Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będą wyższe opłaty za parkowanie w strefie. Mieszkańcy mają więc pytania w tej sprawie [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych.
Miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Tomasz Czachorowski/PolskaPress
Od 1 kwietnia w Zielonej Górze wzrosną ceny za parkowanie w strefie. Zielonogórzanie mają w związku z tym sporo pytań. Chociażby, czy coś zmieni się w przypadku karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych.
Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że wyższe opłaty za parkowanie wpłyną na ruch w centrum?

Od 1 kwietnia tego roku zmieniają się stawki za parkowanie w strefie płatnego parkowania. A mieszkańcy mają pytania.

- Jestem osobą niepełnosprawną - zadzwonił do nas Czytelnik, pan Kazimierz. - Do tej pory było tak, że ze swoimi uprawnieniami i odpowiednią kartą, mogłem parkować w mieście, bez dodatkowych opłat, na każdym miejscu parkingowym. Nie tylko na tych oznaczonych kopertą i pomalowanych na niebiesko. Czy teraz, skoro zmieniają się opłaty, będę musiał wyrobić jakieś nowe dokumenty, by dalej móc parkować bez problemu w różnych lokalizacjach?

Co mówi o tym uchwała, dotycząca parkowania w ścisłym centrum miasta? Najpierw parę słów wyjaśnienia, czym w ogóle jest karta osoby niepełnosprawnej "N".
- Zgodnie z zapisami uchwały karta osoby niepełnosprawnej „N” – to dokument wydawany osobom niepełnosprawnym albo ich opiekunom prawnym i placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją czy edukacją osób niepełnosprawnych posiadającym kartę parkingową placówki zajmującej się opieką, upoważniający wraz z kartą parkingową do korzystania z zerowej stawki, zawierająca: numer seryjny i numer rejestracyjny pojazdu samochodowego - wyjaśnia Monika Zapotoczna z zielonogórskiego magistratu.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radę zerowa stawka opłaty będzie dla parkujących: pojazdy osób z niepełnosprawnością oznaczonych kartą parkingową, na miejscach ze znakiem „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” wraz ze znakiem oznaczającym „parking miejsce zastrzeżone” i z dodatkową tabliczką, która informuje o miejscach przeznaczonych dla pojazdów samochodowych uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.

Uff. Brzmi skomplikowanie. A chodzi o znak z symbolem osoby na wózku inwalidzkim, znak z białą literką "P" i symbolem koperty na niebieskim tle oraz białą tabliczkę z rysunkiem osoby na wózku.

Te przepisy dotyczą też pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową oraz jednocześnie kartę „N” na dowolnym miejscu postojowym.
- Mając na uwadze nowe regulacje osoba niepełnosprawna posiadająca „kartę parkingową osoby niepełnosprawnej” zwolniona jest z opłat na wyznaczonych miejscach postojowych i wówczas nie ma potrzeby uzyskania karty „N” - wyjaśnia Monika Zapotoczna. - Jeśli osoba niepełnosprawna chciałaby bezpłatnie parkować w dowolnym miejscu musi w siedzibie zarządzającego strefą, czyli w urzędzie miasta, po spełnieniu określonych uchwałą warunków, pobrać dodatkową kartę „N”.

- Dziękuję! - mówi pan Kazimierz. - Dla mnie to jest wszystko jasne i wiem, co ewentualnie muszę jeszcze załatwić.

- A ja słyszałem, że na starówce mają się pojawić słupki - zwrócił się do nas z wątpliwościami kolejny Czytelnik. - Niektóre chowane, niektóre zamontowane na stałe. Nie ukrywam, że jako osoba niepełnosprawna do tej pory dojeżdżałem do przychodni na rynku autem. Co będę musiał zrobić, by tak zostało?

Jak mówi nam radny Robert Górski, który zajmuje się sprawą słupków na deptaku, obecnie trwały rozmowy na temat ich lokalizacji, umiejscowienia konkretnych rodzajów przy odpowiednich ulicach i sposobie działania. Regulamin, kto i w jaki sposób będzie mógł wjeżdżać na deptak, będzie ustalony w następnej kolejności.

Ile zapłacimy za parkowanie w strefie płatnego parkowania od 1 kwietnia 2020 roku?

Zwiększenie opłat za parkowanie w strefie w sposób następujący:

  • za pierwszą godzinę zapłacimy teraz 3,00 zł (dotychczas 2,00 zł),
  • za drugą godzinę 3,60 zł (obecnie 2,40 zł);
  • za trzecią godzinę 4,30 zł (2,80 zł);
  • za czwartą i kolejne godziny 3,00 zł (2 zł).

Wprowadzone zostały także nowe opłaty abonamentowe i opłata ryczałtowa:

  • abonament tygodniowy - 100 zł (50 zł);
  • miesięczny - 300 zł (120 zł);
  • trzymiesięczny – 800 zł (280 zł);
  • roczny - 3.000 zł.
  • Za kartę mieszkańca zapłacimy: 10 zł - miesięczna, 40 zł - półroczna, 60 zł - roczna.

Co się jeszcze zmieni?

Wydłużą się godziny, w których pobierana będzie opłata za parkowanie pojazdów w strefie. Teraz ma ona obowiązywać w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00. Zwiększy się też obszar strefy płatnego parkowania m.in. o ulice Zbigniewa Herberta czy Sienkiewicza.

POLECAMY

Wideo: Gala Lubuski Sportowiec Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska