MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika św. Jana na Lateranie. Podczas Wielkanocy to najważniejszy kościół świata

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Bazylika Św. Jana na Lateranie to wyjątkowe miejsce, zwłaszcza w czasie Wielkanocy.
Bazylika Św. Jana na Lateranie to wyjątkowe miejsce, zwłaszcza w czasie Wielkanocy. Dariusz Chajewski
W Wielkanoc najważniejszą świątynią staje się Bazylika św. Jana na Lateranie, najstarszy kościół Rzymu. To też katedra każdego papieża i biskupa Rzymu a także, symbol i matka wszystkich kościołów. Dowiedz się o niej więcej!

Spis treści

Tylko papież może celebrować msze św. przy ołtarzu głównym i wyłącznie w Wielki Czwartek. To tutaj tego dnia wieczorem Ojciec Święty zainaugurował Triduum Sacrum i sprawował Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Podczas liturgii powtarzając gest Chrystusa, obmył nogi dwunastu kapłanom.

Lateran powstał dzięki Konstantynowi

Lateran wybudowany został około 320 roku przez cesarza Konstantyna i podarowany wraz z pałacem kościołowi rzymskiemu. Przez ponad dziesięć wieków to główna rezydencja papieska.

W IV i V wieku bazylika była rzeczywistym centrum chrześcijaństwa, do którego ściągali w Wielką Sobotę wierni, aby w czasie Wigilii Paschalnej dać się ochrzcić i przyjąć sakrament bierzmowania.

Od tego też czasu stała się symbolem jedności i powszechności Kościoła oraz prymatu papieża. Panowało tu 161 papieży. Tak naprawdę to bazylika św. Janów na Lateranie, bo poświęcona jest dwóm świętym. Jej prawidłowe miano to właściwie Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie (Archibasilica Sanctissimi Salvatoris).

Bazylika św. Jana na Lateranie - zobacz zdjęcia wyjątkowej świątyni:

Bazylika św. Jana na Lateranie - matka wszystkich kościołów

Fasada głównego wejścia do bazyliki została zaprojektowana w XVIII wieku przez Alessandro Galilei w stylu klasycznym (ukończono ją w 1733 r.).

Poniżej gzymsu widoczny jest napis: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput - matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata.

Fasadę wieńczy piętnaście siedmiometrowych figur, przedstawiających doktorów Kościoła z rzeźbą Chrystusa ustawioną w centralnej części. I te drzwi... Środkowe zostały przeniesione z Kurii znajdującej się przy Forum Romanum. Drzwi po prawej stronie to Święta Brama...

Bazylika na Lateranie to dzieło sztuki

Wewnątrz roi się od arcydzieł, które wyszły spod ręki mistrzów. W niszach filarów umieszczono posągi 12 apostołów autorstwa uczniów Berniniego. W części górnej baldachimu mają się znajdować według tradycji czaszki św. Piotra i Pawła. W tejże świątyni, jak głoszą przekazy historyczne, przechowywana jest płyta stołu, przy którym miał odprawiać Najświętszą Ofiarę Święty Piotr. Ołtarz główny osłania gotycki baldachim wykonany w 1367.

Tylko dla papieża

Tylko papież może celebrować msze św. przy ołtarzu głównym i tylko w Wielki Czwartek. Tutaj stoi słynny tron papieski z białego marmuru, wysadzany drogimi kamieniami tworzącymi artystyczne mozaiki. W kaplicy Najświętszego Sakramentu zwraca uwagę dzieło Rafaela "Przemienienie Pańskie". Korynckie kolumny z brązu tworzące ołtarz Sakramentu zostały wykonane na polecenie Augusta z dziobów okrętów Kleopatry po zwycięstwie pod Akcjum... W bazylice znajdują się grobowce 23 papieży.

Bazylika św. Jana na Lateranie. Podczas Wielkanocy to najważniejszy kościół świata
Dariusz Chajewski

Nie ma świętszego miejsca

Obok Bazyliki św. Jana na Lateranie stoi budynek, w którym mieści się dawna kaplica papieska Sancta sanctorum, w której znajduje się obraz Chrystusa Acheiropoieton.

Zgodnie z legendą malować go zaczął św. Łukasz, a ukończyli aniołowie. Za czasów papieża Leona I przeniesiono go do Rzymu i został umieszczony w kościele na Lateranie.

Na ścianie znajduje się napis Non est in toto sanctior orbe locus ("Nie ma na Ziemi świętszego miejsca"). W VII wieku papież św. Leon III ofiarował do oratorium wiele relikwii, które były zamknięte w skrzyni z napisem Sancta Sanctorum, stąd wzięła się nazwa oratorium.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Święte schody naprzeciwko Bazyliki św. Jana na Lateranie

Chrystus Acheiropoieton widoczny jest przez okratowane okienko, do którego prowadzą tzw. Święte Schody (łac. Scala Santa). Widoczny jest przez okratowane okienko, do którego prowadzą Święte Schody (łac. Scala Santa), po których wejść można tylko na kolanach.

To z kolei największa rozmiarami relikwia świata.

Zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w 326 r. przez św. Helenę, matkę Konstantyna. Zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata i po nich wschodził Jezus Chrystus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska