Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bezpieczniej

Janczo Todorow
- Barierki trzeba ustawić także na chodniku po przeciwnej stronie, przed kioskiem - mówi Andrzej Kicuła
- Barierki trzeba ustawić także na chodniku po przeciwnej stronie, przed kioskiem - mówi Andrzej Kicuła fot. Janczo Todorow
Andrzej Kicuła, ojciec 15-letniej Beaty, która dwa miesiące temu zginęła na przejściu dla pieszych, uważa, że miasto niezbyt zajmuje się poprawą bezpieczeństwa w tym miejscu.

W połowie grudnia ojciec ofiary wyraził zdziwienie, że miasto nic nie zrobiło, aby poprawić bezpieczeństwo na tym przejściu dla pieszych.

Zwrócił uwagę, że tuż przy chodniku na przejściu stoi cały czas woda, ludzie nie idą więc po zebrze, a obok. Wskazywał na to, że samochody osobowe wjeżdżają na parking przed sklepem jadąc po przejściu dla pieszych, a kierowcy notorycznie łamią przepisy drogowe wyjeżdżając z parkingu od strony zachodniej, pomimo, że jest znak zakazu.

- Cały parking od strony jezdni powinien być ogrodzony barierkami, a na chodniku przy przejściu trzeba ustawić słupki, aby nie wjeżdżały auta - postulował A. Kicuła.

Barierki już są

- Propozycje ojca nieżyjącej dziewczynki są jak najbardziej słuszne - stwierdził po interwencji "GL" Ewaryst Stróżyna, naczelnik wydziału w ratuszu. - Ustawimy barierki ochronne, aby zmusić pieszych do korzystania z przejścia, a na chodniku ustawimy słupki, aby uniemożliwić wjazd samochodów. Ponadto wyrównamy jezdnię, aby nie zalegała woda na pasach dla pieszych - obiecał.

Urzędnik dotrzymał obietnicy. Wzdłuż chodnika przy pechowym przejściu dla pieszych ustawiono barierki metalowe, a przy samych pasach wbito słupki, uniemożliwiające wjazd samochodów. Poradzono sobie również z zalegającą kałużą poprzez wykonanie odprowadzenia wody do pobliskiej studzienki. Również policja zwiększyła kontrole i zdyscyplinowała piratów drogowych. A najważniejsze jest to, że za kilka tygodniu na skrzyżowaniu będą zamontowane światła regulujące ruch.

- Cieszy mnie to, że poprawiono już bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, gdzie zginęło moje dziecko. Ale to idzie - powoli i trwa zbyt długo. Władze miasta robią to opieszale - stwierdza A. Kicuła.

Szybciej nie można

W ratuszu zapewniają, że obowiązują procedury przetargowe i nie można wszystkiego załatwić od ręki. - Światła na skrzyżowaniu będą kosztować ok. 110 tys. zł, ministerstwo infrastruktury daje nam połowę tej kwoty, resztę dołoży miasto - mówi zastępca burmistrza Jacek Niezgodzki. - Sygnalizacja świetlna będzie gotowa na przełomie marca- kwietnia.

- Dobre i to, choć idealnym rozwiązaniem byłoby rondo w tym miejscu, które jednak jest zbyt drogie. Sygnalizacja świetlna na pewno ograniczy liczbę zdarzeń drogowych w tym miejscu - ocenia Kamila Zgolak-Suszka, oficer prasowy żarskiej policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska