MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez cenzury

LESZEK KALINOWSKI
Tu są oddziały dwujęzyczne, lektoraty językowe i nie ma powtarzania klasy - mówią uczniowie I LO.

Licealiści od razu podkreślają: To nie jest szkoła kujonów, prymusów, choć niektórym może się tak wydawać, bo co roku wielu uczniów z I LO wygrywa olimpiady przedmiotowe i odnosi sukcesy w różnych dyscyplinach. To szkoła dla tych, którzy chcą być twórczy, wiedzą, czego chcą od życia i szukają miejsca, gdzie mogliby się w pełni realizować.
Marcin Berent, nowo wybrany przewodniczący samorządu szkolnego, bez zastanowienia odpowiada, dlaczego wybrał właśnie to liceum: - Magnesów jest wiele. Szkoła zajmuje czołowe miejsca w różnych rankingach, jako jedna z dwóch w województwie należy do Towarzystwa Szkół Twórczych. Pracują tu świetni nauczyciele. Panuje przyjazna atmosfera, czuję się tu bezpiecznie. Poza tym ,,jedynkę" skończył mój tata, ciocia...

Bez cenzury

Absolwentem ,,jedynki" jest m.in. Tomasz Lis, o którym piszą szkolni dziennikarze z gazetki ,,Kul skól" (zajęła I miejsce w województwie w konkursie GL). Właściwie o jego zdjęciu w szkole. Z przekąsem. Młodzi redaktorzy mają ostre pióra. Nie pozostawią suchej nitki ani na uczniach, ani na szkolnym samorządzie, ani na nauczycielach. Redaktor naczelny, Grzegorz Mania dba o to, by każdy miał prawo wyrażać swoje poglądy, nawet te kontrowersyjne.
Samorząd uczniowski nie ma opiekuna. Dlaczego? Bo nie byłby samorządem, skoro jakiś nauczyciel nim by kierował.
- Jesteśmy zdania, że demokracja musi narodzić się od dołu - dodaje dyrektor I LO Ewa Habich. - Owszem jeśli uczniowie potrzebują wsparcia, zawsze mogą liczyć na pomoc nauczycieli. Ale nie chcemy sterować pracami w samorządzie.

Korepetycje dla gimnazjalistów

Część uczniów realizuje się w szkolnym radiowęźle. Nie brakuje chętnych do udzielania bezpłatnych korepetycji gimnazjalistom z sąsiednich gimnazjów.
-Na nasz apel odpowiedziało wielu licealistów z ,,jedynki". Dyrekcja udostępniła świetlicę, by korepetycje mogły odbywać się nie tylko w domu, ale i szkole - dodaje prezes Fundacji ,,O uśmiech dziecka" Teresa Łagosz.
Licealiści także mogą korzystać z dodatkowych zajęć. Nie tylko dlatego, że wybierają sobie własną ścieżkę edukacyjną, co oznacza, że wybierają dwa przedmioty wiodące, związane z ich przyszłymi studiami. Z tych przedmiotów mają dodatkowe zajęcia. Mogą także - już jako wolni słuchacze - chodzić na inne dodatkowe lekcje. Są też indywidualne i grupowe konsultacje, koła zainteresowań, zespoły muzyczne, teatralne...
Języków obcych uczniowie uczą się na lektoratach, w zależności od stopnia zaawansowania i z możliwością wskoczenia na wyższy poziom.

Strzelanie i unihokej

W I LO są klasy dwujęzyczne, część przedmiotów nauczana jest w języku angielskim. Są też klasy z rozszerzonym językiem niemieckim (współpraca z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego), które w przyszłości mają stać się także klasami dwujęzycznymi, tym razem z językiem niemieckim jako wykładowym.
Poza tym są też klasy autorskie, np. pitagorejska (dodatkowe seminaria matematyczne), europejska, teatralna, dziennikarska, menedżerska. Słowem dla każdego coś dobrego - podkreślają uczniowie.
-Nasza szkoła nie tylko odnosi sukcesy w nauce, ale także w sporcie - dodaje M. Berent. - Bierzemy udział w różnych mistrzostwach i zawodach, począwszy od koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i nożnej, poprzez tenis stołowy, strzelectwo, unihokej, a na szachach skończywszy.
-Przyjazna szkoła to taka, która spełnia oczekiwania uczniów. A ich najważniejszym oczekiwaniem jest dobre przygotowanie do studiów. I to staramy się robić - twierdzi E. Habich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska