Bartek, dlaczego? Lider Stali Gorzów nie zdobył medalu mistrzostw Polski. Został wykluczony z finału [ZDJĘCIA]

Cezary Konarski
Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu (2018).
Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu (2018). Cezary Konarski
Bardzo liczyliśmy na to, że któryś z lubuskich żużlowców zdobędzie medal indywidualnych mistrzostw Polski. Przed finałem w Lesznie wielkim faworytem był Bartosz Zmarzlik. Lider Stali Gorzów wygrał fazę zasadniczą zawodów, ale zawalił wyścig finałowy, z którego został wykluczony.

Gorzowianin w finale najpierw chciał „uciec” sędziemu z lotnego startu. Gdy taśma poszła w górę Bartosz Zmarzlik został za plecami rywali. Zaatakował już na pierwszym łuku, ale tak poszerzył tor jazdy, że podciął zawodnika gospodarzy Piotra Pawlickiego. Sędzia zawodów usunął z finału stalowca. A w powtórce świetnie wystartował Piotr Pawlicki, który pomknął po pewne zwycięstwo i swój pierwszy w karierze żużlowca tytuł indywidualnego mistrza Polski. Za jego plecami trwała zacięta walka o srebro pomiędzy Maciejem Janowskim (Sparta Wrocław) i Januszem Kołodziejem (Unia Leszno). Wygrał wrocławianin, a „Koldi” z pewnością bardzo żałował, że wyścig został powtórzony, bo w pierwszej odsłonie był zdecydowanie najszybszy.

Zobacz, co działo się przed walką o żużlowe złoto. Zawodnicy...

Jak ścigali się inni lubuscy żużlowcy? Już w pierwszych dwóch wyścigach w zasadzie swoje szanse na obronę tytułu pogrzebał Szymon Woźniak. Gorzowianin nie zdobył ani jednego punktu i „przebudził się” dopiero w trzecim starcie, w którym pokonał wszystkich rywali. Później jednak znów jeździł kiepsko.

POLECAMY:Szacun dla „Pitera" Pawlickiego. Za to, co zrobił po meczu z Falubazem

Świetnie zawody rozpoczął Patryk Dudek. Lider Falubazu po kapitalnej akcji na pierwszym łuku wyprzedził Bartosza Zmarzlika. Później to jednak as Stali ścigał się skuteczniej. A „Duzers” wyraźnie walczył z mocą swoich motocykli. Górą był sprzęt, który woził zielonogórzanina za prowadzącymi przeciwnikami. To zdecydowanie nie była ta jazda, którą kibice pamiętali z sezonu 2016, kiedy w finale IMP – też w Lesznie – zawodnik Falubazu bezapelacyjnie wygrał sześć wyścigów i sięgnął po złoto.

Wielkie brawa należą się za to Piotrowi Protasiewiczowi. „Profesor” z zielonogórskiej szkoły żużla jeździł rewelacyjnie i o mały włos bezpośrednio nie awansował do finału. Zdobył aż 12 punktów (tylko o jeden mniej od Zmarzlika), tyle samo co Janusz Kołodziej, ale to zawodnik Unii awansował do finałowej rozgrywki, dzięki temu, że miał na koncie więcej zwycięstw. „Protas” musiał szukać swojej szansy w półfinale, z którego dwóch zawodników awansowało do finału. Jechał drugi, ale po ataku juniora Unii Leszno Bartosza Smektały spadł na ostatnie miejsce.

Stal Gorzów wygrała na torze Falubazu Zielona Góra żużlowy turniej Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

Triumf żużlowców Stali Gorzów na torze Falubazu Zielona Góra [ZDJĘCIA]

- To jest niesamowite uczucie, tym bardziej, że po dobrym początku, później brakowało moim motocyklom prędkości – powiedział Piotr Pawlicki. – Zaryzykowaliśmy. Nie do końca jeszcze wszystko było dobrze, ale na koniec dobrze dopasowaliśmy motocykl, znów był szybki. To, że znam tor, na którym wygrałem pewnie w jakimś stopniu mi pomógł, ale należy też zwrócić uwagę na to, że i tu zdarzały mi się kiepskie meczu. Na szczęście w powtórce wyścigu udało mi się w wygrać start i pojechać po zwycięstwo.

WYNIKI FINAŁU INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW POLSKI
1. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno) - 1. miejsce w finale 11 (3,3,1,2,2), Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) - 2. miejsce w finale 9 (0,d,3,3,3), 3. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) - 3. miejsce w finale 12 (1,3,3,2,3), 4. Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów) – wykluczony w finale 13 (2,3,2,3,3), 5. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) 12 (3,2,2,3,2), 6. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) 10 (1,3,3,0,3), 7. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) 8 (3,0,1,3,1), 8. Mateusz Szczepaniak (ROW Rybnik) 8 (2,2,2,2,0), 9. Norbert Kościuch (Orzeł Łódź) 7 (3,2,0,2,0), 10. Adrian Miedziński (forBET Włókniarz Częstochowa) 7 (1,1,2,1,2), 11. Przemysław Pawlicki (MrGarden GKM Grudziądz) 6 (2,2,w,0,2), 12. Szymon Woźniak (Cash Broker Stal Gorzów) 4 (0,0,3,0,1), 13. Zbigniew Suchecki (MDM Komputery TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.) 4 (2,0,1,0,1), 14. Kacper Woryna (ROW Rybnik) 3 (1,1,0,1,1), 15. Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń) 2 (0,1,0,1,0), 16. Marcin Nowak (Car Gwarant Start Gniezno) 2 (0,t,1,1,0), 17. Tomasz Jędrzejak (Stal Rzeszów) 1 (1).

OBEJRZYJ najnowszy odcinek magazynu żużlowego "Tylko w lewo"