Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa oczyszczalnia ścieków. To już pewne!

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
20 lutego 2020 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Rzepinie została podpisana umowa na budowę nowej, dostosowanej do rygorystycznych standardów unijnych oczyszczalni ścieków!
20 lutego 2020 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Rzepinie została podpisana umowa na budowę nowej, dostosowanej do rygorystycznych standardów unijnych oczyszczalni ścieków! Gmina Rzepin
W ubiegły czwartek (20 luty) gmina podpisała umowę na budowę nowej oczyszczalni ścieków w Kowalowie. Powstanie ona przy starej 30-letniej oczyszczalni, która już od dawna nie spełnia norm, nie można też podłączyć do niej kolejnych instalacji kanalizacyjnych, które w Kowalowie są niezbędne

Nowa oczyszczalnia, która będzie w stanie oczyścić 240 metrów sześciennych ścieków, będzie nowoczesna, dostosowana do rygorystycznych standardów unijnych. Ścieki będą oczyszczane najpierw mechanicznie, a później biologiczne. Do ekologicznej oczyszczalni podłączonych zostanie aż sześć wsi: Kowalów, Sułów, Drzeńsko, Radów, Serbów i Starków. I tylko z tych miejscowości ścieki trafią do nowej oczyszczalni.

- Dzięki tej inwestycji znacznie obniżą się koszty oczyszczania ścieków oraz znacznie zwiększy się jej wydajność na terenie całej gminy – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego w Rzepinie Kamil Michniewicz.

Prace rozpoczną się już na początku marca. Budowa ma być zakończona jeszcze w tym roku.

Koszt całej inwestycji to ponad 7 milionów złotych, z czego 2 mln to dofinansowanie z Unii.

Po zakończeniu budowy oczyszczalni przyjedzie kolej na budowę sieci kanalizacji i wymianę rurociągów w Kowalowie i Drzeńsku.
- Bardzo się cieszę, że budowa oczyszczalni dojdzie do skutku. Jako mieszkańcy czekaliśmy z niecierpliwością na to od dawna. Kowalów będzie w końcu nowoczesną wsią – mówi mieszkanka Kowalowa i radna gminy Anna Gajda – Cikota. – W Kowalowie często mieliśmy problemy z wodą, dwa razy w ciągu roku zdarzyło się, że woda była zarażona bakterią coli. Nowa oczyszczalnia jest tutaj naprawdę potrzebna – dodaje.

W ramach programu Gospodarka Wodno-Ściekowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego na lata 2014-2020 Rzepin na uporządkowanie wody i ścieków otrzymał 6,4 mln zł (całkowity koszt projektu wynosi 12,5 mln). To największe dofinansowanie w całym województwie Lubuskim. Gmina ma już za sobą budowę sieci wodociągowej w Kowalowie, a także budowę kanalizacji i wodociągu na ul. Kilińskiego, Partyzanckiej, Łąkowej i Ogrodowej w Rzepinie.

WIDEO: Susza 50-lecia w Polsce, oto zagrożone regiony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska