Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą rachować nietoperze zimujące w bunkrach

Dariusz Brożek
Nietoperze śpią przyczepione do ścian zwisając głowami w dół. Niekiedy tworzą kolonie liczące nawet kilkaset sztuk.
Nietoperze śpią przyczepione do ścian zwisając głowami w dół. Niekiedy tworzą kolonie liczące nawet kilkaset sztuk. fot. dariusz Brożek
W piątek rozpocznie się liczenie gacków i mopków hibernujących w poniemieckich fortyfikacjach koło Międzyrzecza i Lubrzy.

W dorocznym rachowaniu skrzydlatych lokatorów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego weźmie udział 62 naukowców. W tym 36 Niemców, Belgów, Anglików i Holendrów.

To będzie największa akcja liczenia nietoperzy w Polsce i nawet w środkowej Europie. Jej uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy i przez dwa dni będą penetrować labirynt podziemnych korytarzy w poszukiwaniu zimujących tam gacków, mopków i nocków.

- To największe w tej części Europy zimowisko nietoperzy. W minionym roku doliczyliśmy się tam 37,5 tysiąca latających ssaków - mówi dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który od lat kieruje akcjami liczenia nietoperzy w MRU,

Skrzydlate ssaki śpią zwisając głowami w dół przyczepione do ścian i stropów podziemnych tuneli. Podczas hibernacji spada ich tętno i temperatura ciała. .Naukowcy zaznaczają, że po wybudzeniu wzrasta ich metabolizm, dlatego nie wolno niepokoić śpiących nietoperzy..

- Szybciej spalają zgromadzone jesienią zapasy tłuszczu i po prostu mogą zdechnąć z głodu przed nadejściem wiosny - zaznacza Kokurewicz..

PODZIEMNY REZERWAT

Bunkry MRU to największe w Europie zimowe siedlisko nietoperzy. Hibernuje tam 13 spośród 25 gatunków występujących w Polsce. M.in. bardzo rzadkie nocki Bechsteina i nocki łydkowłose.

Przyciąga panująca w podziemiach wysoka wilgotność i stała temperatura oscylująca w granicach 9-11 stopni Celsjusza. Przyrodnicy podkreślają, że wszystkie gatunki nietoperzy oraz ich siedliska objęte są ochroną. W 1980 r. w północnej części fortyfikacji utworzono rezerwat Nietoperek, który w 1998 r. rozszerzono na całe podziemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska