Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baltic Pipe przekroczy Wartę. W Lubuskiem trwa najdłuższy przewiert na trasie gazociągu

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja realizowana jest również na terenie województwa lubuskiego.
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja realizowana jest również na terenie województwa lubuskiego. Magda Marszałek
To nie tylko największy przewiert w kraju, ale również na całej lądowej części gazociągu Baltic Pipe. W podgorzowskich Ciecierzycach trwa wykonywanie blisko półtorakilometrowego przewiertu pod rzeką Wartą.

To strategiczna inwestycja

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Dzięki budowie nowoczesnego gazociągu poprawi się bezpieczeństwo energetyczne kraju, który nie będzie już uzależniony od dostaw gazu z Rosji.

Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii - mówi Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz-System.

Trwa przewiert pod Wartą

Blisko dwustukilometrowy rurociąg powstaje na dnie Morza Bałtyckiego, a jego lądowa część rozpoczyna się w okolicach miejscowości Niechorze i Pogorzelica w gminie Rewal. Stamtąd gaz trafi do tak zwanej tłoczni w Goleniowie, a później na południe Polski. Zakrojona na szeroką skalę inwestycja realizowana jest również na terenie województwa lubuskiego. Obecnie prowadzone są prace przy przewiercie pod rzeką Wartą w miejscowości Ciecierzyce.

Lubuskie. Trwa najdłuższy przewiert na trasie Baltic Pipe. Gazociąg przekroczy Wartę
Trwa budowa gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja realizowana jest również na terenie województwa lubuskiego. Magda Marszałek

Jest to najdłuższe przekroczenie bezwykopowe realizowane na trasie całego gazociągu. Zastosowana technologia umożliwia mało inwazyjne przekraczanie trudnych geologicznie lub urbanizacyjnie terenów. Na lądowym odcinku gazociągu zostanie wykorzystana na ponad stu skrzyżowaniach - między innymi z drogami, wiaduktami oraz rzekami - mówi Krzysztof Jackowski, wiceprezes Gaz-System.

Łącznie przewiert będzie miał długość blisko półtora kilometra, a jego budowa zakończy się w styczniu przyszłego roku. Dzięki niemu rura o średnicy metra zostanie poprowadzona pod dnem rzeki.

Lubuskie. Trwa najdłuższy przewiert na trasie Baltic Pipe. Gazociąg przekroczy Wartę
To najdłuższy przewiert na całej lądowej części gazociągu Baltic Pipe. Magda Marszałek

Wiercenie otworu pod Wartą rozpoczęło się pod koniec listopada, ale przygotowania do tego trwały już od kilku miesięcy. Pospawano wówczas rury dzieląc je na cztery sekcje, z których każda waży ponad dwieście ton. Połączone odcinki poddano wstępnej próbie szczelności. Przygotowano również zaplecze niezbędne do przewiertu. Układany gazociąg ma metr średnicy i zostanie zainstalowany na głębokości około trzydziestu metrów - mówi Karolina Talaśka, kierownik projektu.

Prace przebiegają zgodnie z planem

Obecnie wszystkie prace na gazociągu relacji Goleniów - Lwówek przebiegają zgodnie z harmonogramem. Pospawano i ułożono w wykopie już 160 z zaplanowanych 191 kilometrów trasy. Pierwsze pięć odcinków gazociągu poddano próbie wytrzymałości i szczelności, a następne są w trakcie przygotowania. Do Polski gaz ma popłynąć gazociągiem Baltic Pipe w październiku przyszłego roku.

WIDEO: Budowa gazociągu Baltic Pipe to dla lubuskich gmin szansa na duże pieniądze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska