Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika Grobu Bożego. Najważniejsza świątynia chrześcijaństwa

Redakcja
Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie
Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie Tomasz Gawałkiewicz
To tutaj, jak wierzą miliony wiernych na całym świecie, znajduje się Golgota, Grób Chrystusa oraz miejsce, w którym znaleziono relikwie Krzyża Świętego.

Gdzie znajduje się grób Chrystusa? Od wieków jako to miejsce wskazuje się punkt na planie Jerozolimy, w którym posadowiona jest Bazylika Grobu Świętego, czyli Dzielnicę Chrześcijańską na Starym Mieście. Zgodnie z tradycją w tym miejscu został ukrzyżowany i pochowany Jezus.
U progu I w. znajdował się tutaj opuszczony kamieniołom. Pozostał jedynie fragment skały gorszej jakości. To Miejsce Czaszki. Wyrobisko znajdowało się poza ówczesnymi murami miasta. Gdy wzniesiono nowe umocnienia w latach 41-43, na Golgocie nie wybudowano żadnego budynku, choć parcela znajdowała się już wewnątrz murów. Czyżby dlatego, że było to miejsce już wówczas otaczane czcią? Dopiero z czasem zbudowano tutaj świątynię Afrodyty.

Gdy w IV w. chrześcijaństwo stało się religią oficjalną cesarz Konstantyn postanowił wybudować świątynię upamiętniającą zmartwychwstanie Jezusa. I wówczas zaczęto szukać grobu Chrystusa. Jerozolimscy chrześcijanie wskazali właśnie świątynię jako miejsce, pod którym miał znajdować się grób Jezusa i skała ukrzyżowania. Inne źródła podają, że o miejscu, które miało stać się obiektem kultu i na którym został zbudowany kościół zadecydowała matka cesarza Konstantyna Wielkiego, święta Helena w 326 r. Na wzgórzu tym według legendy święta Helena odnalazła szczątki Krzyża Świętego o cudownych własnościach.

Przybytek greckiej bogini legł w gruzach i dokładnie w tym miejscu rozpoczęto budowę.
Prace zakończono w 336 roku. Budowla przetrwała do 614 roku, gdy została zniszczona. Dzieła dopełnił w 1009 roku kalif Hakim. To za jego sprawą zniszczono także sam grób Chrystusa. Odbudowę rozpoczęto już trzy lata później i zakończono w latach 40. XI wieku. Później była wielokrotnie przebudowywana, a obecny kształt zawdzięcza przede wszystkim okresowi wypraw krzyżowych. Zniszczona przez pożar w 1808 roku oraz przez trzęsienie ziemi w 1927 chyliła się ku ruinie i dopiero w 1959 roku trzy główne wspólnoty religijne, opiekujące się świątynią, podpisały dokument pozwalający na dokonanie niezbędnych remontów...

W centrum rotundy znajduje się dwuczęściowa kaplica i przez niewielkie drzwi wchodzi się najpierw do tzw. kaplicy Anioła. Jego mensa zrobiona jest z fragmentu większego bloku skalnego, który stanowi pozostałość po kamieniu wspominanym w Ewangeliach. To właśnie on miał zastawiać wejście do grobu Jezusa. Został rozbity przez Persów. Z kaplicy przechodzimy do jeszcze mniejszego pomieszczenia. To jest podobno właściwa komora grzebalna. W jej wnętrzu, po prawej stronie, dostrzeżemy skalną wnękę z kamienną płytą. To na niej miało zostać złożone ciało Chrystusa po zdjęciu z Krzyża. To słynny Kamień Namaszczenia pokrywany wonnymi olejkami i z czcią całowany przez wiernych wchodzących do kościoła.
Oprócz grobu Chrystusa w kościele znajduje się także Golgota, czyli skała, na której postawiono krzyż w czasie ukrzyżowania Jezusa. Dolna część skały widoczna jest w absydzie dolnej kaplicy, zwanej Kaplicą Adama. Piętro kaplicy Golgoty podzielone jest na pół i znajduje się pod opieką franciszkanów i mnichów greckich. W Bazylice znajduje się wiele innych kaplic i symbolicznych miejsc m.in. Kolumna Biczowania, Więzienie Chrystusa,
Kaplica podziału szat, Kaplica św. Heleny, cysterna, w której odnaleziono relikwie Krzyża Świętego, Kaplica Wyszydzenia Pana Jezusa...

Cud Świętego Ognia

Według wyznawców prawosławia w bazylice każdego roku, w Wielką Sobotę, zobaczyć można tzw. Cud Świętego Ognia. Wówczas przybywają tam tysiące pielgrzymów. Około godziny 13:45 czasu miejscowego samoistnie pojawia się ogień na płycie Grobu Pańskiego, od którego zapala on świece i wynosi do wiernych, ogłaszając radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Pielgrzymi mogą tym początkowo zimnym ogniem omywać twarz i ręce.

Tam, gdzie Najświętszy Sakrament

Grobem Bożym nazywa się w liturgii katolickiej miejsce, gdzie wystawiany jest Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Zwyczaj ten pochodzi z Palestyny, w Polsce począwszy od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Od lat w wielu świątyniach Groby Pańskie są okazja do manifestacji nie tylko religijnych.

Nie tylko w bazylice

Przed kilkoma laty twórca filmowego "Titanica" James Cameron ogłosił światu, że... sfilmował grób Chrystusa (w jerozolimskiej dzielnicy Talplot). W Nowym Jorku zaprezentowali kamienne ossuaria (skrzynie na kości) sprzed dwóch tysięcy lat, w których ich zdaniem złożono szczątki Jezusa i jego rodziny. Na sześciu są napisy, które podobno identyfikują pochowanych jako Jezusa, jego matkę Marię, Marię Magdalenę i ich krewnych: Mateusza, Josę (odmiana imienia Józef, zdaniem filmowców brat Jezusa) i Judę. Napis na ossuarium Jezusa głosi, że był on synem Józefa, zaś na sarkofagu Judy, że był synem Jezusa...
To oświadczenie wywołało burzę. Według naukowców hipoteza o grobowcu rodziny Jezusa nie wytrzymuje standardów archeologicznych, ale jest dochodową opowieścią telewizyjną. Podobnie teologowie. I wszyscy przekonują, że imiona wyryte na grobowcu - m.in. Jezusa, Marii, Marii Magdaleny, Mateusza - były niezwykle popularne przed dwoma tysiącami lat.

Jednak to nie wszystko. Dwa lata temu w Jerozolimie odkryto katakumby z I wieku n.e. Archeolog James Tabor ujawnił, że w katakumbach odkryto gliniane pojemniki na kości z napisem "Boski Jehowa Wstań! Wstań!". To miejsce oddalone jest o 60 m od grobowca "rodziny Jezusa", odkrytego w 1980 r.
Współcześnie toczą się spory pomiędzy historykami także o to gdzie znajdowała się Golgota: czy na terenie obecnej Bazyliki Grobu Świętego, czy na którymś ze wzgórz pod Jerozolimą.

Protestanci myślą inaczej

A gdzie są protestanci? W XIX wieku angielski generał Gordon doszedł do wniosku, że katolicy w tym względzie także się mylą i za murami znalazł skałę, w której były dwie jaskinie wyglądające jak oczodoły, a nieopodal wykuty był starożytny grób. Co ciekawe - wewnątrz tego grobu na ścianie w czasach bizantyńskich ktoś namalował krzyż. Czy dlatego, że w czasach bizantyńskich uważano, że to miejsce pochówku Chrystusa?

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska