Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany granic województw!

Leszek Kalinowski
- Wschowę będziemy musieli oddać woj. dolnośląskiemu, ale za to zyskamy część powiatów na południu woj. zachodniopomorskiego - mówi marszałek Marcin Jabłoński
- Wschowę będziemy musieli oddać woj. dolnośląskiemu, ale za to zyskamy część powiatów na południu woj. zachodniopomorskiego - mówi marszałek Marcin Jabłoński fot. Paweł Janczaruk
Dziś marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński gości marszałków dwóch sąsiednich województw: zachodniopomorskiego - Władysława Husejkę i dolnośląskiego - Marka Łapińskiego. Rozmowy dotyczą projektu nowego podziału administracyjnego zgodnego z Koncepcją Geometryzacji Kraju. Najważniejszą kwestią do omówienia jest sprawa ponownego wytyczenia granic między wspomnianymi regionami.

Na 12.30 marszałek zwołał specjalną konferencję prasową, podczas której przedstawi efekt dzisiejszych rozmów. Wiadomo, że w pierwszej kolejności marszałkowie zajmą się dziś planami dostosowania granic województwa lubuskiego do pionierskiej koncepcji geometryzacji granic. Zakłada ona, że kolejne regiony swoimi granicami przypominać będą podstawowe figury geometryczne - w przypadku naszego województwa będzie to prostokąt. Z punktu widzenia rozwoju województwa jest to kształt optymalny. Korekta granic ułatwi prowadzenie polityki regionalnej - zmniejszy odległość mieszkańców do dwóch ośrodków administracyjnych - Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.
Docelowo granice województwa zachodniopomorskiego stanowić będą równoległobok. Województwo dolnośląskie ma zaś szansę stać się trapezem.

Jest to program pilotażowy, jego założenia opracowane zostały przez Departament Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. W najbliższych dniach planowany jest cykl konsultacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Już 8 kwietnia marszałek Marcin Jabłoński spotka się w tej sprawie z podsekretarzem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Waldemarem Sługockim.
Pierwszym etapem projektu będzie dołączenie części powiatu wschowskiego do województwa dolnośląskiego. W zamian za to częścią Lubuskiego stanie się powiat głogowski. W skład terytorium województwa zachodniopomorskiego wejdzie północny fragment powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Do naszego województwa trafią południowe części powiatów: choszczeńskiego, myśliborskiego i wałeckiego. Podczas spotkania marszałkowie omówią dokładny przebieg granic. W połowie kwietnia planowane są rozmowy z Zarządem Województwa Wielkopolskiego. Ich celem będzie ustalenie przebiegu granicy, która w założeniach stanowić powinna linię prostą. Po konsultacjach społecznych, które powinny zakończyć się pod koniec lipca tego roku, wypracowany zostanie ostateczna linia podziału województw.

Drugi etap przedsięwzięcia zakłada wyrównanie granicy z Niemcami. W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia na lata 2007-2013 planowane jest zawarcie porozumienia, na mocy którego nasza zachodnia granica ulegnie wyprostowaniu. Powierzchnia terenów przygranicznych po obu stronach zostanie obliczona, a po uśrednieniu danych możliwe będzie precyzyjne wyznaczenie granicy jak najbliższej linii prostej. Podobną umowę z Niemcami podpisać planuje również Województwo Zachodniopomorskie.

W dalszej kolejności do rozmów zaproszeni zostaną marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego, których powierzchnie, po drobnych korektach, stanowić mogą - w zależności od profilu na jaki się zdecydują - kwadraty lub koła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska