Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banany wybielają zęby? Mity na X, Y, Z

Redakcja
Kto by pomyślał, że banan wybiela zęby. Może nie jest tak skuteczny jak pasta, za to mniej szkodzi
Kto by pomyślał, że banan wybiela zęby. Może nie jest tak skuteczny jak pasta, za to mniej szkodzi sxc.hu
Czy promienie X szkodzą? Yerba mate oraz inne herbaty i kawy... Szkodzą nam? Czy zgagę można pokonać migdałami?

X, czyli groźne promienie

Każde zdjęcie rentgenowskie to ekspozycja na potencjalnie szkodliwe promienie X (rentgenowskie). Obecnie panuje przekonanie, że im ta ekspozycja jest niższa, tym lepiej. Zgodnie z obecnymi zasadami ochrony radiologicznej muszą być medyczne wskazania do badania obrazowego, którego wykonanie niesie ze sobą ekspozycję na takie promieniowanie. Te wskazania to np. jakaś zmiana ogniskowa w płucach (wtedy prześwietlenie może przynieść więcej korzyści niż szkód). Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej wprowadziła hipotezę zwaną modelem liniowym bezprogowym LNT. W skrócie: jeśli dawka mała jest 10-krotnie mniejsza niż duża, to zagrożenie, jakie ona stwarza, jest również 10-krotnie mniejsze. Czyli przy niskich dawkach promieniowania brak bezpośrednich danych odnośnie do istnienia zagrożenia. Hipoteza LNT stała się podstawą ochrony radiologicznej. Na tej podstawie sformułowano zasadę ograniczania dawek tak bardzo, jak tylko jest to rozsądnie możliwe.

Yerba mate oraz inne herbaty i kawy bardziej pomagają niż szkodzą

Herbata yerba mate trafiła do Europy dzięki jezuitom. Zakonnicy przywieźli ją do Europy z Ameryki Południowej. Od razu dostrzegli jej właściwości pobudzające, sycące (redukuje głód) i wzmacniające. Do tej listy można dopisać jeszcze wiele zalet yerba mate. Napojowi przypisuje się właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, obniżające poziom złego cholesterolu, a zwiększające poziom dobrego, wspomagające odchudzanie, łagodzące dysfunkcje serca i wspomagające układ krążenia, wspomagające trawienie, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze, wzmacniające naturalną odporność organizmu. W ogóle wszystkie rodzaje herbaty (zielona, czerwona i czarna), ze względu na swój skład chemiczny, korzystnie oddziałują na nasz organizm. Według najnowszych badań naukowców z National Cancer Institute herbaciany susz zawiera katechiny - substancje, które mogą hamować namnażanie się komórek rakowych. Dowiedli oni, że to właśnie katechiny niszczą wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za starzenie się. Są również w stanie hamować wzrost już istniejących komórek rakowych. Co ważne, dotyczy to różnych typów nowotworów. Aby w pełni wykorzystać działanie katechin, należy zaparzać herbatę (niezależnie od rodzaju) co najmniej przez pięć minut. Uwalnia się wtedy ok. 80 proc. tych dobroczynnych substancji.

Opinie na temat kawy też dziś nie są jednoznaczne. Duże ilości kofeiny mają znaczący wpływ na wypłukiwanie z organizmu wapnia i magnezu (pierwiastków niezbędnych do prawidłowego działania układu kostnego czy mięśni). Jednak ustalono też, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka (antyoksydanty zawarte w kawie mogą przeciwdziałać rozwinięciu się nowotworów), chroni przed cukrzycą (antyoksydanty, składniki mineralne i kofeina zawarte w kawie obniżają u kawoszy ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 60 proc.), chroni serce (2-3 kawy dziennie obniżają ryzyko śmierci na choroby serca aż o 25 proc.), wzmacnia pamięć (testy wykazały, że starsi ludzie pijący kawę dłużej zachowują sprawność umysłu).

Zgagę można zwalczyć migdałami

Migdały są naturalnym i smacznym sposobem na walkę ze zgagą. Pomagają zneutralizować kwasy żołądkowe. Ginekolodzy polecają jedzenie migdałów kobietom ciężarnym, które bardzo często mają zgagę, a nie chcą używać środków farmaceutycznych. Przy czym zgaga podczas ciąży nie jest specjalnie groźna. W innych sytuacjach może być oznaką, że coś dzieje się w naszym układzie pokarmowym. Długotrwała bądź uciążliwa zgaga powinna być skonsultowana z lekarzem gastrologiem, bo może być jednym z pierwszych objawów choroby refluksowej przełyku, a ta z kolei może współistnieć chociażby z twardziną układową - ciężką przewlekłą chorobą tkanki łącznej.

Zastrzyki z botoksu zmniejszają czucie w twarzy

Botoks jest toksyną botulinową (jad kiełbasiany), powoduje paraliż mięśni. Nieumiejętnie zrobione zastrzyki z botoksu mogą powodować krótkotrwałe zmniejszenie czucia. Botoks powoduje, że impulsy nerwowe płynące z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane. Przez to mięśnie mimiczne nie pracują oraz nie tworzą się zmarszczki. Zabiegi z botoksu redukują nawet 80 porc. zmarszczek, ale wszystko zależy od dawki.

Zęby można wybielić skórką banana

Można w to nie wierzyć, ale wybielanie zębów za pomocą skórki od banana jest skuteczne, bezpieczne i zdrowe dla zębów. Skórka banana jest doskonałym źródłem minerałów i witamin. Poza tym nie powoduje ścierania szkliwa tak jak inne środki wybielające. Jak to działa? Pocieranie skórką zębów redukuje naleciałości. Dzieje się tak za sprawą zawartych w bananie minerałów, np. wapnia czy potasu. Inne domowe sposoby na wybielanie zębów to np. płukanie ust roztworem octu i wody (kilka razy dziennie) czy czyszczenie zębów miazgą z cytryny, truskawek czy pomarańczy.

Zakwasy "uleczy" gorąca kąpiel

To mit. Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego, pojawia się 24-72 godziny po intensywnym wysiłku. Ustępuje zwykle po 5-7 dniach. Przyczyną zespołu są mikrouszkodzenia mięśni wywołane przez ich rozciąganie. Zakwasy kojarzone są niesłusznie z akumulacją kwasu mlekowego w mięśniach. Jak wykazały badania, kwas mlekowy zostaje wypłukany z tkanki mięśniowej przez przepływającą krew już po około godzinie, maksymalnie dwóch po intensywnym wysiłku, zatem nie może tłumaczyć dolegliwości bólowych. Według aktualnych teorii przyczyną zakwasów jest uszkodzenie mięśni przez wysiłek i obniżenie pobudliwości zakończeń włókien nerwowych przenoszących czucie bólu przez mediatory stanu zapalnego. Najlepszym sposobem na zakwasy wydaje się więc właściwy trening i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Po wystąpieniu bólu zaleca się łagodne ćwiczenia, które zmniejszają dolegliwości w trakcie ich wykonywania, aż dojdzie do adaptacji mięśni do obciążeń. Badania nie potwierdziły skuteczności innych sposobów, np. masażu lodem czy gorącej kąpieli.

Zeza można sobie wyhodować

Zez to odchylenie gałek ocznych od prawidłowego, równoległego ustawienia (nie dotyczy zbieżnego ustawienia oczu przy patrzeniu z bliska). Przyczyny zeza są różne: porażenia lub niedowłady mięśni poruszających gałką oczną, urazy, zapalenia nerwów, nowotwory, choroby naczyń, wady wzroku. Jednak nie jest tak, że gdy ktoś kogoś z nas przestraszy, to zez u nas zostanie. Niemniej zezowanie nie jest zdrowe - jest niebezpieczne dla wzroku, bo zaburza równowagę obuoczną.

Zator płucny a długie podróże

Długie siedzenie, np. podczas podróży, może powodować zagięcie żyły podkolanowej i doprowadzić do zwolnienia przepływu krwi w żyłach długich w kończynach dolnych. Wtedy mogą się w nich tworzyć skrzepy i zatory żylne. Taki skrzep jest częstym powodem zatoru płucnego, kiedy popłynie z prądem krwi do serca i dalej do płuc.

Zakola u mężczyzny to znak, że myśli

Nic z tych rzeczy. Łysienie androgenowe (zwane również łysieniem typu męskiego ze względu na bardzo duży odsetek mężczyzn cierpiących na tą przypadłość) jest spowodowane przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi oraz testosteronem. Łysienie typu męskiego charakteryzuje się stopniowym cofaniem się linii włosów na skroniach oraz czole. Obejmuje też centralną część głowy. Za bezpośrednią przyczynę łysienia androgenowego podaje się nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną męskiego hormonu testosteronu. Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa na kurczenie się mieszków włosowych, wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów, a w rezultacie zostaje on całkowicie zahamowany.

Ziele jaskółcze leczy kurzajki

Ziele, inaczej glistnik, to najpopularniejszy, naturalny lek na kurzajki (ziele glistnika zawiera około 20 alkaloidów, a także aminy biogenne, kwasy organiczne, flawonoidy, olejek lotny i sole mineralne). Wystarczy przełamać łodygę rośliny i posmarować kurzajkę sączącym się z niej żółtym mleczkiem. Czynność tę należy powtarzać możliwie często. Zaleca się zakleić nasmarowane kurzajki plasterkiem. Największą zaletą tej metody jest jej przystępność. Jaskółcze ziele jest pospolitą rośliną polną. Jego nazwa powstała z ludowych przekonań, że zioło to wzrasta na przybycie jaskółek, a obumiera, gdy te odlatują.

Złota obrączka dobra na jęczmień oka

Jęczmień, czyli zakażenie gronkowcowe gruczołów powiekowych, zwykle przechodzi samo po około tygodniu. W związku z tym każde lekarstwo i nasze działanie, które nie skraca tego czasu, tak naprawdę nie działa. Złota obrączka teoretycznie może: udrażniać ujście gruczołu (mechaniczne wyciskanie), rozgrzewać i działać podobnie jak ciepły kompres, wreszcie działać jak placebo. Brak jednak dowodów na skuteczność złota w leczeniu. Skuteczne są za to ciepłe okłady - kompresy, po około 10 minut, trzy razy na dobę po zastosowaniu maści antybiotykowej. Przy jęczmieniu zewnętrznym może pomóc usuniecie rzęsy.

Źródło: Portal Pogromcy Mitów Medycznych

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska