Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie most nad Odrą w Pomorsku, ale co z drogą do niego? Mieszkańcy już się boją i szukają ratunku

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mieszkańcy regionu od lat czekają, kiedy przeprawy promowe zostaną w końcu zastąpione mostami i będzie można normalnie funkcjonować
Mieszkańcy regionu od lat czekają, kiedy przeprawy promowe zostaną w końcu zastąpione mostami i będzie można normalnie funkcjonować Mariusz Kapała
- Dużo się mówi o budowie mostu na Odrze w Pomorsku. I bardzo dobrze, że w końcu ta przeprawa powstanie - mówi pan Tomasz z Zielonej Góry Łężycy. - Ale trzeba też pomyśleć o nas. Bo most oznacza, że przez nasze sołectwo przejeżdżać będzie dużo więcej samochodów niż do tej pory. Nie jesteśmy do tego przygotowani z jedną drogą...

O budowach mostu w Pomorsku, Milsku, Połęcku mówi się od wielu, wielu lat. To wstyd, że przez tyle czasu nie wybudowano tu porządnych przepraw, a kursują promy, które nie zawsze mogą pływać.

Rozumiemy doskonale potrzebę budowy mostów. Ale kto nas zrozumie? Przecież jak most powstanie, zwiększy się znacznie ruch. Do mostu prowadzi tylko jedna droga przez Zieloną Górę Łężycę, Wysokie

- Rozumiemy doskonale potrzebę budowy mostów. Ale kto nas zrozumie? Przecież jak most powstanie, zwiększy się znacznie ruch. Do mostu prowadzi tylko jedna droga przez Zieloną Górę Łężycę, Wysokie - mówi pani Jadwiga z osiedla Czarkowo w Łężycy. - My się obawiamy tego wzmożonego ruchu bardzo. Osiedle się rozrasta i już dziś czasami jest problem. Bo do dyspozycji wszystkich jest tylko jedna wąska droga. Co będzie z nami, gdy zostanie wybudowany most? Nie wyjedziemy z osiedla. Będą korki na kilometry... Chcemy tu przede wszystkim czuć się bezpiecznie.

Temat ten nurtuje nie tylko panią Jadzie, ale także innych mieszkańców miejscowości, leżących na trasie z Zielonej Góry do Pomorska.

Rozpoczęły się rozmowy w sprawie tzw. obwodnicy zachodniej
Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że miasto od dawna uważa, że budowa mostu powinna się wiązać z budową nowej drogi, która byłaby obwodnicą dla leżących na trasie miejscowości Wysokie i Zielona Góra Łężyca.
- Protestujemy przeciwko takiemu rozwiązaniu, które polegałoby na wybudowaniu mostu i pozostawieniu tylko obecnej drogi dojazdowej. To nie jest możliwy do realizacji wariant - powtarza gospodarz Winnego Grodu.
Prezydent już wcześniej napisał na Facebooku: Nie dla tranzytu przez Zieloną Górę Łężycę!
Janusz Kubicki twierdzi, że od pewnego czasu trwały wspólne starania wielu osób, dotyczące nowych rozwiązań komunikacyjnych i przyniosły one oczekiwane rezultaty.

- Byliśmy na rozmowach w ministerstwie i jest zgoda na to, by zmienić przebieg tej drogi - podkreśla prezydent. I dodaje, że inwestycja przecież nie ruszy od razu, to kwestia lat. Ale już dziś trzeba rozmawiać, ustalać,konsultować, by być przygotowani do zadania. Przecież rozmowy o obwodnicy południowej, której budowa ruszy niebawem, rozpoczęły się już w 2007 roku.
O nowej drodze mówi się już jako o obwodnicy zachodniej.

Program Mosty dla Regionów i most w Pomorsku

Przypomnijmy, o budowę mostu w Pomorsku od lat zabiegali samorządowcy, samorząd województwa lubuskiego, który
w ramach rządowego Programu Mosty dla Regionów wnioskował o dofinansowanie realizacji 3 przepraw mostowych w: Pomorsku, Połęcku i i Gościmcu. Swój wniosek złożył także samorząd Międzyrzecza.

Do rządowego programu wpłynęło 75 wniosków z całej Polski, na łączną kwotę 4 miliardów złotych. W pierwszym etapie zdecydowano się wesprzeć 20 projektów, w tym właśnie budowę mostu w Pomorsku. Inwestycja otrzymuje więc dofinansowanie 2,6 mln zł na przygotowanie dokumentacji.

Jak mówi wojewoda Władysław Dajczak - pozostałe lubuskie wnioski także mogą liczyć na wsparcie w kolejnym rozdaniu.

ZOBACZ TEŻ

Ostatnia sesja rady w ratuszu odbyła się w lutym br. Pozostałe już w sposób zdalny Kiedy radni powrócą do ratusza? Nie wiadomo

Znów gorąco na sesji rady miasta za sprawą pomocy przedsiębi...

GORĄCO NA SESJI

POLECAMY TEŻ

W komunikacji miejskiej obowiązują maseczki. Pamietajmy o tym, zanim wsiądziemy do autobusu

Dość pouczania! Posypią się mandaty za brak maseczek w autobusach MZK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska