Berlin w pigułce. Co warto zobaczyć w stolicy Niemiec? Najważniejsze atrakcje, ceny przejazdów, wskazówki [PORADNIK]

Natalia DyjasZaktualizowano 
Reichstag w Berlinie, jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzenia. Pixabay
Stolica Niemiec, to nie tylko miasto pełne atrakcji, ciekawych muzeów i miejsc, w których można poczuć ducha przeszłości. To także prawdziwe zagłębie restauracji z całego świata, gdzie każdy miłośnik kuchni znajdzie coś dla siebie. Chciałbyś wybrać się do Berlina, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz poradnik!

Jak możemy dojechać do Berlina? Pociągiem

Z niektórych miast naszego województwa do Berlina możemy dojechać pociągiem. Tym środkiem transportu dojedziemy m.in. z Zielonej Góry Głównej. Ze stacji pociąg dojeżdża na dworzec Berlin Ostbanhof.

Podobnie jest z północną stolicą województwa – Gorzowem W. Tutaj do Berlina dojedziemy zarówno pociągami pospiesznymi, jak i koleją przewozów regionalnych. W zależności od godziny przejazdu z północnej stolicy województwa do stolicy Niemiec dostaniemy się w ciągu prawie czterech godzin do nawet ponad siedmiu.

Warto sprawdzać (np. na stronie internetowej www.portalpasazera.pl) aktualny rozkład jazdy i wybrać najwygodniejszy dla nas pociąg.

Jak możemy dojechać do Berlina? Autem

Do Berlina można dojechać z naszego województwa np. autostradą (jadąc od strony Cybinki). Następnie, by nie wjeżdżać samochodem do ścisłego centrum stolicy Niemiec, możemy je zostawić na darmowym parkingu (polecamy np. P+R Altglienicke nieopodal Schonefeldu). Blisko niego znajduje się szybka kolej miejska. Linią S9 bez problemu dojedziemy do centrum.

Bilety możemy kupić na stacji w automacie. Ich cena jest zależna od tego, jaki rodzaj biletu wybierzemy (dzienny, minutowy…) i na jaką strefę. Bilet na miejską kolejkę możemy kupić już od kilku euro.

To wygodny sposób podróżowania po mieście, ponieważ nie musimy martwić się, gdzie zostawimy auto w centrum. Warto też pamiętać, że wjazd do centrum Berlina jest niedozwolony dla aut bez odpowiedniej plakietki zaświadczającej czystość spalin (bez niej możemy dostać mandat!) To zmiany, które weszły w życie ponad 10 lat temu. Zazwyczaj takie plakietki kosztują między kilka a kilkanaście euro.

No dobrze, tylko… gdzie je nabyć?
W Niemczech: w wydziałach komunikacji, urzędach dzielnicowych, na stacjach diagnostycznych i autoryzowanych warsztatach. Naklejki można kupić też przez Internet. Np. na stronie internetowej: www.umwelt-plakette.de – tutaj znajdziemy też wersję po polsku.

Transport po mieście. Co, gdzie, jak?

Berlin to miasto z rozbudowaną siecią transportu miejskiego. Zwiedzać możemy je oczywiście na piechotę (jest to opcja dla wytrwałych i tych, którzy mają więcej czasu). Dużą wygodą dla turystów może być fakt, że kupując bilet na komunikację miejską, możemy korzystać z całej komunikacji. Nie ma podziału na oddzielne bilety na metro czy tramwaje. Wszystko należy do BVG (Berliner Verkehrsbetriebe). W mieście łatwo możemy się też przemieszczać m.in.:

 • Szybką koleją miejską – S-Bahn: 15 linii, pierwsze kolejki zaczynają jeździć po 4.00 rano, ostatnie kończą jazdę po 1.00 w nocy. Jednorazowy przejazd kosztuje 2,80 euro. Bilet na cztery przejazdy: 9 euro, dzienny bilet zaczyna się już od ceny 7 euro (stan na czerwiec 2019 r.)
 • Metrem – U-Bahn: W dni powszednie większość linii metra kursuje od około 4.00 rano do około 1:00 w nocy, co 5 minut w ciągu dnia i co 10 minut wieczorem. W weekendy metro kursuje przez 24 godziny, głównie w odstępach 10-minutowych, zaś w nocy 15-minutowych. Ceny analogiczne jak do tych na kolejkę miejską.
 • Autobusami - W Berlinie działa wiele linii autobusowych. Nimi dojedziemy też tam, gdzie nie docierają inne środki transportu. Charakterystyczne dla Berlina są piętrowe autobusy, z których górnego pokładu ma się dobry widok na miasto. Berlin ma trzy strefy taryfowe: AB, BC i ABC. Strefa taryfowa AB obejmuje obszar miasta aż do granicy miasta, obszar ABC dodatkowo okolice Berlina i Poczdam. Podobnie jak w przypadku biletów np. na metro, bilet ulgowy w strefie AB kosztuje 1,70, normalny 2,80 euro. W strefie ABC: ulgowy: 2,5 euro, normalny: 3,40.
 • Tramwajami (ceny biletów analogiczne do innych miejskich środków transportu)
 • Taksówkami
 • Miejskimi rowerami (sieć Call-a-bike i Nextbike) działają analogicznie jak rowery miejskie w Polsce. Płacimy za czas jazdy, czyli od wypożyczenia do oddania roweru. Za nieodstawienie roweru do doku musimy liczyć się z karami finansowymi.

Dzieci do lat 6. transportem publicznym mogą jeździć za darmo.

Co warto zobaczyć w stolicy Niemiec?

O tym, co warto zobaczyć w Berlinie można byłoby napisać całkiem obszerną książkę… Wszystko zależy od tego, ile czasu mamy na zwiedzenia stolicy Niemiec, czy jest to nasza pierwsza, czy kolejna wizyta w mieście i jaki rodzaj zwiedzania preferujemy. Najpierw napiszmy parę słów o typowych atrakcjach Berlina, które są stałymi punktami niemal każdej wizyty do tego miasta.

Zobacz: Monstrualna reprodukcja "Mona Lisy" pojawiła się w jednej z berlińskich dzielnic

 • Brama Brandenburska – to chyba najsłynniejszy berliński symbol. Budowla zaprojektowana jeszcze w XVIII wieku imponuje swoimi rozmiarami. W roku, w którym we Francji rozpoczęła się rewolucja, w Berlinie bramę wzbogacono kwadrygą. Obiekt nie tylko znajduje się na monetach, ale jest obecny na wielu widokówkach z Berlina. Adres: Pariser Platz.
 • Reichstag - od 1999 budynek jest siedzibą Bundestagu w Berlinie. Gmach znajduje się w dzielnicy Tiergarten. Neorenesansowy budynek powstał pod koniec XIX wieku, uległ znacznym zniszczeniom w 1933 roku oraz w trakcie wojny. Odbudowany w latach 60. po kilkudziesięciu latach znów doczekał się odnowy. Teraz na jego szczycie znajduje się szklana kopuła, jedna z ważniejszych atrakcji dla zwiedzających. W celu zwiedzenia wnętrz Reichstagu (włącznie z kopułą), zalecana jest rezerwacja miejsc poprzez stronę internetową obiektu. Jeśli nie zdecydujemy się na wcześniejszą rezerwację, musimy liczyć się z brakiem miejsc, zwłaszcza w sezonie letnim. Zwiedzanie (jak podają przewodniki – jest bezpłatne).
 • Wyspa Muzeów – wyspa na Sprewie, znajdująca się nieopodal katedry, na której umieszczone są najważniejsze berlińskie muzea, w tym m.in.: Pergamońskie, Muzeum im. Boego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Stare Muzeum. W tym miejscu można naprawdę spędzić długie godziny i na pewno się nie znudzić. Prawdziwa gratka dla miłośników przeszłości.
 • Pozostałości muru berlińskiego – w wielu miejscach w mieście możemy napotkać jeszcze pozostałości po muru, który przez prawie 30 lat dzielił nie tylko Berlin, oddzielał od siebie jego wschodnich i zachodnich mieszkańców, ale był niemal namacalnym symbolem żelaznej kurtyny. Najciekawsze fragmenty muru znajdują się jednak w okolicy Dworca Wschodniego. Mowa tu o East Side Gallery, czyli galerii-pomniku, stworzonym przez artystów z całego świata. Składa się ona z 106 obrazów, stworzonych bezpośrednio na murze. Ulubiony punkt wielu młodych ludzi.
 • Katedra – imponująca rozmiarem budowla znajdująca się w okolicy Wyspy Muzeów. Zbudowana pod koniec XIX w stylu włoskiego renesansu. Podczas wojny była wielokrotnie niszczona. Dziś odnowiona jest najważniejszym kościołem w Berlinie, w podziemiach którego znajduje się krypta grobowa, w której pochowano ok. 90 członków dynastii Hohenzollernów. W pierwszych latach po wojnie w krypcie odbywały się nabożeństwa. Wstęp do katedry jest płatny i wynosi 7 Euro (5 Euro bilet ulgowy). Zwiedzanie podczas nabożeństw jest surowo wzbronione.
 • Pomnik Pomordowanych Żydów Europy – to jedno z ważniejszych miejsc współczesnego Berlina. Niestety zwiedzane często przez turystów z nieodpowiednią powagą… Pomnik, znajdujący się tuż obok Bramy Brandenburskiej jest upamiętnieniem zagłady Żydów, której dokonano w trakcie II wojny światowej. Zaprojektowany przez Pietera Eisenmana, wybudowany w latach 2003-2005 składa się z 2711 betonowych bloków, ale też izby pamięci czy sal wystawowych.
 • Alexanderplatz i wieża telewizyjna – plac we wschodniej części Berlina, nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra I. Teren znajduje się w dzielnicy Mitte. To w jego okolicy znajduje się Berlińska Wieża Telewizyjna, która ma wysokość 368 metrów – jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Wieża jest otwarta dla turystów przez cały rok. Ostatni wjazd na piętro widokowe odbywa się o godz. 23.30. Bilety: 16,50 euro wejście dla dorosłych, dzieci (w wieku 4-14 lat): 9,50 euro, darmowe wejście dla dzieci poniżej 4. roku życia.
 • Kolumna zwycięstwa – obiekt znajduje się w parku Grossem Tiergarten (również wartym odwiedzenia). Upamiętnia zwycięstwo Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 roku oraz kolejne zwycięstwa Prus w tym: nad Austrią czy Francją. Wysokość kolumny ze statutą wynosi prawie 67 metrów. Wewnątrz kolumny znajdują się schody, które prowadzą na platformę widokową.
 • Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma - zwany popularnie kościołem Pamięci(Gedächtniskirche) – świątynia ewangelicka położona w Berlinie przy Breitscheidplatz, w pobliżu ulicy Kurfürstendamm w dzielnicy Charlottenburg. Świątynia została zniszczona w trakcie bombardowania w 1943 roku. Na początku planowano wewnątrz ruiny zbudować szklaną świątynie, potem pojawiły się plany budowy całkiem nowego obiektu. Ostatecznie zostawiono ruinę wieży jako symbol antywojenny. Obok niej dobudowano m.in. ośmiokątną nawę. Miejsce odwiedzane często przez turystów stało się niejako przestrogą przed jakimikolwiek działaniami wojennymi.
 • Unter den Linden – czyli Aleja pod Lipami – trasa położona w dzielnicy Mitte. Uważana za jedną z najpiękniejszych ulic miasta. Nazwę nosi od drzew tu rosnących. Godna zwiedzenia ze względu na zabytkowe budynki, które się przy niej znajdują.

Mało? To tylko parę najsłynniejszych atrakcji Berlina. Polecamy też odwiedzić Zoo, ale i okoliczne pałace, przejść się po niezwykłej, pełnej zieleni dzielnicy Kreuzberg, zajść na dawne lotnisko Tempelhof, teraz miejsce spotkań mieszkańców. I zajść do muzeów: np. techniki, muzeum żydowskiego, odwiedzić pchle targi, na których można znaleźć prawdziwe cuda… I tak dalej…

Gdzie zjeść w Berlinie?

