Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bawili się w geologów na uczelni

(abi)
arch. uczelni
Skąd się wzięła nasza planeta, jaka jest jej historia, z czego składają się skały i jak powstają minerały - to tylko niektóre zagadnienia, jakie zostały omówione podczas warsztatów zorganizowanych na Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie.

Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych imienia Rady Europy w Lubinie dzięki inicjatywie szkoły oraz wsparciu lubińskiej uczelni mieli niepowtarzalną okazję by wcielić się w młodego geologia i poznać wszystkie tajniki naszej planety. Ponadto uczniowie dowiedzieli się czym są minerały i skały oraz jak powstają.

Poznali także genezę złóż miedzi, ropy naftowej, węgla, soli kamiennej i metali. Oprócz teoretycznych kwestii nie zabrakło oczywiście praktyki. Uczniowie pod okiem eksperta przeprowadzili kilka eksperymentów oraz organoleptycznie zbadali minerały. Emocji i zabawy przy tej nieocenionej nauce było co niemiara.

- Dzieci reagowały bardzo żywiołowo na wszystkie eksperymenty i wręcz chłonęły wiedzę, którą starałem się im przekazać w sposób dla nich najciekawszy - mówi Dr Wojciech Kaczmarek, wykładowca i Główny Inżynier Geolog w KGHM Polska Miedź S.A. - Podczas zajęć padło chyba ze sto pytań i co warto podkreślić, były one bardzo ciekawe i mądre. W trakcie laboratorium najbardziej uczniom przypadły do gustu barwne i błyszczące minerały zwłaszcza: złoto, ametyst, chalkopiryt, ropa naftowa oraz węgiel kamienny, którym się cali ubrudzili - dodaje z uśmiechem wykładowca.

Jak podkreśla Wojciech Kaczmarek, tego typu lekcje są niezwykle przydatne dla dzieci, bo dzięki nim uczniowie mogą doświadczyć "żywego" kontaktu z minerałami i skałami. A nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty.

- Dzięki takim otwartym lekcjom na Uczelni dzieci mogły poznać specyfikę zajęć akademickich, a także poznać warunki, w jakich studenci na co dzień się kształcą. Była to swego rodzaju namiastka prawdziwych laboratoriów, w jakich żacy UZZM biorą udział - podsumowuje Wojciech Kaczmarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska