Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batalia o europarlament. Kto startuje? Marek Gróbarczyk ze Szczecina będzie pierwszy na liście PiS

(mich, wak, habe)
Marek Gróbarczyk ze Szczecina będzie pierwszy na liście PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w naszym okręgu. Także listę PO otworzy ktoś z Zachodniego Pomorza.

A z Lubuskiego chcą wystartować: Bożenna Bukiewicz i Marcin Jabłoński.

W całym kraju wybierzemy 51 polskich posłów europarlamentu. Mankamentem ordynacji jest to, że Lubuskie znajduje się w jednym okręgu z dwukrotnie liczebniejszym Zachodniopomorskim. A że głosy są liczone proporcjonalnie do ich ilości, kandydaci ze Szczecina mają o wiele większe szanse. W zależności od frekwencji, nasz okręg może wyłonić od jednego do trzech europosłów. Realna liczba to dwóch.

I co z tą Platformą?

Pięć lat temu wybory wygrali szczecinianie: Zdzisław Chmielewski (PO) i Bogusław Liberadzki (SLD). W tym roku Chmielewski nie będzie kandydował. Z Lubuskiego chce za to wystartować posłanka Bukiewicz. Ale na pierwszym miejscu nie będzie. - Rozmawiałam z kolegami ze Szczecina i nie ma z ich strony takiej woli - przyznaje. I dodaje, że marszałek Jabłoński obiecał wsparcie listy swoim nazwiskiem.

Nowosolskie struktury PO wystawiły kandydaturę Wadima Tyszkiewicza (bezpartyjny). Ten uzależnia to od zgody współpracowników i przyjaciół. - Jeśli powiedzą "Wadim, zostań", to nie wystartuję - zapewnia. O zgłoszeniu Tyszkiewicza nic nie wie Bukiewicz: - Zobaczymy, czy wstąpi do PO. Mamy w partii wielu cennych kandydatów.

Lubuszanie na liście

Wiadomo, że jedynkę na liście PiS zajmie były minister gospodarki morskiej Gróbarczyk. - Wszyscy pozostali będą grali pod tego jednego - mówi poseł Jerzy Materna (PiS). - Byłoby sukcesem, gdyby się dostał.

Z kolei na liście SLD ma się znaleźć wielu Lubuszan, choć na czele będzie Liberadzki. O mandat w Brukseli powalczą: była wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak, poseł Jan Kochanowski, wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Pańtak i burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt.

Dzisiaj listę kandydatów ustalili ludowcy. Otwiera ją wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhart ze Szczecina. Uczy na tamtejszym uniwersytecie, wykłada też w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie. - Poprzednio to my mieliśmy pierwsze miejsce na liście, teraz kolej na Zachodniopomorskie. Taka była umowa - tłumaczy Jolanta Fedak.

Wśród dziesiątki kandydatów jest czterech Lubuszan. Na drugim miejscu radny sejmiku, były wiceburmistrz Szprotawy Józef Rubacha, na czwartym były lubuski kurator oświaty Maciej Szykule, na siódmym wójt Świdnicy Adam Jaskulski, na ósmym szefowa biura OSP Elżbieta Polak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska