Bardzo dobry występ młodych judoków z Żagania i Mirostowic Dolnych

Tomasz Hucał 0 68 377 02 20 [email protected]
Reprezentacja Akademii Judo Żagań zdobyła sporo medali na mistrzostwach województwa. fot. Akademia Judo Żagań
W Nowej Soli rozegrano otwarte mistrzostwa województwa lubuskiego dzieci w judo. W gronie ponad dwustu młodych adeptów tego sportu, świetnie zaprezentowali się zawodnicy Akademii Judo Żagań i Fortiusa Mirostowice Dolne.

W nowosolskich mistrzostwach startowali zawodnicy i zawodniczki urodzeni w latach 1997-2000. W zawodach brało udział ponad dwieście osób, z ponad dwudziestu klubów z województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Aż cztery złote medale zdobyli zawodnicy Akademii Judo Żagań - Karol Woś (w kategorii 39 kg), Konrad Mielnik (42 kg), Damian Wancel (60 kg) i Weronika Faszczowy (45 kg). Jedno złoto padło łupem zawodniczki Fortiusa Mirostowice Dolne - I miejsce, Weroniki Manieckiej (27 kg). Srebrny medale wywalczyli: Karol Kowalczyk (50 kg), Natalia Stelmach (42 kg), Aleksandra Mucha (36 kg), Sylwia Kluczyńska (55 kg), Dominika Kosiorowska (28 kg, wszyscy Akademia Judo) i Bartek Borowski (30 kg, Fortius).
Trzecie miejsca zajęli: Michał Kostrzewski, Ilona Jędraszczak (oboje 33 kg, Akademia Judo), Jarek Włodarczyk (27 kg), Michał Dworecki, Michał Kordeusz (obaj 36 kg), Tomasz Moliński (50 kg, wszyscy Fortius).

Akademia Judo Żagań w końcowej klasyfikacji drużynowej wywalczyła trzecie miejsce.
- To był dla nas udany start. Reprezentanci naszego klubu stoczyli 24 walki, z czego wygrali 16, w tym odnieśli 15 zwycięstw przed czasem - podkreśla Arkadiusz Szczepański, prezes Klubu sportowego Fortius.
Równie zadowolony jest trener Akademii Judo, choć jak podkreśla dla niego najważniejsze w tych zawodach były inne aspekty. - Celem występu w tych zawodach było sprawdzenie poziomu szkolenia zawodników - mówi Marek Cieplicki.

Trenerzy judo proponują zajęcia z tej dyscypliny, jako walkę z otyłością wśród dzieci. - Judo jako lekarstwo na wszelkie wady postawy u dzieci, judo jako lekarstwo dla dzieci z ADHD. Judo jako najlepszy sport ogólnorozwojowy oraz jako program wychowawczy przeciw agresji w szkołach. Szacunek dla przeciwnika, pomoc słabszym, duch sportowy, poszanowanie starszych, poznawanie kultury Dalekiego Wschodu - wylicza M. Cieplicki.

Ta nowa inicjatywa popierana jest przez Polski Związek Judo. - Obowiązkowe judo w szkołach od 2015 roku jest szansą dla rozwoju fizycznego dzieci, szansą dla Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz firm ubezpieczeniowych. Środowisko judo w kraju stara się lobbować na rzecz stworzenia projektu ustawy o wprowadzeniu obowiązkowej nauki bezpiecznego upadania - zapowiada żagański trener. - Są opinie znanych profesorów, lekarzy, że tylko dwie dyscypliny olimpijskie bardzo dobrze wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci są to: judo i pływanie. Żal tego nie wykorzystać.