki konkurencji, utrudnia działanie mechanizmów rynkowych, więc w konsekwencji szkodzi gospodarce.
- gospodarka wolnorynkowa pozwala każdemu dokonywać wyboru zakresu produkowanych wyrobów lub świadczonych usług. Weryfikacji czy był to trafny wybór dokonuje z czasem rynek.
-każdy ma prawo do własnej inicjatywy i wykorzystania swoich talentów,
-„niewidzialna ręka rynku”.
-przedstawiciele: F. Hayek, M. Friedman, K. Brunner.
-ekonomia wolnorynkowo postuluje m.in. ograniczenie wielkości podatków, minimalną i roztropną politykę monetarną, zniesienie niepotrzebnych barier handlowych, nieefektywnych regulacji w zakresie bezpieczeństwa, skomplikowanej i niesprawiedliwej polityki zatrudnieniowej.
-rząd jedynie powinien stworzyć bardzo dobre ramy prawne i instytucje polityczne zgodnie współpracujące z instytucjami rynkowymi.
Skutki gospodarki wolnorynkowej:
-równowaga towarów na rynku,
- rozwój prywatnej przedsiębiorczości,
-nieograniczona dystrybucja,
-wymaga dobrze wykwalifikowanych pracowników na krótki termin produkcji
-wysokie bezrobocie,
-niskie wynagrodzenia i brak przywilejów w pracy
-akumulacja bogactwa w rękach małej grupy ludzi lub firm.
Wymagania istnienia wolnego rynku:
-kapitał na inwestycje i rozwój,
-nieograniczony dostęp do światowego rynku.
-otwarty rynek bez kontroli rządu,
-wysoka i nowoczesna technologia produkcji,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jako , że wielokrotnie pisałeś o sobie,,znawca zagadnień z ekonomii itd '' proszę Cię , abyś odniósł się do powyższego. Zgadzasz się ze wszystkimi ''zaletami i wadami'' gospodarki wolnorynkowej , czy nie???Cz w Polsce mamy wolny rynek??
s
szalony0511
W dniu 16.01.2010 o 20:15, ~Andrzej P.~ napisał:

NIE WIEM CZY PROF. BEKSIAK,BAKA,BOŻYK TO BY POWIEDZIELI. JEDNAK PRZEKAZANIE MŁODEMU POKOLENIU ,ŻE POLACY DAWNIEJ ZA DUŻO PILI,GRANICZY Z KRETYŃSTWEM. CHYBA LEPPER MIAŁ RACJĘ .


Nie rozumiem Panie Andrzeju treści wpisu.
s
szalony0511
W dniu 16.01.2010 o 19:08, Fan Club Szalonego napisał:

O qutfa Oszaleję...



Chyba nie dzisiaj,bo kto pójdzie jutro za Ciebie do pracy.
Dodaj ogłoszenie