Będzie jak przed 13 laty. Woda w Odrze w Nowej Soli sięgnie 685 cm! (wideo)

(wool)
Odra w Nowej Soli rozlewa się coraz bardziej. W środę ma osiągnąć taki sam poziom jak w 1997 roku - 685 cm
Odra w Nowej Soli rozlewa się coraz bardziej. W środę ma osiągnąć taki sam poziom jak w 1997 roku - 685 cm Fot. Wojciech Olszewski
Według najnowszej prognozy hydrologów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę, 26 maja, woda w okolicach Nowej Soli osiągnie 685 cm. Już teraz przybiera ok. 3 cm na godzinę. Dziś wodowskaz ok. godz. 12.30 wskazywał 580 cm. W ciągu doby poziom skoczył o ponad pół metra. Jutro rzeka może gwałtownie zbliżyć się do 675 cm. Kulminacja czeka nas w środę. Fala przejdzie między 22 a 2 w nocy.

[galeria_glowna]

Niepokojące dane wzmogły działania sztabu kryzysowego. - Ekipy wzmacniają wały w Stanach, Kiełczu, Starej Wsi, Otyniu i Bobrownikach przy Śląskiej Ochli - informuje Marek Skrzypczak z powiatowego sztabu przeciwpowodziowego. W nowosolskim porcie zamontowane zostały grodzie uszczelniające przejścia w ścianie przeciwpowodziowej.

Najbardziej zagrożony jest odcinek wałów cofkowych przy Czarnej Strudze. One chronią północną część Nowej Soli. - Jeśli woda będzie tak wysoka, to wały przy Czarnej Strudze nie wytrzymają. Są za niskie i mogą nie przetrwać naporu wody. Grozi to zalaniem działek, a woda może podejść do budynków przy ulicy Brzozowej. Ale tej części miasta, jak pokazała powódź w 1997 roku nic poważniejszego nie grozi. Woda podejdzie zapewne pod budynki - mówi M. Skrzypczak. Na zalanej ul. Wodnej woda sięga już 30 cm.

Zapory montowane są też w ścianie wzdłuż al. Wolności. Ta ulica jest już zamknięta. Zamknięta też jest droga z Nowej Soli na Poznań, woda zalała już 500-metrowy jej odcinek za mostem na Odrze. Odcięci od Nowej Soli są mieszkańcy Przyborowa i Stanów. Objazd do tych wsi możliwy jest przez Bojadła, Sulechów i Zieloną Górę.

Zamknięta jest też droga z Bytomia Odrzańskiego do Głogowa.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość .
W dniu 26.05.2010 o 11:03, Gość napisał:

No jasne... a gdyby nic nie robili to byś narzekał że są potrzebni a ich nie ma... pracowali to im zapłacą, proste. I żal mi Cie człowieku co by nie było zawsze Ci źle ;/ TYLKO ŻLE TYM GAMONIOM Z O.N.S. I U.P.R. I TO WŁAŚNIE ONI SĄDZĄ ŻE SĄ OBROŃCAMI NOWOSOLAN , A WŁAŚCIWIE NAJGORSZYMI SZKODNIKAMI .

G
Gość

NA DZIAŁKACH PŁYWA MNÓSTWO ŚMIECI - LUDZIE WYCIĄGAJĄ JE GOŁYMI RĘKAMI!

SKARŻĄ SIĘ, ŻE NIE MA NA NIE KONTENERA.

ŚMIECI PŁYNĄ TEŻ Z CMENTARZA NA DROGĘ OSIEDLOWĄ NA BRZOZOWEJ!

G
Gość
W dniu 26.05.2010 o 10:32, Gość napisał:

To znów nasze kieszenie zbiednieją na wypłatę nadgodzin panom URZĘDNIKOM magistratu.



No jasne... a gdyby nic nie robili to byś narzekał że są potrzebni a ich nie ma... pracowali to im zapłacą, proste. I żal mi Cie człowieku co by nie było zawsze Ci źle ;/
F
FunkyKoval
W dniu 26.05.2010 o 10:32, Gość napisał:

To znów nasze kieszenie zbiednieją na wypłatę nadgodzin panom URZĘDNIKOM magistratu.



Pracowali więc im się należy!
Napewno pracownicy byli szczęśliwi siedząc w nocy w pracy, odbierając setki telefonów.
G
Gość
W dniu 26.05.2010 o 10:21, Gość napisał:

Jak to komu? Pracownikom UM.Mają dyżury 24 godzinne.


To znów nasze kieszenie zbiednieją na wypłatę nadgodzin panom URZĘDNIKOM magistratu.
G
Gość
W dniu 26.05.2010 o 01:59, ran napisał:

Tylko urząd w Nowej Soli informuje na bieżąco co się dzieje w naszym mieście. Nie wiem komu tam trzeba dziekować, ale kawał dobrej roboty ktoś odwalił. super


Jak to komu? Pracownikom UM.
Mają dyżury 24 godzinne.
r
ran

Tylko urząd w Nowej Soli informuje na bieżąco co się dzieje w naszym mieście. Nie wiem komu tam trzeba dziekować, ale kawał dobrej roboty ktoś odwalił. super

m
magda27

Stan wody

25 maja, godzina 23.30

Stan Odry wynosi 651 cm i nie wzrasta znacząco. Może to oznaczać, że fala powodziowa będzie jednak mniejsza od zakładanej wcześniej. Sytuacja w Nowej Soli jest stabilna. Przy wałach pracuje sztab ludzi układając worki z piaskiem. Lokalnie wystepują podsiąki. Kilkadziesiąt osób całą noc będzie patrolowało wały. Cały czas czynny jest telefon, pod który mozna dzwonić w sprawach związanych z powodzią (68 459 0304).

G
Gość
W dniu 25.05.2010 o 20:33, bzyk napisał:

I to właśnie Prezydent! ON JEST WSZĘDZIE! i tu koniec złośliwości co poniektórych złośliwców.


No fajna ta Audika.
b
bzyk
W dniu 25.05.2010 o 18:52, magda27 napisał:

Byl prezydent na pleszowku na Grobla i z jego ust padlo ze woda juz sie nie podniesie i ze fala przechodzi wlasnie przez nowa sol ... ze wszedzie walcza i nic nie powinno zostac zalane tylko by waly wytrzymaly powodzenia


I to właśnie Prezydent! ON JEST WSZĘDZIE! i tu koniec złośliwości co poniektórych złośliwców.
m
magda27

Byl prezydent na pleszowku na Grobla i z jego ust padlo ze woda juz sie nie podniesie i ze fala przechodzi wlasnie przez nowa sol ... ze wszedzie walacza i nic nie powinno zostac zalane tylko by waly wytrzymaly powodzenia

m
magda27
W dniu 25.05.2010 o 17:31, Gość napisał:

Radio Zachód poinformowało, że fala przechodzi przez miasto. Fala kulminacyjna minęła Nową Sól?


TVP info mowilo ze jeszcze wala nie dotarla do Bytomia Odrzanskiego
G
Gość
W dniu 25.05.2010 o 17:31, Gość napisał:

Radio Zachód poinformowało, że fala przechodzi przez miasto. Fala kulminacyjna minęła Nową Sól?


To jest strona Radia Zachód?
G
Gość

Radio Zachód poinformowało, że fala przechodzi przez miasto.
Fala kulminacyjna minęła Nową Sól?

h
hrabia anonim

czy fala kulminacyjna doszła już do Nowej Soli ? jeśli nie to kiedy? ile ludzi tyle wersji.....

Dodaj ogłoszenie