Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie darmowy internet

Jakub Pikulik 0 95 722 57 72 [email protected]
Darmowy internet ma ruszyć już w przyszłym roku.
Darmowy internet ma ruszyć już w przyszłym roku.
Gorzów wspólnie z Zieloną Górą wystartowały w przetargu na rezerwację częstotliwości szerokopasmowych. Możliwości wykorzystania nowego pasma są praktycznie nieograniczone.

Jedną i zarazem chyba najważniejszą zaletą płynącą z wykorzystania darmowego pasma będzie możliwość nieodpłatnego udostępnienia internetu mieszkańcom regionu.

Poza dwoma stolicami województwa, bezpłatnym dostępem do sieci będą mogli się też cieszyć mieszkańcy między innymi Międzyrzecza, Kostrzyna nad Odrą, powiatu krośnieńskiego, nowosolskiego, żagańskiego, żarskiego i wschowskiego.

Będą ograniczenia

Zawiodą się jednak te osoby, które liczą na darmowe ściąganie z internetu filmów, muzyki, czy surfowanie po stronach dla dorosłych.

- Wprowadzone zostaną pewne ograniczenia. Internet będzie wolniejszy od najwolniejszego dostarczanego komercyjnie na danym terenie, zablokowane zostaną strony pornograficzne, będzie również ograniczony czas korzystania z darmowego połączenia - wyjaśnia Witold Kazimierczak, kierownik zielonogórskiego Biura Informatyki.

Obostrzenia spowodowane są wymogami prawa, które jasno określa, że darmowy internet nie może być konkurencyjny wobec tego dostarczanego komercyjnie. Zresztą, jak pokazuje przykład Rzeszowa, w którym wprowadzono podobne rozwiązania, komercyjni dostawcy wcale na udostępnieniu darmowych łączy nie stracili.

Krok do XXI wieku

Zadzwoniliśmy do Kostrzyna nad Odrą, jednej z miejscowości, które będą korzystały z szerokopasmowej częstotliwości. - Darmowy internet dla naszych mieszkańców to tylko jedna z możliwości, jakie daje nowe łącze. Oznacza to oszczędności dla mieszkańców oraz znaczne udogodnienia dla gości, odwiedzających nasze miasto - mówił Przemysław Jocz, rzecznik kostrzyńskiego magistratu.

Z nowych możliwości cieszą się szczególnie młodzi mieszkańcy regionu. - Nareszcie wkroczymy w XXI wiek. Powszechny dostęp do internetu powinien staś się standardem już dawno - mówił nam 22-letni student Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp.

W praktyce może to wyglądać tak: do danej miejscowości przyjeżdża turysta ze swoim komputerem. Chce sprawdzić połączenia kolejowe. Uruchamia w komputerze opcję łączenia się z internetem bezprzewodowo, a wtedy wykryta zostaje darmowa sieć. Można sprawdzić połączenia, odebrać pocztę, czy odwiedzić dozwolone strony.

Setki możliwości

Darmowy dostęp do internetu to jednak tylko jedna z setek możliwości wykorzystania szerokopasmowej częstotliwości.

- Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, kiedy dane miasto chciałoby badać stan nawierzchni dróg. Istnieje możliwość zamontowania czujników, które będą przesyłały informacje o temperaturze, czy oblodzeniu danej ulicy - wyjaśnia W. Kazimierczak.

Kolejny przykład to zdalne sterowanie sygnalizacją świetlną, odczytywanie stanów liczników i sterowanie zaworami sieci wodno-kanalizacyjnej. Szerokopasmowe łącze umożliwi też stworzenie wewnętrznych sieci telefonicznych w ramach danego miasta, czy też regionu.

- Dziennie urzędy miejskie wykonują pomiędzy sobą tysiące telefonów. Można stworzyć sieć, która będzie bezpłatna - tłumaczy nasz rozmówca.

Darmowy internet nie jest jednak tak do końca bezpłatny. Płacić będą musiały miejscowości, które udostępnią swoim mieszkańcom. Na początek, za zarezerwowanie określonego pasma Gorzów wspólnie z Zieloną Górą, musiały zapłacić 80 tys. zł.

Kiedy powstanie nowa sieć? Do końca roku ma zostać uruchomione szerokopasmowe łącze, a sam internet ma ruszyć w roku 2009.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska