Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bardziej ekologicznie i oszczędnie. Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków, największa inwestycja w gminie Międzyrzecz od lat

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech.
Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech. Anna Moyseowicz
Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech, w pobliżu Międzyrzecza. To największa inwestycja w gminie od lat. Umożliwi przyłączenie się nowych budynków.

Ostatni moment na zmiany

- To już ostatni moment na zmodernizowanie oczyszczalni, jeszcze chwila, a nie spełniałaby swojej funkcji - mówi Bogusław Czop, prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza. Jak tłumaczy, modernizacja polega na odnowieniu wszystkich części i urządzeń koniecznych do niezawodnego działania. Oczyszczalnia funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat. Od tego czasu zmieniła się jakość ścieków, powstały także nowe firmy wprowadzające ścieki przemysłowe. Nowa technologia ma być bardziej przyjazna środowisku, a zarazem tańsza.

Zobacz zdjęcia z oczyszczalni!

Jedną z ważniejszych zmian ma być uruchomienie drugiego, dotychczas wyłączonego z użytku reaktora. - Dzięki temu będziemy mogli przyjąć więcej ścieków, na przykład z rozbudowujących się osiedli. Ich jakość będzie lepsza, zostanie zmodernizowana gospodarka osadowa - mówi Czop.

Ogromna inwestycja

- Modernizacja oczyszczalni to największa inwestycja miejska od 30 lat - mówi Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza. Przygotowanie projektu i prace wyniosą gminę prawie 63 miliony złotych. Na realizację inwestycji uzyskano rekordową dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 41,5 miliona. Wykonawca, firma Eko Wodrol z Koszalina, jest już na miejscu.

Zobacz też: Warszawskie Wody Polskie nie zaakceptowały taryf MPWiK za wodę i ścieki

- Zabiegałem o to, by wykonać kompleksową modernizację oczyszczalni, ponieważ mieliśmy problem z obumieraniem kultur bakterii, które oczyszczały ścieki. Nie pozwoliłoby nam to w perspektywie kilku kolejnych lat na podłączanie nowych zakładów produkcyjnych czy też osiedli mieszkaniowych, jak Międzyrzecz Wybudowanie - mówi Lorenz. - Tłumaczyłem to mieszkańcom w ten sposób, że najpierw należy zadbać o serce, które wszystko przepompowuje, a dopiero potem podłączać kolejne organy - dodaje. Po zakończeniu prac możliwe będzie podłączenie również nowych zakładów pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym Numer Dwa przy ulicy Rokitniańskiej.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na maj 2023 roku. W trakcie prac oczyszczalnia będzie cały czas pracować, mieszkańcy nie powinni obawiać się utrudnień związanych z odbiorem i oczyszczaniem ścieków. W związku z inwestycją nie planuje się podniesienia opłat za odbiór ścieków.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska