Leśnicy mają ambitne plany
Lasy Państwowe chcą uczcić swoje stulecie w nietypowy sposób. W ramach obchodów jubileuszu zamierzają utworzyć w całym kraju sto nowych rezerwatów przyrody. Zleciły już leśnikom, aby szukali miejsc, gdzie mogłyby powstać takie obszary. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Z nadleśnictw spłynęło ponad dwieście propozycji. Teraz specjalnie powołane zespoły analizują, które projekty spełniają ustawowe wymogi, by formalnie mogły zostać uznane za rezerwaty przyrody. Wyborem, a następnie wyznaczeniem najcenniejszych i najbardziej różnorodnych terenów zajmą się regionalni dyrektorzy ochrony środowiska.
- Muszą to być obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie.
To przyrodnicze klejnoty regionu
Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze, które zarządzają lasami w województwie lubuskim zgłosiły blisko czterdzieści propozycji miejsc na rezerwaty przyrody. Wybrano jedenaście z nich.
- Najcenniejsze przyrodniczo obiekty zaproponowane przez nadleśnictwa to między innymi rezerwat florystyczny "Ruskie Stawy" w Nadleśnictwie Lubsko z rzadkimi w skali kraju gatunkami roślin, jak brzeżyca jednokwiatowa, czy przygiełka brunatna oraz różnymi typami torfowisk. To również Łęgi koło Pomorska, które obejmują kompleks cennych lasów łęgowych oraz starorzeczy, gdzie dużym walorem przyrodniczym są naturalne stanowiska topoli czarnej. Łącznie z leżącym na lewym brzegu Odry kompleksem Zielonogórskiego Lasu Odrzańskiego obiekt ten stanowi jeden z większych i cenniejszych obszarów łęgowych w zachodniej Polsce - wylicza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie wybrano natomiast pięć obszarów, które mogą stać się rezerwatami przyrody w województwie lubuskim.
- To między innymi niewielki, ale wartościowy przyrodniczo Przełom Obry koło Zemska w Nadleśnictwie Międzyrzecz czy Pamięcińskie Lasy Zboczowe w Nadleśnictwie Rzepin, które są największym i najlepiej wykształconym kompleksem lasów zboczowych w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry. Znajdują się tam również cenne gatunki roślin oraz murawy kserotermiczne. To na przykład pierwiosnka lekarska, niezapominajka skąpokwiatowa, fiołek kosmaty, ostnica włosowata, pięciornik piaskowy czy niezapominajka pagórkowa - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.
Gdzie jeszcze mogą powstać nowe rezerwaty przyrody w naszym regionie?
- Zielonogórski Las Odrzański - Nadleśnictwo Przytok
- Bobrowisko - Nadleśnictwo Torzym
- Torfowisko Pliszka - Nadleśnictwo Krosno Odrzańskie
- Brekinie koło Broniszowa - Nadleśnictwo Nowa Sól
- Łęgi koło Pomorska - Nadleśnictwo Sulechów
- Ruskie Stawy - Nadleśnictwie Lubsko
- Dolina Czerwonego Potoku - Nadleśnictwo Sulęcin
- Pamięcińskie Lasy Zboczowe - Nadleśnictwo Rzepin
- Przełom Obry koło Zemska - Nadleśnictwo Międzyrzecz
- Torfowisko Górne i Dolne - Nadleśnictwo Kłodawa
- Torfowisko Ustronie - Nadleśnictwo Bogdaniec
Łączna powierzchnia proponowanych rezerwatów to ponad osiemset hektarów. Do tej pory na terenie województwa lubuskiego było sześćdziesiąt dziewięć rezerwatów przyrody. W zdecydowanej większości mają one charakter leśny.
Zobacz również:
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?