Ile turystów, tyle preferencji do tego, co zjeść podczas wycieczki. Berlin to prawdziwe królestwo dla smakoszy. Ci, którzy nie dysponują wielkim budżetem już za parę euro mogą kupić z lokalnych foodtrucków słynne Currywurst, czyli pieczoną kiełbasę posypaną dużą ilością curry i polaną sosem na bazie koncentratu pomidorowego.

Za niewielkie pieniądze kupimy też w Berlinie:

 • kebaby (wersje mięsne i wegetariańskie)
 • falafle.

Oczywiście nie brakuje fastfoodów znanych sieciówek.

Oprócz tego w Berlinie możemy zasmakować kuchni z całego świata: regionalnej, ale i tej z bliskiego wschodu, chińskiej, francuskiej, włoskiej… Królują tu też pyszne serniki, lody, ciasta na kruchym spodzie. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu euro i więcej. W zależności od tego, w jakiej dzielnicy i miejscu zdecydujemy się zjeść. Dużo ciekawych restauracji znajduje się np. w dzielnicy Kreuzberg. Zazwyczaj nie trzeba rezerwować wcześniej stolika (mowa tu przede wszystkim o popularnych knajpach).

Szlak jezior wokół Berlina

Ci, którzy zmęczą się zgiełkiem miasta mogą też odwiedzić 400-kiloemtrowy szlak jezior, który biegnie wokół Berlina. To aż 66 akwenów z niezwykłą fauną i florą. Szlak rozpoczyna się w Poczdamie. Możemy nim wędrować zarówno na piechotę, jak i objechać rowerem. Czeka nas niezwykła podróż po urokliwych terenach przyrodniczych, z rozbudowaną bazą noclegową, świetnymi trasami. To prawdziwa gratka dla tych, którzy od miejskiego zgiełku wolą odpoczynek na łonie przyrody.

O czym musimy pamiętać, wybierając się do Berlina?

 • Jeśli chcemy wjechać do centrum miasta swoim autem, musimy mieć kupioną odpowiednią plakietkę.
 • Niektóre muzea są nieczynne w konkretne dni. Warto sprawdzić to przed podróżą, by nie zaskoczyć się niemiło już na miejscu.
 • Niezwykłą atrakcją, którą polecamy są… budki fotograficzne. To projekt, który został stworzony w mieście parę lat temu. Na dworcach, na chodnikach możemy znaleźć starego typu budki, które po wrzuceniu kilku euro robią nam pamiątkowe czarno-białe zdjęcia w formie paska z kilkoma fotografiami. Prawdziwa gratka dla miłośników nietypowych pamiątek!
 • W wielu kawiarniach, restauracjach obsługa świetnie porozumiewa się też w języku angielskim. Zawsze możemy o to spytać na początku wizyty w danym miejscu.
 • Kiedy zachorujemy lub doznamy nagłego wypadku w Niemczech musimy liczyć się z tym, że sami poniesiemy koszty leczenia.
 • Warto zapisać też przed podróżą telefony alarmowe. Policja – 110, numer ratunkowy – 112, pomoc drogowa – 01 80 22 22 222.

Czy ten był przydatny? A może czegoś w nim zabrakło? Daj nam znać! Chętnie wysłuchamy Twoich uwag.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie wybrać się na wiosenną wycieczkę w okolicę Zielonej Góry? Podpowiadamy! Byliście już w tych miejscach? [ZDJĘCIA]

Dziewczynka we krwi. Na berlińskim bloku powstał 42-metrowy mural

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-16T13:57:54 02:00, Typ:

A skąd natalia dyjas wie jak się inni zachowują przy zydowskich pomnikach i z góry spróbuję tu jakieś nakazy ?

Polecam hasło: Yolocaust w google.

T
Typ

A skąd natalia dyjas wie jak się inni zachowują przy zydowskich pomnikach i z góry spróbuję tu jakieś nakazy ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3