Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą liczyć nietoperze zimujące w naszych bunkrach

(dab)
W ub.r. w podziemiach MRU zimowało ponad 37 tys. nietoperzy.
W ub.r. w podziemiach MRU zimowało ponad 37 tys. nietoperzy. Dariusz Brożek
W sobotę i w niedzielę naukowcy z całej Polski będą liczyć nietoperze zimujące w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym w Polsce i jednym z największych w Europie zimowych siedlisk nietoperzy. Dlatego w ich podziemiach utworzono dwa rezerwaty. Od kilkunastu lat fortyfikacje są monitorowane zimą przez naukowców, którzy liczą hibernujące w nich gacki i mopki. Kolejne liczenie odbędzie się już w najbliższy weekend.

W sobotę i niedzielę 35 naukowców i przyrodników z całego kraju - podzielonych na kilkuosobowe grupy - zamierza zlustrować podziemne korytarze, komory i obiekty znajdujące się poza głównym systemem w poszukiwaniu zimujących tam skrzydlatych ssaków. Wstępne wyniki powinny być znane w poniedziałek.

Bunkry MRU to system fortyfikacji, wybudowanych w latach 30. przez Niemców. Miały zabezpieczać

Na początku ub.r. w podziemiach hibernowało 37.028 tys. nietoperzy. Rok wcześniej, w styczniu 2012 r. było ich tam 35.183 latających ssaków. Przed trzema laty w poniemieckich bunkrach zimowało zaledwie 27.215 gacków i mopków. Czyli prawie o 10 tys. mniej, niż przed rokiem.

W tym roku nietoperzy może jednak być znacznie mniej, gdyż wiosenna aura może mieć wpływ na ich zwiększoną aktywność i migrację. Z drugiej jednak strony - jak powiedział nam w czwartek dr Jan Cichocki z Uniwersytetu Zielonogórskiego - wysokie temperatury mogą spowodować, że nietoperze opuszczą swoje trudno dostępne kryjówki i mogą zimować w miejscach, w których będzie można łatwiej je policzyć.

Bunkry MRU to system fortyfikacji, wybudowanych w latach 30. przez Niemców. Miały zabezpieczać wschodnią granicę Niemiec przed ewentualnym atakiem ze strony Polski. Ich centralny odcinek między Boryszynem i Kęszycą tworzy ponad 20 potężnych, żelbetowych schronów bojowych, połączonych labiryntem podziemnych korytarzy o łącznej długości około 32 km. Ich niemiecka nazwa to Die Festungsfront Oder Warthe Bogen (Front Umocniony Łuku Odry i Warty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska