Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez kolejki i skierowania. Bezpłatne badania dla palaczy w Gorzowie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowski szpital realizuje program badań w kierunku wykrywania raka płuc.
Gorzowski szpital realizuje program badań w kierunku wykrywania raka płuc. Pexels
Rak płuc to największy zabójca wśród nowotworów. Mogłoby być inaczej, gdyby był wykrywany we wczesnym etapie. Zdecydowana większość chorych to byli lub obecni palacze tytoniu. Właśnie z myślą o nich gorzowski szpital realizuje specjalny program profilaktyczny. Jak skorzystać z darmowych badań?

Darmowa tomografia dla palaczy

Program jest realizowany w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Ma na celu nie tylko wzrost wiedzy na temat raka płuca, ale i wykrywanie go we wczesnym etapie. Pacjenci mogą liczyć na bezpłatne badanie tomografem komputerowym. Chodzi o osoby, które są najbardziej zagrożone nowotworem, a więc aktywnych palaczy oraz osoby, które już zerwały z nałogiem, ale paliły przez wiele lat.

Nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się na oddział chorób płuc i wypełnić anonimową ankietę. Na podstawie ankiety lekarz kwalifikuje pacjenta do badania - mówi Halina Przewoźna, koordynatorka programu w gorzowskim szpitalu.

Przeczytaj też: Pustki w przedszkolach i pełne oddziały pediatryczne. Wirusy atakują w Lubuskiem

Kto może skorzystać z programu?

Program jest adresowany do dwóch grup palaczy. Pierwsza to osoby w wieku 55-74 lat, które palą co najmniej od dwudziestu lat i wypalają co najmniej jedną paczkę papierosów na dobę oraz osoby, które rzuciły nałóg nie więcej niż piętnaście lat temu. Druga grupa pacjentów to osoby w wieku 50-74 lat, które są aktywnymi palaczami lub rzuciły palenie nie więcej niż piętnaście lat temu, ale stwierdzono u nich jeden z wielu czynników ryzyka.

Chodzi o osoby, które z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy, ekspozycji na radon, chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu lub ich bliscy mieli raka płuca. To także pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub samoistnym włóknieniem płuc - dodaje Halina Przewoźna.

Badanie jest dokładne i bezpieczne

Ze względu na niewielkie dawki zastosowanego promieniowania badanie jest bezpieczne dla pacjenta. Jest też bardziej dokładne, bo pozwala dostrzec znacznie mniejsze zmiany niż na zdjęciu rentgenowskim. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie ewentualnej choroby w najwcześniejszych stadiach, co ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Jak skorzystać z programu? Wystarczy umówić się na wizytę pod numerem 734 821 568 w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 8:00 do 13:30 oraz we wtorki od 11:00 do 16:00.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska