O potężnej inwestycji, jaką jest odbudowa fary w Gubinie, mówi się od lat. Kompleksowa realizacja tego zadania dla małego, gubińskiego samorządu jest trudna, ponieważ na remont całego zabytku trzeba byłoby wydać dziesiątki milionów złotych(takie zadanie szacowane było na ok. 40 mln zł, ale było to około 10 lat temu)
W połowie 2007 roku odbudowano kopułę wieży kościoła. W tym samym roku wykonano remont korony murów, a wcześniej oczyszczono wnętrze kościoła, wywożąc setki ton gruzu. Działania w kolejnych latach systematycznie przywracają obiekt do życia.
W latach 2011-2012 wykonano w wieży nowe betonowe stropy, także metalowe schody. W 2011 na wieży zamontowano nowe okna. W 2013 roku powstał projekt odbudowy Gubińskiej Fary ze szklanym dachem. Pojawiły się też wizualizacje zmodernizowanego zabytku. Ten jednak nie został do tej pory zrealizowany.
Będzie taras widokowy na farze w Gubinie? Plany urzędu miast...
Urząd miasta w Gubinie skupia się na tym, co może zrobić, korzystając ze środków zewnętrznych. W ostatnich tygodniach informowaliśmy, że Gubin stara się pozyskać pieniądze z kolejnego rozdania rządowego programu Polski Ład.
- W kolejnej edycji Polskiego Ładu dofinansowania będą dotyczyły zabytków. W Gubinie mamy kilka obiektów zabytkowych, które czekają na remont. Fara jest wśród nich. Wkrótce wybierzemy zabytki, które znajdą się w naszych wnioskach, ale fara jest jednym z faworytów - mówił w grudniu 2022 roku burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak.
Taras widokowy na farze w Gubinie?
Gubiński samorząd jest przygotowany do pozyskiwania pieniędzy na kilka zabytków.
- Mamy na ukończeniu cztery wnioski na dofinansowanie remontów naszych zabytków - mówi naczelnik Wydziału Komunalnego i Inwestycji w Gubinie, Krzysztof Olifirowicz-Kalinowicz. - Planujemy udostępnić dla turystów Basztę Ostrowską, zrewitalizować budynki gubińskiego urzędu miasta oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Chcemy też wyremontować dawny budynek ratusza, w którym mieści się Gubiński Dom Kultury.
A co z farą?
- Będziemy chcieli wykonać taras widokowy na farze - mówi K. Olifirowicz-Kalinowicz. - Chcemy pozyskać środki, które pozwolą nam na udostępnienie korony fary. Attyka już tam jest, tylko nie spełnia żadnych norm bezpieczeństwa. Konieczne jest wykonanie posadzek, barierek. Naprawione muszą być elementy murów, przy których są pęknięcia.
Po remoncie można byłoby połączyć zwiedzanie wieży fary z oglądaniem panoramy miasta z tarasu widokowego. Wszystko jednak zależy od tego czy Gubinowi uda się pozyskać dofinansowanie na to zadanie.
Gubin. Fara była dawniej ozdobą miasta. Czy gubiński zabytek kiedyś nawiąże do czasów świetności?
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Zakład obuwniczy Carina - od powstania do upadku. Oto historia dawnej firmy (ZDJĘCIA)
- Stary i piękny Gubin. To było wielkie miasto, które robiło ogromne wrażenie (ZDJĘCIA)
- Gubin spróbuje wyremontować zabytki. Liczy na dofinansowanie z Polskiego Ładu
- Willa Wolfa w Gubinie. Czy odbudowa zabytku jest realna?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?