Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kręcić film o Powstaniu Wielkopolskim

Piotr Drozdowski 0 68 347 40 72 [email protected]
- Wolsztyn jest podstawą całego filmu! - podkreślił kilkakrotnie na wczorajszym spotkaniu w domu kultury reżyser Krzysztof Magowski, który jeszcze w tym miesiącu ma zacząć kręcić powstańcze sceny w mieście nad Dojcą. Filmowcy mają pojawić się też w Kargowej.
- Wolsztyn jest podstawą całego filmu! - podkreślił kilkakrotnie na wczorajszym spotkaniu w domu kultury reżyser Krzysztof Magowski, który jeszcze w tym miesiącu ma zacząć kręcić powstańcze sceny w mieście nad Dojcą. Filmowcy mają pojawić się też w Kargowej. fot. Piotr Drozdowski
Wkrótce na ulicach miasta pojawi się ekipa filmowa, która będzie pracować nad dokumentem fabularyzowanym o Powstaniu Wielkopolskim.

Telewizyjna premiera w ostatnich dniach grudnia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wczoraj do Wolsztyna przyjechał Krzysztof Magowski, autor wielu filmów dokumentalnych, który tym razem na swój ,,warsztat" wziął Powstanie Wielkopolskie.

- Walczyli w nim moi przodkowie i jestem urodzonym poznaniakiem. Okrągła 90. rocznica wybuchu powstania jest znakomitą okazją, żeby przybliżyć tamte wydarzenia także i innym Polakom, gdyż poza Wielkopolską nie wielu o tym wie - tłumaczy reż. K. Magowski.

Wysadzą pociąg

,,Zapomniane Powstanie", bo taki wymowny tytuł ma nosić 50-minutowy filmowy dokument fabularyzowany, to produkcja Telewizji Polskiej, władz Poznania oraz ministersta kultury. W zamyśle reżysera film ma być ,,powstaniem w pigułce"; ma pokazać jak do niego doszło i jak przebiegały walki.

- Część ujęć będzie niemych, tak jak w starych filmach- informuje operator Mirosław Skrzypczak, który wraz z ekipą już wkrótce rozpocznie pierwsze zdjęcia. W Wolsztynie ekipa filmowa ma pojawić się po 20 bm. - W waszym mieście nakręcimy wydarzenia z różnych miejscowości. Będzie m.in. scena zdobycia przez powstańców wolsztyńskiej parowozowni, w której ukryła się niemiecka kompania. Oprócz tego Wolsztyn zagra Budzyń, w którym powstańcy zdobyli nowoczesny samochód opancerzony - mówi K. Magowski, a z innych filmowych atrakcji w mieście nad Dojcą będzie też kręcone wysadzenie pociągu pancernego.

Już dziś wiadomo, że do tych oraz innych ujęć będą potrzebni statyści, a zainteresowane udziałem w filmie osoby mogą pytać się w domu kultury, który wspiera filmowców w przedsięwzięciu. - Na potrzeby filmu będzie można wykorzystać scenografię, którą przygotowujemy na inscenizację powstańczych walk w styczniu. To między innymi pruskie szyldy czy budki wartownicze, w które chcemy zamienić współczesne budki telefoniczne - tłumaczy wiceszef placówki Wojciech Warszawski.

Premiera w ,,jedynce"

- Premierę naszego filmu zaplanowano na 30 grudnia w programie pierwszym Telewizji Polskiej - dodaje K. Magowski, który powstańczą tematykę zna niemal od podszewki. Jak z rękawa sypie datami, wydarzeniami i ciekawostkami...

Mało kto o tym wie, a będzie to też w filmie, że powstańcy zdobyli poznańskie lotnisko Ławica. Przy okazji zajęli też kilkaset pruskich samolotów, które w Warszawie przemalowano na polskie i potem walczyły one z wojskami rosyjskimi siejąc popłoch wśród konnicy.

- Powstanie Wielkopolskie miało spory wpływ nie tylko na mieszkańców tego regionu, ale też i na cały kraj. Chcę, żeby Polacy dowiedzieli się o tym z mojego filmu. Żeby nie było już mowy o zapomnianym powstaniu... - przyznaje reżyser.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska