Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankomatowi złodzieje znów dali o sobie znać. Przypominamy jak się przed nimi bronić

Tomasz Rusek (pij) 0 95 722 57 72 [email protected]
Dziwne nakładki na bankomatach w Zielonej Górze (przy rynku i na Grottgera) zauważyli nasi czytelnicy. Nie wiadomo, ile kart złodzieje zdążyli skopiować. Okradzione mogą zostać setki osób!

LEPIEJ UWAŻAJ

Bankomatowi złodzieje znów dali o sobie znać. Przypominamy jak się przed nimi bronić

LEPIEJ UWAŻAJ

  • zanim wypłacisz pieniądze, obejrzyj bankomat
  • jeśli coś nie gra (zmienił się kolor obudowy, są jakieś inne urządzenia, nakładki, podkładki) wypłać gotówkę przy okienku i zgłoś swoje podejrzenia
  • wpisując PIN zasłoń klawiaturę (np. ręką, teczką)
  • nie noś karty razem z PIN-em
  • gdy bankomat zawiesza się i blokuje pieniądze, poczekaj aż maszyna cofnie transakcję i pokaże się komunikat ,,włóż kartę'', masz pewność, że ktoś nie zgarnie twojej gotówki
  • sprawdzaj wyciągi, które przysyła ci bank, zwracaj uwagę na dziwne wypłaty i płatności
  • zostałeś okradziony - natychmiast powiadom policję i bank.
  • Wiadomo już, że kombinatorzy zamontowali specjalne nakładki, które kopiowały paski magnetyczne na kartach. Powyżej założyli minikamery, które filmowały moment wstukiwania numeru PIN. - Teraz przeniosą dane na czyste kawałki plastiku i bez trudu wypłacą pieniądze w dowolnym bankomacie, odtwarzając nagrane PIN-y - tłumaczy nasz ekspert (dane do wiadomości redakcji).

    Opróżniają hurtowo

    Jak się uchronić przed kradzieżą? - Jeśli ktoś wypłacał pieniądze w przerobionych maszynach, powinien błyskawicznie wyczyścić konto do zera i zgłosić się do swojego banku z problemem - radzi specjalista. Policja, by poznać skalę zagrożenia, także prosi o jak najszybszy kontakt osoby, które mogą być poszkodowane przez oszustów.

    - Można zgłaszać także namiary na podejrzane bankomaty - mówi Artur Chorąży z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Przeglądu wszystkich maszyn w całym woj. lubuskim policja nie planuje. - Urządzenia należą do banków. My możemy jedynie obiecać reakcję na każde zgłoszenie - mówi Chorąży.

    Na dziś trudno oszacować, ile kart skopiowano. To zależy od tego, kiedy nakładki zostały zamontowane i czy bankomat jest popularny. Niektóre maszyny mają dziennie dziesiątki klientów...

    Uwaga: to, że pomimo korzystania z przerobionych bankomatów nic wam jeszcze z konta nie zginęło, wcale nie oznacza, że jesteście bezpieczni: szajka nigdy nie wypłaca pieniędzy natychmiast! Zazwyczaj czeka kilka tygodni i hurtowo opróżnia konta w innych krajach.

    Tak już było

    Bankomatowi złodzieje znów dali o sobie znać. Przypominamy jak się przed nimi bronić

    W styczniu oszuści okradli w ten sposób kilkuset mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego (w kujawsko - pomorskim). Bankomaty zostały przerobione jesienią, masowych wypłat dokonano po Nowym Roku w Bułgarii.

    Podobna sprawa była też w Gorzowie. Ponad rok temu pieniądze (od kilkuset do kilku tysięcy złotych) zniknęły z konta klientom jednego z banków. Okazało się, że w tym przypadku też ,,winne'' były przerobione maszyny do wypłat. I także kasa rozpłynęła się w Bułgarii. Jednak bank oddał poszkodowanym wszystkie skradzione pieniądze.

    Wyjątkowa rzecz udała się policjantom z Międzyrzecza: przyłapali bankomatowych oszustów na gorącym uczynku! Trzej Rumuni mieli przy sobie czyste karty i sporo gotówki: 13 tys. euro, 8 tys. dolarów, 500 funtów brytyjskich i kilka tysięcy złotych. Chodzili od maszyny do maszyny i czyścili konta.

    Konta osobiste i wydane karty ma w woj. lubuskim kilkaset tysięcy osób. To dla przestępców wielki rynek.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska