Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie 6 zmian w systemie płatności do produkcji na lata 2017-2020

Redakcja
pixabay.com, AGW
Od przyszłego roku zmieni się system płatności związanych z produkcją. Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, to odpowiedź na zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

 

Unijne przepisy stanowią, że "ta forma płatności może być stosowana jedynie w sektorach o szczególnym znaczeniu gospodarczym, społecznym lub środowiskowym, które znajdują się w trudnej sytuacji i jedynie w zakresie niezbędnym do utrzymania produkcji na poziomie z lat 2009-2013. Celem tych płatności nie jest natomiast stymulowanie zwiększania produkcji w danym sektorze", tłumaczy krajowy resort rolnictwa. 

 

KE zgłosiła zastrzeżenia do płatności w Polsce przyznawanych w latach 2015 i 2016. "Zgodnie z wytycznymi UE dokonując modyfikacji uwzględniono obserwowane trendy w produkcji w latach 2014 i 2015", podaje MRiRW.

 

Co zmieni się dla rolnika od 2017 roku?

 

1. W miejsce dotychczasowej płatności do roślin wysokobiałkowych pojawią się 2 oddzielne płatności: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno oraz do upraw paszowych.

 

Płatność do roślin strączkowych przysługiwać będzie do uprawy łubinów, soi, grochu pastewnego oraz bobiku. Wsparciem objęte będą powierzchnie upraw, z których dokonano zbioru ziarna. Płatność będzie miała charakter degresywny z wyższą stawką do pierwszych 75 ha uprawy i niższą w przypadku pozostałych powierzchni. Płatność do upraw paszowych obejmie: esparcetę, komonicę, koniczynę, lędźwian, lucernę, nostrzyk, seradelę i wykę i będzie przysługiwała maksymalnie do 75 ha. Z płatności wyłączone zostaną także uprawy przeznaczone na zielony nawóz (przyoranie).

 

2. W przypadku młodego bydła i krów utrzymano dotychczasowe sektorowe koperty finansowe. W obu sektorach płatność będzie przyznawana wszystkim rolnikom utrzymującym co najmniej 3 szt. zwierząt kwalifikujących się do wsparcia i będzie wypłacana maksymalnie do 20 szt. Zmniejszenie liczby krów pozwoli na podniesienie stawek do pierwszych 20 zwierząt. "Wprowadzona zmiana uwzględnia silniejszą tendencję do koncentracji produkcji w dużych stadach w wyniku ostatnich zmian na rynku mleka i wołowiny i przyczynia się do lepszego ukierunkowania wsparcia na tę cześć sektora, w której sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza".

 

3. Z grona owoców miękkich ze wsparcia wypadają maliny. Dlaczego? "Powodem tej zmiany jest istotna poprawa zarówno opłacalności produkcji malin w ostatnich latach jak i umocnienie pozycji polskich producentów na rynku międzynarodowym".

 

4. Pomidory - tu zmniejszono kopertę finansową o około 1/3 z uwagi na wzrost produkcji w 2014 i 2015 r., oraz utrzymanie wymogu umowy na dostawę do podmiotów przetwórczych.

 

5. W przypadku płatności do owiec ustalono nowy okres przetrzymywania zwierząt kwalifikujących się do wsparcia - od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia roku składania wniosków. Zmiana została dokonana w związku z postulatami zgłaszanymi przez organizacje zrzeszające hodowców owiec.

 

6. Buraki cukrowe - płatności będą przyznawane do powierzchni uprawy wszystkich buraków cukrowych, a nie tylko buraków kwotowych. Ma to związek ze zniesieniem kwotowania produkcji cukru od 2017 r. w całej Unii Europejskiej.

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będzie 6 zmian w systemie płatności do produkcji na lata 2017-2020 - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska